رازهای موفقیت برای کارآفرینان

رازهای موفقیت

 

رازهای موفقیت برای کارآفرینان

همه ی ما می خواهیم موفق شویم و پتانسیل موفقیت شدن را هم داریم. با این حال از همان بچگی هم، بسیاری از ما در حال مبارزه با باورهای محدودکننده درباره ی موفقیت بوده ایم. این باورها احتمالاً توسط سیستم آموزشی، مذهب، هنجارهای فرهنگی و یا حتی خانواده های خودمان به ما معرفی شده اند.

قبل از اینکه تصمیم بگیرم به عنوان مشاور کسب و کار، شغلم را ترک کنم و کارآفرین شوم دریافتم که باید با باورهای محدود ذهنی ام مقابله کنم. فهمیدم که آرزوهایم برای موفق شدن تا زمانی که ترس ها و تصورات غلطم را ریشه کن نکنم کافی نیستند.

برای این منظور، تصمیم گرفتم که به مطالعه ی زندگی افراد موفق در کسب و کار، علوم و سیاست بپردازم. مثل توماس ادیسون، والت دیزنی، استیو جابز، ریچارد برنسون، البرت انیشتین، مادر ترزا و نلسون ماندلا.

شکست ها، مبارزات و موفقیت های آنان را از طریق قالب های مختلف فلسفه ی کلاسیک، مذهب، روانشناسی رفتاری، برنامه ریزی استراتژیک و تحلیل SWOT را آنالیز کردم. نتیجه ی آن، چند اصل اساسی بود که برای موفقیت کارآفرینی بدست آمد. در ادامه با این اصول آشنا می شویم.

۱- یک مسئله را به خوبی حل کنید

حل کردن یک مسئله خیلی بهتر از حل نکردنِ چیزی ست. این کار در واقع، می تواند منجر به حل شدن همه ی مسائل نیز بشود.

گاهی اوقات در کسب و کار همه چیز به قدری سخت می شود که تا جایی که چشم کار می کند فقط و فقط مشکلات را می بینیم. زمانی که خودمان را در چنین شرایطی درمی یابیم باید به خاطر بیاوریم که با حل کردن یک مشکل، می توانیم – از طریق توسعه – بسیاری از مشکلاتی را که براساس روابط سیستمی اصلی هستند حل کنیم. بله افراد موفق از اهمیت “تغییر دادن مشکلات کسب و کار به دانش مقیاس پذیر” به خوبی آگاهند.

توماس ادیسون یکی نمادین ترین مثال هایی ست که برای این مورد به کار می رود. همه می دانیم که ادیسون لامپ های رشته ای را اختراع کرده است اما بسیاری هم نمی دانیم که ورژن های موفق دیگر این دستگاه انقلابی در گذشته توسط دیگر افراد موفق خلق شده بود. موفقیت شگفت انگیز ادیسون از ترکیب ورژن لامپ الکترونیکی خودش با سایر درس های ضروری که از حل کردن دیگر مشکلات طی سال ها بدست آورده بود مثل تولید و مخابره برق حاصل گشته بود. این کار، به او اجازه داد تا به طراح، ساخت و فروش اولین سیستم روشنایی کاربردی و قابل دوام در آمریکا بپردازد.

۲- موفقیت، فراتر از یک لیست دستاوردهاست

موفقیت، راهِ یادگیری از هر دوی دستاوردها و شکست ها بر پایه ی ادامه دادن بی توجه به موقعیت هاست. دستاوردهای شما، مثل هویج و شکست های تان همانند چوب است. اگر فردِ فروتنی باشید که بدانید به کجا می روید هر دوی آنها برای تلاش های طولانی مدت شما مفید و سودمند خواهند بود.

والت دیزنی به عنوان کسی که با شکست غریبه نبود این اصل را مرکز فعالیت هایش قرار داد. دیزنی از Pesmen-Rubin بخاطر کاهش درآمد اخراج شده بود. همینطور دو کسب و کار Iwerks-Disney Commercial Artists و استودیوی Laugh-O-Gram را داشت و اعلام ورشکستگی کرد تا زمانی که با شرکت والت دیزنی به مدل کسب و کار پایدار دست یافت.

۳- موفقیت، بی ثبات است

ثبات پایدار و قطعی با مرگ برابری می کند.

کارآفرینی، پیگیری مداومِ دوره های محدودی از موفقیت های ناپایدار است. کلید موفقیت های طولانی مدت ادامه دادن و درک این است که همه چیز همیشه در حال حرکت هستند.

استیو جابز هم با این واقعیت بیگانه نبود. او با اولین شرکت خودش – اپل- بسیار موفق شد که بعدها بخاطر ضعف مالی اخراج گردید. سپس اقدامات اساسی در صنعت کامپیوتر انجام داد تا دریابد که برای تولید انبوه، به لحاظ اقتصادی نشدنی ست.

۴- نقاط ضعف، نعمت اند

نقاط ضعف، دانه هایی از قدرت های عظیم هستند. حتی بالعکس، نقاط قوت کنترل نشده هستند که می توانند برای شما ضعف باشند. در حقیقت، نقاط قوت عظیم در انسان از جمله شجاعت و فروتنی فقط در ضعف ها رشد کرده و پرورش می یابند.

بیلیونر انگلیسی، ریچارد برنسون هم نتایج قدرتمند مبارزات را تجربه کرد. برنسون در اوایل ۲۰ سالگی دریافت که از بیماری dyslexia (نارساخوانی) رنج می برد. این مانع شناختی -نه ذهنی- او را هدایت کرد تا سادگی را به عنوان اساس سرنوشت کسب و کارش قرار دهد. در همین راستا، ارزش محاصره شدن در بین افراد مستعد را هم دریافت. به همین دلیل است که اهمیت زیادی به این موارد قائل می شود.

۵- بینشی را اتخاذ کنید که چشم انداز شما را افزایش دهد

چشم اندازی از آینده، اهداف شما را تعریف می کند. یک جهان بینی صحیح، مسیر را براساس مدل کاری جهان تعریف می کند تا اهداف بیان شوند. اگر جهان بینی شما اساساً ناقص باشد چشم انداز شما هرگز درک نخواهد شد! کارآفرینان موفق، درک مشتاقی از کسب و کار، اقتصاد و زندگی دارند که در حالت عمومی در جهان بینی آنان نمود پیدا کرده است.

کار خیرخواهانه ی مادر ترزا، یک تلاش کارآفرینی موفقیتی عظیم، یک مثال آشکار از این اصل می باشد. تحت تاثیر باورهای مذهبی مادر ترزا، زندگی خودش را صرف ارائه ی خدمات رایگان به فقرا می کرد. چشم انداز او از بالاترین فضیلت احتمالاً بدون یک جهان بینی محسوس برای حمایت از کارش، دست نیافتنی بود. مادر ترزا می دانست که به ارتباط با سیاستمداران، دیپلمات ها و افراد تجاری برای عملی کردن چشم اندازش نیاز دارد. این نظم او بود که به او اجازه داد از میان سایر دستاوردهای مهم به نجات دادن ۳۷ کودکی که در مبادله ی یک آتش بس موقت بین ارتش اسرائیل و شبه نظامیان فلسطینی گیر افتاده بودند بپردازد. در همکاری با تیم صلیب سرخ هم، مادر ترزا به بیمارستان ها سفر کرد تا بیمارهای جوان را استخراج کند.

۶- همدلی واقعی، فرصت شما را برای موفقیت افزایش می دهد

یک همدلی واقعی، درباره ی اعتماد به نفس شماست. اگر ما بدانیم چه کسی هستیم و چه چیزی می خواهیم قادر خواهیم بود تا دیگران را بهتر درک کرده و بی توجه به تفاوت های فردی، به آنها به خوبی و بطور موثر ارتباط برقرار نماییم. همینطور، ما قادر خواهیم بود که شرکا، دوستان و کارکنان خود را با هدفی کاملاً واضح انتخاب کنیم. همه ی اینها به ما کمک می کنند تا فرصت های همکاری را که در گذشته نهان بوده اند شناسایی کنیم. همینطور مشکلاتی را که در گذشته قابل حل شدن نبوده اند حل خواهند شد.

این اصول، مرا به عنوان یک صاحب کسب و کار، سخنران و مربی در مسیرم هدایت کرد. همینطور، دریافتم که این اصول، بسیاری از تصورات اشتباه مردم را در خصوص ریسک، چالش ها و مزایای کارآفرینی جهت درست می دهد.

نویسنده: Luis E. ROMERO

سخنران، نویسنده، مربی، اقتصاددان

 

[تعداد: ۱۵    میانگین: ۴.۳/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar