دلایل رها کردن استارتاپ های موفق توسط مردان و زنان

دلایل رها کردن استارتاپ های موفق توسط مردان و زنانبرای شما جالب نیست؟ فکر می کنید مردم چرا کسب وکارشان را رها می کنند؟

از نظر شما، آیا باید ارتباطی بین این دلایل باشد؟

جنسیت کارآفرینان روی ترک کردن کارشان موثر است؟

 

دلایل رها کردن استارتاپ های موفق توسط مردان و زنان

 

دلایل رها کردن استارتاپ های موفق

شکست در دنیای کارآفرینی بسیار رایج است و متأسفانه برخی مطالعات نشان می دهد که شکست مخصوصاً بیش تر برای کارآفرینان زن اتفاق افتاده است. البته نیازی نیست سریعاً مهارتِ مدیریت و یا مهارت فنی تخصصی زنان را به این موضوع دخالت دهید؛ طبق یک سری مطالعات  اینطور نیست که خانم ها از اعتماد به نفس کم تر برای مدیریت یا مهارت برخوردار باشند.

اما با اینحال، مطالعه ای توسط Rachida Justo، Dawn R. DeTienne و Philipp Sieger انجام شده که چالش های موجود در شکست های استارتاپ ها را بررسی می کند. اما سوالی در اینجا مطرح می شود و آن چنین است: آیا شکست کسب وکار با رها کردن کسب وکار برابر است؟

شاید جالب باشد اگر بدانید که کارآفرینان کسب وکارشان را بخاطر دلایلی شخصی و کاملاً بی ربط به امور مالی ترک می کنند! بهرحال، در این پست نگاهی به این مطالعات انجام شده می اندازیم و می بینیم که چه فاکتورهایی باعث می شود زنان و مردان کسب وکارشان را رها کنند؟ با ما همراه باشید.

ناگفته نماند که این بررسی روی ۲۱۹ زن و مرد اسپانیایی که در گذشته کارآفرین بوده اند انجام شده است تا عواملی که باعث شده تصمیم بگیرند کسب وکار را رها کنند شناسایی شود. نتیجه ی این بررسی ها دو نوع دانش را حاصل شد:

 

کارآفرینان زن -بیش تر از مردان- بخاطر دلایل شخصی استارتاپ خود را رها می کنند تا بخاطر شکست کسب وکار!

انگیزه هایی که باعث شده زنان کسب وکارشان را رها کنند بخاطر فاکتورهای شخصی و انتظاراتی بالاتر بوده که بخاطر جنسیت خاص شان -نسبت به مردان- وجود داشته است. مثلاً خانم ها موفقیت کسب وکارشان را روی فاکتورهای غیرپولی – مثل رضایت مشتری و تأثیرات اجتماعی- درنظر می گرفته اند.

مثلا خانم Sue Schell موسس و مدیر Advanced Energy Industries، شرکت ۴۰۰ میلیون دلاری با فناوری بالا که در آمریکا واقع است این چنین بیان کرد:

“یکی از چیزهایی که وقتی تبدیل به یک شرکت سهامی عام می شدیم رخ داد این بود که “تمرکز” ما به “بدست آوردن” تغییر پیدا کرد و از اینکه بتوانیم کمی پول را برای روز مبادا ذخیره کنیم یا بدانیم چه چیزی برای مردم بهتر است، دور ماندیم. این دیگر همان سازمانی نبود که من قبلاً به آن ملحق شده بودم و در آن رشد می کردم. فکر می کنم این تفاوت بزرگی بود. به گونه ای که دیگر دوست نداشتید در آنجا کار کنید!”

در این مطالعه دریافتند که اگر کارآفرین، زن باشد احتمالِ رها کردن کسب وکار بخاطر دلایل شخصی تا ۱۵ درصد افزایش یافته و در مقابل، احتمال ترک آنها بخاطر شکست واقعی توسط زنان، تا ۱۳ درصد کاهش می یابد 🙂

به عبارت بهتر، این بررسی که شامل ۲۱۹ نفر می شد (۱۲۹ نفر مرد، و ۹۹ نفر زن) در واقع ۶۵ نفر از مردان و ۴۰ نفر از زنان شکست خورده بودند. کارآفرینانی که کسب وکارشان را بخاطر دلایل شخصی رها کرده بودند ۴۳ نفر زن و ۲۳ نفر مرد بوده اند.

۳۹ نفر باقی مانده (۲۳ مرد و ۱۶ زن) عنوان کردند که دلایل ترک کردن کارشان، فرصت های حرفه ای بوده است.

 

فاکتورهای خانوادگی، ازدواج و صاحب فرزند شدن تأثیرات مختلف و قابل توجهی را روی تصمیمات ترک کردن داوطلبانه کارآفرینان زن و مرد است.

وقتی متوجه شدیم هر دو جنس (زن و مرد) کسب وکارشان را بخاطر دلایلی غیر از شکست مالی ترک می کنند دریافتیم که انگیزه های متفاوتی برای این انتخاب های شان وجود دارد. افزایش ازدواج احتمال اینکه مردان بخاطر جذب فرصت های مالی و تخصصی کارشان را ترک کنند افزایش می دهد. همین امر ازدواج برای زنان هم باعث می شود که بخاطر دلایل شخصی کار خود را رها کنند. این درباره ی قوانین جنسیتیِ زنانی که سرپرست و مردانی که حامی خانواده هستند هم صدق می کند.

Brad Florin موسس شرکت نرم افزاری Acartus می گوید: مهم ترین دلیل برای رها کردن کارم، امنیت مالی بود. چون یک شرکت خصوصی بود و هر سال که می آمد و می رفت همه چیز را می توانست با خود ببرد.

اینکه بتوانیم “شکست واقعی” را بشناسیم بسیار اهمیت دارد. شناخت آن به سرمایه گذاران بالقوه و سیاست گذاران کمک می کند تا ارزیابی بهتری را از عملکرد سرمایه گذاری هایی که روی کسب وکار خانم ها دارند بدست بیاورند.

از نظر شما، اینکه خانم ها برای مراقبت از اعضای خانواده یا بدست آوردن حقوق بهتر، کسب وکارشان را ترک کنند دلیل مناسبی ست؟ آیا راهکار بهتری هم وجود دارد؟ قطعاً محرک های مختلف و موثر دیگری هم با توجه به پیش زمینه ی خانواده ها وجود دارد که می تواند در این تصمیم کارآفرینان، خصوصاً زنان- نقش داشته باشد. در این پست فقط به برخی از آنها و بررسی انجام شده پرداختیم. اگر اطلاعاتی در این خصوص دارید می توانید از طریق بخش نظرات، برای ما ارسال کنید.

 

[تعداد: ۶    میانگین: ۴.۳/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar