• فروردین ۱۶, ۱۳۹۹

راه های ساده برای سنجش کمپین های شبکه های اجتماعی

cstland-social-media-marketing-campaigns-marketing

 

سنجش کمپین های شبکه های اجتماعی

 

اگر از رسانه های اجتماعی استفاده می کنید قطعاً باید آن را بسنجید و ارزیابی کنید. این سنجش فقط بخاطر داشتنِ یک سری معیارها نیست! بلکه باید فعالیت های شبکه های اجتماعی خود را ارزیابی کنید تا بدانید که چه چیزهایی اسباب موفقیت را فراهم می کنند، چه چیزهای زیان آورند و چه چیزهایی آن را بهبود می بخشند.

در این پست، قصد داریم با بیان سوال و ارائه ی توضیحاتی به شما کمک کنیم تا فعالیت های رسانه های اجتماعی خود را درون سازمان تان بسنجید. امیدوارم که مفید باشند. شما می توانید نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

  • از کجا می دانید که فعالیت های رسانه های اجتماعی شما مؤثرند؟
  • چطور تصمیم می گیرید که چه معیارهایی را بررسی کنید؟
  • این معیارها را روی چه اساسی محاسبه می کنید؟
  • اعداد و ارقامی که بدست می آید را چطور تفسیر می کنید؟

دو نوع سنجش شبکه های اجتماعی

این دو نوع از سنجش های شبکه های اجتماعی عبارتند از:

۱- آنالیزهای در حال پیشرفت

نظارت های در دست اقدام که فعالیت ها را در طول زمان دنبال می کند.

۲- معیارهای متمرکز روی کمپین

بررسی های رویداد یا کمپین به همراه یک شروع و پایانِ مشخص و واضج

 

نظارت های در حال پیشرفت برای ادامه دادن با پالس کلی مکالمات درباره ی برند و شرکت شما ضروری ست. وقتی پیگیریِ برندتان ایجاد می شود می توانید اجازه دهید که راه اندازی شده و جریان یابد. در ادامه، بطور مرتب و پیوسته چک کنید تا ببینید که همه چیز چطور پیش می رود.

از طرف دیگر معیارهایی که روی کمپین ها متمرکز شده اند به شما کمک می کنند تا تاثیراتِ ابتکاراتِ بازاریابی هدفمند را درک کنید و البته وابسته به اهداف شما از هر یک، از یک کمپین به دیگری متفاوت خواهند بود.

می توان گفت که یک برنامه ی سنجش شبکه های اجتماعی موثر هر دوی این “آنالیزهای در دست اقدام و سنجش های ویژه ی کمپین” را شامل است.

 

با یک مثال شروع می کنیم

فرض می کنیم که شما در یک شرکت تولیدی بزرگ مشغول به کار هستید که در حال راه اندازی یک برند جدید برای پوشک بچه است. برای رسیدن به یک تبلیغات و بازاریابی عظیم باید به اسپانسر یک ساعته در توییتر -جایی که والدین و پرستاران کودک درباره ی بزرگ کردن بچه ها باهم صحبت می کنند و روی مسائل این چنینی تمرکز دارند- تبدیل شوید.

با هماهنگی کسی که در توییتر قدرت نفوذ بالایی دارد و می تواند سوالاتی را ایجاد کند که منجر به مکالمه و برقراری ارتباط شود باید یک هشتگ منحصربفرد اتخاذ کنید. سپس آماده ی حرکت هستید. فقط باید بدانید که چطور می توانید این مکالمات را بسنجید تا بعدها به رئیس خود گزارش دهید که این مکالمه چقدر موثر بوده است.

 

cstland-diaperchat-search

 

 

مرحله ۱: اهداف اجتماعی خود را مشخص کنید

قبل از اینکه به سنجش هر یک از تک تک پست های تان در فیسبوک، توییت ها و تصاویر اینستاگرام پیرامون برندتان بپردازید، ابتدا به اهداف تان در شبکه های اجتماعی بیندیشید. از طریق این کانال های اجتماعی در حال تلاش برای دستیابی به چه چیزی هستید؟ کدام یک از این کانال ها بیش تر به این اهداف شما مطابقت دارد و می تواند کمک شایانی کند؟

اولین قدم در برنامه ی سنجش شما باید تهیه یک لیستی باشد که در آن قید کرده باشید تلاش های تان برای رسیدن به چه چیزی ست. شبکه های اجتماعی می تواند اهداف متنوعی را برای افراد ایجاد کند. از صدا و سیما، اخبار و اطلاعات گرفته تا پاسخ دادن به سوالات مشتری و درگیر کردن آنها! شرکت شما می خواهد به چه چیزی دست یابد؟

 

cstland-social-logos-screenshot

احتمالاً از گذشته با توجه به نوع اطلاعات و فرمتی که قصد به اشتراک گذاری آن را دارید تعامل در شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک، پینترست، توییتر، اینستاگرام و … را شروع کرده اید. البته حتماً مخاطبانی که قصد دستیابی به آنها را دارید و ابزاری که آنها استفاده می کنند را درنظر گرفته اید.

مرحله ی بعدی این است که بدانید می خواهید مخاطبان با محتوایی که در این کانال ها قرار داده اید چه کاری انجام دهند. سعی می کنید آنها بخوانند؟ کلیک کنند و به اشتراک بگذارند؟ یا بخرند و تعامل کنند؟

همه ی اهداف کسب و کاری خود را برای شبکه های اجتماعی لیست کنید. برای مثالی که ذکر شد اهداف توییتری می تواند در دو شاخه ی زیر جای بگیرد:

۱- ابتدا، بخواهید آگاهی از محصولات جدیدتان به سمت سایر مشتریان بالقوه گسترش یابد.

۲- دوماً، بخواهید سایر جامعه ای که والدین هستند را در توییتر شناسایی کنید. خصوصاً تاثیرگذاران را در بین این دسته از والدین!

 

مرحله ۲: معیارهایی را برای سنجش این معیارها ایجاد کنید

مرحله ی بعدی این است که اهداف خود را با معیارها و رفتارهای واقعی که قابل سنجش باشند، همسو سازید. اگر می خواهید میزان درگیریِ افراد را بسنجید؛ باید ببینید که فرمِ کاربردیِ درگیری چیست؟ آیا توییت یا پست مجدد است؟ تعداد نظرات دریافتی یا میزان کلیک هاست؟ براساس برخی اهداف متداول در شبکه های اجتماعی در ذیل می توانید پیشنهاداتی را در این باره ببینید:

اگر می خواهید “آگاهی” را بسنجید از معیارهایی نظیرِ حجم، نتیجه، در معرض قرار گرفتن استفاده کنید. پیام شما تا چه اندازه گسترش یافته است؟

اگر می خواهید درگیری را بسنجید به دنبال معیارهایی پیرامونِ توییت مجدد، ریپلای (پاسخ)، نظرات و شرکت کننده ها باشید. چند نفر شرکت کرده اند؟ در چه زمان هایی شرکت می کنند؟ در چه فرمی مشارکت دارند؟

اگر هدف شما افزایش ترافیک وب سایت تان است، Share های آدرس URL ، کلیک ها و Conversion ها را دنبال کنید. آیا مردم از طریق رسانه های اجتماعی به وب سایت خارجی تان قدم می گذارند؟ وقتی در وب سایت شما هستند مشغولِ چه کاری می شوند؟

اگر هدف شما یافتن طرفداران و حامیان باشد، شرکت کنندگان و تاثیرگذاران را پیدا کنید. چه کسی مشارکت می کند؟ چه نوع تاثیری دارند؟

اگر هدف شما، افزایشِ نظرات و دیدگاه های برندتان است، حجم خود را نسبت به نزدیک ترین رقبای خود دنبال کنید. چه مقدار از تمامی مکالمات و صحبت های پیرامون صنعت و حوزه ی کاری شما، درباره ی برندِ خود شماست؟

 

مرحله ۳: سنجش

پس از اینکه معیارهایی که قصد تمرکز روی آنها را دارید، لیست کردید باید ابزاری را پیدا کنید که دقیقاً بتوانند همین معیارها را بسنجند. سپس شروع به سنجش کنید. در برخی موارد، خودِ کانال های شبکه های اجتماعی برخی فرم های آنالیز را در اختیار قرار می دهند اما در برخی موارد هم شما خودتان باید ابزار شخص ثالث استفاده کنید. مواردی هم هستند که باید خودتان آن را بسازید.

اگر مطمئن نیستید که چه ابزاری برای کدام کانال مورداستفاده می گیرد می توانید در گوگل جستجو کنید و با میلیون ها پاسخ روبرو شوید. SocDir هم یک ابزار مفید است و منبع خوبی ست تا به بیش از ۳۰۰ ابزار ارزیابی رسانه های اجتماعی دسترسی پیدا کنید.

cstland-socdir-screenshot

بسیاری از ابزارهای ارزیابی اجتماعی به صورت لحظه ای و بلادرنگ کار می کنند، بنابراین اگر بتوانید برنامه ی خود را قبل از شروع کمپین، راه اندازی و پیگیری کنید دستیابی به داده هایی که بعدها نیاز دارید آسان تر خواهد بود.

ارزیابی این بخش ممکن است زمان هایی را به طول انجامد پس اجازه دهید این ابزارها کار خودشان را به راحتی انجام دهند. فقط مطمئن باشید که آنها پست های اجتماعی که شما به آنها علاقه دارید را دنبال می کنند. هرکاری که لازم است انجام دهید تا فیلترها اسپم شوند سپس در طول چند روز به مراحل ۴ و ۵ برسید.

 

مرحله ۴: بررسی کرده و گزارش دهید

مرحله ی چهارم، گزارش نتایج تان است. از یافته های اولیه ی خود برای تنظیم و تعیین سنجش های آینده استفاده کنید. این نتایج بدست آمده را با شرکا و همکاران مهم خود به اشتراک بگذارید. دو سوال مهمی که در این مرحله ایجاد می شود عبارتند از:

۱- اعداد بدست آمده ی شما چگونه مقایسه می شوند نسبت به آنچه انتظار دارید؟

۲- آنها چگونه نسبت به رقبای شما و سایر محصولات و کمپین های مشابه و مرتبط مقایسه می کنند؟

یکی از عالی ترین بخش های آنالیز رسانه های اجتماعی این است که می توانید به آسانی گزارش هایی را از رقبای تان بدست آورید و ببینید چگونه کارهای شان را انجام می دهند.

همینطور زمان خوبی ست تا برنامه ی خود را برای گزارش های منظم درنظر بگیرید. وابسته به برنامه ی شما و سازمان تان، گزارش های ماهانه و یا سه ماهه می تواند بهترین نتیجه را به همراه داشته باشد. اما برای سایرین، گزارش هفتگی انتخاب شایسته ای ست. مهم نیست که برنامه تان درباره ی چیست، فقط مطمئن شوید که بطور منظم و براساس معیارهای تعیین شده چک می کنید.

پس از گذشت چند ماه خواهید دید که چه داده های باارزشی دارید، زیرا می توانید با داده های جدید هم مقایسه کنید.

در گزارش خود، مطمئن باشید که اعداد و ارقام مهم را برجسته کرده اید:

  • نشانه های معیاری و سایر اطلاعات متنی را شامل شود. بدین ترتیب همکاران شما می توانند مفهوم گزارش را به سرعت دریابند.
  • داده های بصری همچون گراف را شامل شود. گراف ها می توانند به سرعت و با وضوح کامل نتایج را انتقال دهند.
  • گراف های خود را ساده، تمیز و رسا نگاه دارید.

 

مرحله ۵: تنظیم کرده و تکرار کنید

مرحله پنجم و آخر، مرور با دقت این برنامه ی ارزیابی ست. این معیارها چگونه عمل می کنند؟ آیا چیزی را از دست داده اید؟ آیا چیزِ غیرضروری هست؟

ببینید چه تغییراتی می توانید در آن اعمال کنید و چه بهبودی هایی ببخشید. آنها را اعمال کنید و مجدداً ارزیابی نمایید. سپس اطمینان حاصل کنید از اینکه آیا معیارهای جدید هم می توانند به اهداف کمک کنند یا خیر.

 

 

[تعداد: 6   میانگین:  4.7/5]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar