• اسفند ۱۰, ۱۳۹۸

راه هایی برای ارائه خدمات مشتری مطلوب

ارائه خدمات مشتری مطلوب

ارائه خدمات مشتری مطلوب

از وضعیت بخش خدمات مشتری کسب و کارتان رضایت دارید؟

خدمات مشتری، یکی از مواردی ست که اگر قصد رسیدن به موفقیت را دارید و به طول عمر استارتاپ خود می اندیشید هرگز نمی توانید چشمان خود را روی آن ببندید. خدمات مشتری در حالت کلی، برای شرکت بسیار مهم است زیرا تنها راه ارتباطی ست که مشتری با کسب و کارتان دارد. از آنجایی که اولین تماس مشتری بسیار اهمیت دارد طبیعتاً قصد دارید که تجربه ی بسیار خوبی را هم برای او ایجاد کنید.

بیایید نگاهی به تاثیرات بد خدمات مشتری بیندازیم. تحقیقات بر روی موضوعات، نشان می دهد که شما تنها از ۴ درصد از مشتریان ناراضی، رضایت نداشتن آنان را خواهید شنید. اما بیش از ۹۰ درصد از مشتریان ناراضی نیازهای خود را از رقبای شما طلب خواهند کرد. اگر خدماتی که به مشتری ارائه می کنید بد باشد (در مقایسه با ارائه ی محصول بد و یا قیمت بسیار بالای آن) مشتریان ۴ برابر بیش تر تمایل دارند تا به رقیب شما پناه ببرند.

بنابراین می بینید که ارائه ی خدمات به مشتری تاثیر بسیار عظیم در موفقیت کسب و کار دارد. ما هم در این پست سعی کردیم تا راه هایی را که باعث می شود خدمات مشتری خوبی ارائه کنید به شما عزیزان منتقل کنیم. امیدوارم که موردتوجه شما قرار بگیرد.

  • اهداف و انتظارات واضحی را تنظیم کنید

با اولین تماسی که می گیرید؛ باید انتظارات کاملاً مشخصی را از آنچه که می توانید برای او انجام دهید؛ از آنچه که قادر به انجامش نیستید و نحوه ی انجام کارهایی که قصد انجامش را دارید به مشتری ارائه دهید. کسانی که در بخش خدمات مشتری کار می کنند باید در برقراری ارتباط بسیار عالی باشند. کارکنان بخش خدمات مشتری باید مهارت بالایی در صحبت کردن داشته باشند و انتظارات را بیان کرده و علت اینکه چرا چنین انتظاراتی ایجاد شده اند را بازگو نمایند. زمانی که این انتظارات مطرح می شود هر دو طرف باید با آنها موافق باشند.

  • تا حد امکان فعال باشید

اگر به انتظار نشسته اید تا قبل از اینکه با مشتری صحبت کنید، مسائل و مشکلات به سمت تان روانه شوند مرتکب اشتباه شده اید. برای اینکه یک رابطه ی سرشار از اعتماد و احترام با مشتری ایجاد کنید، وقتی که اوضاع خوب است باید بطور منظم با او ارتباط برقرار کنید. از طریق ایمیل؛ تماس تلفنی و شبکه های اجتماعی با آنها ارتباط برقرار کنید. همه ی این موارد یعنی شما برای حل کردن مسائل و مشکلات او مشتاق و فعال هستید.

  • برقراری ارتباط منظم

همه ی شرکت ها (در هر حوزه ای) سعی می کنند تا جلساتی را با مشتریان برگزار کنند و در این میان، آن دسته از شرکت هایی که این کار را تبدیل به یک برنامه کرده و روی نظم آورد جزو موفق ترین ها خواهد بود. آنها جلساتی را در تاریخ های معین ایجاد می کنند. این تاریخ ها می تواند ماهانه، هفتگی و حتی روزانه باشد. اما نکته ای که باید در این جلسات رعایت کنید این است که بدانید طبق زمانبندی و برنامه ی صحیحی صورت گرفته و دارای صورت جلسه باشند. قبل از شروع جلسات، با صورت جلسه و سایر کسانی که به نحوی در آن نقش دارند همسو شوید.

  • استفاده از ابزار ردیابی موثر خدمات مشتری

به عنوان کسی که صاحب کسب و کار است می توان گفت که میلیون ها وظایف کوچک و ریزی هست که باید آنها را سامان بخشیده و پیگیری کنید. نمی توانید از کوچک ترین آنها چشم پوشی کنید. چه بسا عواقب سختی در پی داشته باشند. بنابراین باید اطمینان حاصل کنید از اینکه از ابزار درستی استفاده می کنید تا به شما در پیگیری این وظایف یاری کنند و هم بتوانند مراحلی که پیش می روید را ثبت نمایند. ابزارهای زیادی برای خدمات مشتری استارتاپ ها هست که در اینجا می توانید با آنها آشنا شوید. وقتی با فعالیت های زیادی در کسب و کار مواجه می شوید یک سیستم خوب برای پیگیری خدمات مشتری به شما کمک می کند تا در وظایف خود متمرکز بمانید.

  • همه چیز را سندسازی کنید

یک خدمات مشتری خوب، هر مکالمه و تعاملی که با مشتری و ارباب رجوع داشته اید را ثبت می کند. می توانید رویدادهایی را که در طول تعامل ها رخ داده را یادداشت کنید و در قالب نوت ها به مشتریان ارسال کنید. این موارد یک راه بسیار موثر برای داشتن منابع معتمدی ست که بعدها به آنها نیاز پیدا می کنید. همینطور؛ وقتی که شرایط در مسیر اشتباهی قرار می گیرد می توانید با رجوع کردن به آن نوت ها به واقعیات درست دست یافته و مرور کنید.

  • استفاده درست از شبکه های اجتماعی

این روزها، می بینید که بسیاری از مردم از قبل حساب های کاربری شبکه های اجتماعی را دارا بوده اند. به همین خاطر شما می توانید با استفاده از این شبکه های اجتماعی به رونق بخشیدن خدمات مشتری خود اقدام نمایید. شما به انجام این کار می پردازید زیرا می دانید که مردم فقط برای ارتباط با دوستان شان از این شبکه ها استفاده نمی کنند! بلکه به همان نسبت هم قصد دارند کارهای دیگری مانند یافتن محصولات جدید انجام دهند. بنابراین، شبکه های اجتماعی یک راه بسیار عالی برای داشتن ارتباط موثر با مشتریان است زیرا از امکانات قدرتمندی برای ساخت این ارتباط برخوردار می باشد.

 

  • ایجاد راه هایی صحیح برای ارتباط با خودتان

این خیلی عامل مهمی ست که بدانید همه ی مشتریان بالقوه ی شما می توانند به راحتی به شما دست یابند. شما می توانید این کار را با دادن آدرس ایمیل و شماره ی تماس خود انجام دهید. به همین سادگی آنها هم می توانند درباره ی معاملات شان با شما ارتباط برقرار کنند.

شما باید مردم را درباره ی ساعات پاسخگویی خود به خوبی آگاه کنید و به آنها به وضوح و روشنی توضیح دهید که تا چه مدتی برای پاسخ دادن در دسترس شان هستید. تا آنها وقتی که خارج از این ساعات تماس گرفتند باعث دلخوری آنها نشود.

 

[تعداد: ۵    میانگین: ۴.۶/۵]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar