راه آهن جمهورى آذربایجان به ایران متصل می شود

Train_091211_2

استاندار گیلان گفت: جمهوری آذربایجان برای متصل کردن راه‌آهن این کشور به مرز جمهوری اسلامی ایران در آستارا اعلام آمادگی کرده است.

منطقه‌ی گیلان، دکتر «محمدعلی نجفی» در پایان نشست هماهنگی اتصال راه‌آهن ایران به آذربایجان که به ریاست دکتر واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس کمیسیون مشترک ایران و آذربایجان برگزار شد، گفت: براساس پیشنهاد جمهوری آذربایجان و استقبال کشورمان، راه‌آهن جمهوری آذربایجان از آستارای این کشور تا دو کیلومتر داخل خاک ایران ادامه می‌یابد و به آستارای ایران متصل می‌شود.

وی افزود: هم‌زمان با آغاز ساخت طرح امتداد راه‌آهن آذربایجان به ایران به طول ۷ کیلومتر، ترمینال بزرگ بار و کالا در آستارای ایران نیز ساخته می‌شود.

استاندار گیلان با بیان این‌که تقویت روابط با کشورهای همسایه از دستاوردهای دولت تدبیر و امید است، گفت: دیدارهای سازنده و سفرهای متقابل روسای جمهور دو دولت، فعال شدن کمیسیون مشترک ایران و آذربایجان و جدیت کشورمان در تکمیل راه‌آهن «قزوین – رشت – آستارا» از علل پیشنهاد جمهوری آذربایجان است.

دکتر نجفی با بیان این‌که راه‌آهن گیلان، کشورهای آسیای میانه و اروپا را به اقیانوس هند و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس هم‌چنین شمال کشور را به جنوب وصل می‌کند، گفت: در حوزه‌ی ترانزیت حمل و نقل، جمهوری اسلامی ایران از طریق استان گیلان محور مهم اتصال جمهوری آذربایجان و آسیای مرکزی و قفقاز به آب‌های آزاد است و امتداد راه‌آهن آستارای این کشور به آستارای ایران موجب تقویت روابط تجاری و اقتصادی دو کشور هم‌چنین موجب اتصال ایران به اروپا از طریق راه‌آهن می‌شود.

وی با بیان این‌که یکی از مهم‌ترین دستاوردهای سفر دکتر روحانی به گیلان، تسریع در ساخت راه‌آهن قزوین – رشت – بندرانزلی – آستارا است، افزود: این پروژه مهم که از توجیه اقتصادی بالایی برخوردار است و بهترین مسیر جهت اتصال کریدور شمال – جنوب و شرق – غرب است، خوشبختانه مورد توجه و عنایت خاص رئیس‌جمهور قرار دارد و ایشان دستورات ویژه را در این خصوص صادر کردند.

وی با بیان این‌که ساخت این راه آهن تا پایان سال ۹۵ اتمام می‌یابد، گفت: راه‌آهن رشت – قزوین به‌طول ۱۶۵ کیلومتر برای تردد قطار مسافری با سه میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در سال با سرعت ۱۶۰ کیلومتر، قطار باری با سرعت ۱۲۰ کیلومتر و جابه‌جایی و حمل ۱۰ میلیون تن بار در سال طراحی شده است.

استاندار گیلان خاطرنشان کرد: این پروژه از ایستگاه رشت به دو شاخه رشت – انزلی به‌طول ۴۱ کیلومتر و رشت – آستارا به طول ۱۶۵ کیلومتر تقسیم می‌شود.

 

 

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

دارای مدرک MBA و کارشناس امور بانکی

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar