• فروردین ۱۶, ۱۳۹۹

راهکارهای جذب مشتری برای تمام کسب و کارها

راهکارهای جذب مشتری یکی از روش های فروش بیشتر است. جلب کامل رضایت مشتری هدف اصلی بسیاری از سازمان‌ها است. شرکت های بزرگی مانند موتورولا و زیراکس از اولین شرکت‌هایی بودند که هدف «رضایت ۱۰۰ درصد مشتری» را برای خود انتخاب کردند. تمرکز بر مشتری برای این شرکت‌ها و بسیاری از شرکت‌های دیگر به‌ عنوان هدفی والا جهت نتیجه حرکتی به سمت کیفیت گرایی است ولی برای برخی دیگر از کارشناسان بخشی از هدف‌گذاری‌های مدیریت ارشد سازمان بوده است.

راهکارهای جذب مشتری

در واقع مشتریان افرادی هستند که کالا ها و خدمات سایر شرکت ها و سازمان ها را دریافت و در مقابل آن پول پرداخت می کنند تا از این کالاها و خدمات استفاده نمایند. مشتریان انواع مختلف هستند مشتریان داخلی و خارجی، مشتریان داخلی کارکنان سازمان ها هستند و مشتریان خارجی افرادی هستند از خارج سازمان برای دریافت کالا و خدمات به آن مراجعه می کنند. از این رو دانستن راهکارهای جذب مشتری می تواند بسیار مفید باشد. مشتری در فرهنگ های متفاوت دارای نام های مختلفی است و همیشه مشتری را رئیس می دانند زیرا مشتری است که کالا و خدمات شرکت ها را خریداری می کند و سازمان ها بدون مشتری مفهومی پیدا نمی کند.

راهکارهای جذب مشتری

جلب کامل رضایت مشتری هدف اصلی بسیاری از سازمان‌ها است. شرکت های بزرگی مانند موتورولا از اولین شرکت‌هایی بود که هدف «رضایت ۱۰۰ درصد مشتری» را برای خود انجام داد. تمرکز بر مشتری برای این شرکت‌ها و بسیاری از شرکت‌های دیگر  به‌ عنوان هدفی والا جهت نتیجه حرکتی به سمت کیفیت گرایی است ولی برای برخی دیگر از کارشناسان بخشی از هدف‌گذاری‌های مدیریت ارشد سازمان بوده است.

جذب مشتری به معنای متقاعد کردن مشتریان بالقوه با نشان دادن وجه تمایز خود با کسب و کارهای مشابه تان است که این کار منجرب به فروش می شود. همانطور که مشاهده می کنید، تعریف جذب مشتری بسیار ساده است. قسمت حائز اهمیت آن دانستن نکات موثر در جذب مشتری می باشد.

تبلیغات چاپی

تبلیغات چاپی نوعی از تبلیغات است که جهت جذب و افزایش مشتریان کاربرد دارد این نوع تبلیغات هنوز به طور کامل از رده خارج نشده اما در نوع ارائه و کاربرد تغییراتی را داشته است و به صورت گسترده در شهرهای کوچک و بزرگ فعالیت خود را ادامه می دهد. گرافیک ها و طراحی های استفاده شده در این تبلیغات می تواند باعث تحت تاثیر قرار دادن مخاطبان و علاقه مند ساختن آن ها به بهره گیری از این تبلیغات شود. از جمله تبلیغات چاپی می توانیم این موارد را بیان کنیم.

۱_ روزنامه ها، ملی، محلی، اجتماعی، ضد فرهنگی، تجاری

۲_  مجلات – ملی، محلی، تجاری، صنعتی، منافع خاص

۳_ کتاب های راهنما

۴_  ایمیل: که در این روش نامه به طور مستقیم به مشتری فرستاده می شود.

۵_  بیلبوردها و تبلیغات درون شهر

بیشتر بخوانید: ویژگی های تبلیغات چاپی موثر

تبلیغات آنلاین

تبلیغات آنلاین، فرصت های متنوع تبلیغاتی و استراتژی های همراه آن را فراهم می کند که مبنای مناسبی برای تجزیه و تحلیل میزان اثربخشی گروه های تبلیغاتی محسوب می شود.  از جمله این تبلیغات را در روزنامه ها آنلاین، مجلات، وبلاگ، موتور جستجوب گوگل، آگهی های متنی مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید: اشتباهات تبلیغات آنلاین

شبکه های اجتماعی

تبلیغات در شبکه های اجتماعی یکی از پرطرفدار ترین تبلیغات در بین سایر تبلیغات است. تبلیغات در شبکه های اجتماعی می تواند بسیار موثر واقع شوند. اما لازم است که پیش از آن مطالعات اولیه انجام شود. تبلیغات شبکه های اجتماعی در برنامه هایی مانند فیس بوک، تلگرام، اینستاگرام، لینکداین، توییتر و سایر شبکه ها منتشر می شود.

تبلیغات با گوشی های هوشمند

  گوشی های هوشمند به عنوان یکی از ابزار کارآمد جهت تبلیغات کسب و کار و جذب مشتری شناخته شده هستند تبلیغات تلفن همراه معمولا با یک کمپین بازاریابی وسیع تر در ارتباط است. با استفاده از گوشی های هوشمند در منزل می توانید به جذب مشتری مشغول باشید.

همه مشتریان علاقه ای به صحبت کردن ندارند

به یاد داشته باشید مشتریان عصبانی برای گپ و گفتگو با شما تماس نگرفته اند. آن ها فقط می خواهند مشکل شان را بیان کرده تا حل شود پس هنگام تماس فردی ناراحت و ناراضی گفتگوی بیهوده ای را شروع نکنید.

بیشتر بخوانید:

از گمانه زنی بپرهیزید

از صحبت های اضافه پرهیز کنید و اجازه دهید مشتری سخنانش را کامل کند.

مکالمه مفید

پیش از خداحافظی از مشتری بپرسید آیا کار دیگری هست که بتوانید برایشان انجام دهید” این جمله نشان دهنده اولویت شما برای ارائه سرویس خوب است و نه صرفا پاسخگویی به یک تماس.

انعطاف پذیر باشید

در خلال مکالمه تلفنی که مشتری خود را معرفی می کند، ممکن است نام ثبت شده در سیستم شما با نام اعلام شده توسط او متفاوت باشد پس مشتری را با نامی که اعلام می کند صدا بزنید.

خونسرد باشید

یکی از راهکارهای جذب مشتری حفظ خونسری خود است. هنگام مکالمه همیشه لبخند به لب داشته باشید. حتی در مواقعی که مشتری شکایتی را مطرح می کند. مشتری علاقه ای به دیدن چهره اخم آلود یا بیان مشکلات زندگی شما ندارد.

تماس های خود را فراموش نکنید

مسلما در طول روز تماس های پشت سر هم و مکرر به یک مدیر فروش می شود اما این مسئله به این معنی نیست که شما پاسخگوی مشتریان قبلی نباشید. و فقط به مشتریان جدید اهمین دهید.

شوخی های نامناسب

از شوخی های نامناسب و کلمات رک دوری کنید کنترل حس شوخ طبعی خود را به دست گیرید. بیان یک جک و بدفهمی آن از سوی مشتری  عواقب ناخوشایندی در پی خواهد داشت.

مشتری را منتظر نگذارید

یکی از مشکلات عدیده در طول تماس های تلفنی این است که مشتریان مدت طولانی پشت خط نگه داشته می شوند. به خاطر داشته باشید که مدت زمان انتقال تماس و یا پشت خط نگه داشتن مشتری به طول نکشد و حتما پیش از فشردن دکمه هولد به مشتری اطلاع دهید که نیاز است پشت خط بماند و منتظر پاسخ مشتری بمانید.

با به کاربردن راهکارهای جذب مشتری، کسب و کار خود را برای سهم بیشتری از بازار آماده کنید.

[تعداد: 3   میانگین:  5/5]
Avatar

ناهید عساکره

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar