دنبال کار می گردید؟جهت رهایی از بیکاری راهکار شما اینجاست

رهایی از بیکاری

مردم فکر می کنند که داشتن “مدرک” برای صاحب شغل شدن کافی ست! متأسفانه بخاطر همین تفکر، مدرک گرایی در کشور ما ریشه دوانده است! در جریان هستید که این امر تا جایی پیش رفته که مدرک را می فروشند!  برخی هم معتقدند که “مهم نیست داخل مدرک چه نوشته شده است! هرچه مقطع آن بالاتر باشد راحت تر به شغل و درآمد می رسید!”

 

بیکاری - پدیده فکر مهتر

طبیعتاً زمانی که میلیون ها دانش آموخته و دانشجو وارد دانشگاههای کشور شوند، اعتبار بسیاری از رشته ها را کاهش خواهد داد. حداقل تا مقطع کارشناسی ارشد!

می دانیم که بسیاری از دوستان و آشنایان همه ی ما با مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد به دلیل نداشتن مهارت کافی، بیکار هستند یا در مشاغلی غیرمرتبط مشغول به کارند!

طبق آمارها، اکنون بیش از ۵٫۵ میلیون دانش آموخته کشور ‘غیرفعال’ بوده و هیچ نقشی در تولید و ارزش افزوده اقتصادی ندارند! گزارش مرکز پژوهش های مجلس در تابستان امسال هم نشان می دهد که وضعیت نرخ بیکاری تحصیلکرده ها در حالت خوشبینانه ۳۶ و در وضع بدبینانه ۴۸٫۹ درصد است که بسیار بالاتر از بیکاری دانشگاه نرفته هاست!

برای اینکه اتفاق جدیدی در زندگی تان رخ بدهد باید کاری کنید که تابحال انجام نداده اید!

 

برای اینکه به یک شغل بادرآمد برسید باید نگاه جدیدی به این امر داشته باشید! مثلاً بدبینی را کنار گذاشته و از جمله ی “کارِ همه شده بیکاری!” دست بکشید! پیشنهاد ما به شما این است:

مراجعه به ۷۰۰  مرکز آموزش فنی و حرفه ای دولتی یا حدود ۱۵ هزار مرکز خصوصی و ثبت نام، برای فرا گرفتن حرفه مورد علاقه!

در این ۱۵ هزار و ۷۰۰ مرکز آموزشی کشور، حدود شش هزار حرفه (از خیاطی و آرایشگری گرفته تا تراشکاری و مکانیکی) آموزش داده می شود.

شاید اولین سوال همه متقاضیان در باره هزینه ثبت نام و مدت دوره ها باشد!

داود ناصری امید، (مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه) بیان می کند که ما دوره های کوتاه مدت و بلند مدت داریم؛ ایران و آلمان ( از کشورهای پیشرو در مهارت آموزی) طرح مشترکی را داشتند که به ‘طرح ۱۸ ماهه’ مشهور است. به گفته ی وی، در این طرح  ۱۰۰ درصد کارآموزان جذب بازار کار می شوند اما چون طول دوره آموزش زیاد است و اکثر کارآموزان حوصله این زمان را ندارند، مدت اکثر دوره ها را کوتاه کرده ایم؛ اکنون از دوره ۱۰۰ ساعته داریم تا هزار و ۵۰۰ ساعته و ۱۸ ماهه.

ایشان درباره هزینه دوره ها می گوید: آموزش فنی و حرفه ای در مراکز ۲۲گانه بخش دولتی کاملا رایگان است.  البته ظرفیت دوره های دولتی خیلی سریع پر می شود و کارآموزان در اسرع وقت باید اقدام به ثبت نام کنند.

آقای داود ناصری امید در مورد بخش خصوصی می گوید: در بخش خصوصی وضع متفاوت و هزینه دوره ها بین ۲۰۰ هزار تا ۱۰میلیون ریال متغیر است؛ مثلا دوره تئوری آموزش تعمیر تلفن همراه حدود دو میلیون ریال و دوره عملی آن حدود پنج میلیون ریال خواهد بود.

به گفته ناصری امید، کارآموزان این رشته حتی از وسط دوره هم درآمد دارند و جذب بازار کار می شوند؛ الان کارآموزان برخی کارگاه های آموزشی در زمان حضور در کلاس، تعدادی موبایل معیوب را همراه خود می آورند و زیرنظر مربی آنها در کارگاه تعمیر و کسب درآمد هم می کنند.

 

حالا، چگونه گواهینامه بگیریم؟

با شرکت در آزمون ۲ مرحله ای است؛ کتبی و عملی.

متقاضیان براساس حرفه انتخابی خود، در آزمون کتبی شرکت می کنند و در صورت قبولی و کسب حداقل ۵۰ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز مجاز هستند در آزمون عملی شرکت کنند.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه می گوید که نتیجه نهایی آزمون، حاصل جمع ‘۷۵ درصد نتیجه آزمون عملی و ۲۵ درصد نتیجه آزمون کتبی’ است.
کارآموزان بی سواد هم آزمون کتبی ندارند و شرط قبولی آنها کسب حداقل نمره ۷۰ در آزمون عملی است.

نتایج کسب شده در ارزشیابی ها در سه سطح خوب(امتیاز ۷۰ تا ۸۰)، خیلی خوب(۸۰ تا ۹۰) و عالی(۹۰ تا ۱۰۰) دسته بندی و در گواهینامه مهارت کارآموز قید می شود.
افراد جویای کاری که موفق به گرفتن گواهینامه می شود، تقریبا فاصله ای با بازار کار ندارند و به گفته ناصری امید ۹۰ درصد کارآموزان جویای شغل پس از گذراندن دوره های آموزشی جذب بازار کار می شوند. مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه می گوید، برخی حتی خود تبدیل به کارآفرین شده اند و تا ۱۰ نفر را هم شاغل کرده اند. از این جهت، ناصری امید تأکید دارد که باید فرهنگ مدرک گرایی در جامعه را عوض و مهارت را جایگزین آن کنیم؛ فرهنگی که متأسفانه همچنان بر جامعه سایه انداخته و هنوز هم رسانه ملی وقتی می خواهد یک خانواده موفق را نشان دهد، اعضای خانواده را مهندس، پزشک و… و از آن طرف یک مکانیک یا تعمیرکار را افرادی کم سواد یا دارای شان اجتماعی پایین معرفی می کند.

به طور متوسط سالانه ۲ میلیون نفر از اقشار مختلف جامعه در بیش از ۱۵ هزار و ۷۰۰ مرکز آموزش فنی و حرفه ای زیر نظر حدود ۲۵ هزار مربی آموزش می بینند.

به امید اینکه این مطلب با آگاه نمودن جوانان مستعد، در جهت بهبود و ایجاد شرایط  بهتر  در کشورمان گامی بردارد.

[تعداد: ۱۷    میانگین: ۳.۴/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

4
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
4 نویسندگان دیدگاه
سحر اعتبارینرم افزارمجید احمدیz@m
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
فاطمه موسوی
مهمان

با تشکر فراوان ازراهنمایی شما /به نظرمن راه مختصرومفیدی رو معرفی کردیدامیدوارم مشکل خیلیها حل بشه

مجید احمدی
مدیر

از حسن توجه شما سپاسگزارم

نرم افزار
مهمان
نرم افزار

تشکر از مقاله خوبتون