رئیس اتحادیه تجهیزات مخابراتی برای شما می گوید:

۸۵ درصد واردات گوشی موبایل قاچاق است!

طی دهه ۸۰، گوشی‌های تلفن همراه در ایران به ثبت می‌رسیدند اما به‌دلیل برخی از مشکلات در مخابرات این طرح متوقف شد.

قاچاق موبایل. پدیده فکر مهتر

ثبت شماره سریال گوشی تلفن همراه به این معنی است که شرکت‌های وارد کننده تلفن همراه سریال کالاهای وارد شده را به مخابرات ارائه می‌کنند و در ادامه مخابرات برای هر گوشی تلفن همراه کد داخل کشور صادر می‌کند که از این طریق گوشی تلفن همراه قابل پیگیری است و درصورت سرقت یا مفقود شدن، گوشی تلفن همراه به‌طور کامل از کار می‌افتد. از این طریق حجم قاچاق گوشی تلفن همراه به میزان قابل‌توجهی کاهش خواهد یافت.

ریسک قاچاق برای گوشی‌های تلفن همراه بسیار کم است و با توجه به اینکه امروزه گوشی تلفن همراه جزئی از سبد کالاست، باید از منظر دیگری به آن نگاه کنیم اما با توجه به لغو تحریم‌ها می‌توان چشم‌انداز روشنی را برای این بازار پیش‌بینی کرد. نمایندگی‌ها موظف به ارائه خدمات پس از فروش هستند اما درباره قاچاق در بسیاری از مواقع ضمانت نامه‌ها مورد قبول نیستند زیرا شرکتی برای پاسخگویی وجود ندارد و گوشی تلفن همراه از مجاری غیرقانونی وارد کشور شده، به همین دلیل خدمات پس از فروش برای ارائه به مشتری وجود ندارد.

بنابراین می‌توان گفت براساس این طرح نه‌تنها می‌توان جلوی قاچاق این کالا را به کشور گرفت و آن را کنترل کرد بلکه تلفن‌هایی که به سرقت رفته‌اند نیز با این روش راحت‌تر ردیابی می‌شوند. این طرح این روزها منتظر اجرایی شدن است.

رئیس اتحادیه تجهیزات مخابراتی در این‌باره  گفت: برای جلوگیری از قاچاق بی‌رویه گوشی تلفن همراه، عمل ثبت شناسه و سریال (رجیستر) گوشی‌های تلفن همراه قطعا عملیاتی خواهد شد. غلامحسین کریمی ادامه داد: متاسفانه درصد بالایی از موبایل موجود در بازار قاچاق است و تصمیم داریم این رقم را به صفر برسانیم و تا پایان سال این بازار ساماندهی می‌شود و شاهد کاهش قیمت‌ها به‌صورت مناسب و منطقی خواهیم بود.

وی گفت: در قاچاق کالا به‌ویژه گوشی تلفن همراه بحث قیمت مطرح نیست و قیمت، وضع قاچاق را مشخص نمی‌کند! کریمی افزود: برخی دستگاه‌های موبایل با قیمت زیر ۳۰۰ هزار تومان با سیستم اندروید به‌صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند. قاچاق کالا به کشور و با هر قیمتی نادرست است و باید با آن برخورد شود اما قیمت کالای قاچاق وارداتی اصلا وضعیت قاچاق را مشخص نمی‌کند.

کریمی که درباره رجیستر (ثبت سریال) گوشی‌های قاچاق که هنوز به نتیجه مطلوبی نرسیده است، گفت: متاسفانه وزارتخانه‌های اقتصاد، ارتباطات، صنعت و معدن و ستاد قاچاق کالا به این موضوع وارد شده‌اند و این امر باعث شده است در این زمینه به نتیجه مطلوبی نرسیم. کریمی افزود: تصمیم‌گیرنده نهایی در این‌باره باید خود اتحادیه باشد و درصورتی که کار به کاردان سپرده شود، این اقدام حتما به نتیجه مطلوب خواهد رسید. این فعال صنفی با تاکید بر اهمیت رسیدگی به بازار قاچاق موبایل از نظر اتحادیه تجهیزات مخابراتی اظهار کرد: اکنون این مساله به شکل بسیار دقیق مورد توجه قرار گرفته و قرار بر آن است که با مدیریت استراتژیک به‌گونه‌ای عمل شود که با اجرای این طرح مشکلی برای افراد به‌وجود نیاید و حتی برای آنهایی که پیش از این اقدام به خرید موبایل‌های قاچاق کرده‌اند، این امکان وجود داشته باشد که ظرف مدتی نسبت به رجیستر کردن دستگاه‌های خود اقدام کنند تا شوکی به بازار وارد نشود.

 

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar