ربات های سخنگو اصلی ترین جریان در تولید لید خواهند بود؟

ربات های سخنگو

جستجو برای نوآوری در تولید لید، یک تلاش حماسی مستمر است. کسب و کارها هر چیزی را امتحان می کنند تا مشتری های خود را پیدا کنند. این همان چیزی است که اخیرا باعث شده تا بازاریابان این سوال را بپرسند: «آیا ربات های سخنگو می توانند مرا به لیدها برسانند؟».

به نظر می رسد که پاسخ شگفت انگیز باشند.

ربات های سخنگوبرای ایجاد ارتباط با مشتری بالقوه در بهترین شکل ممکن ساخته شده اند. اکنون که ربات های گفتگو ارزش خود را ثابت کرده اند، کسب و کار ها با فرصت های بی پایان روبرو شده اند تا تجربیات مشتریان خود را کشف کنند و بهبود بخشند. با پدیده فکر مهتر همراه باشید.

انواع مختلف ربات های سخنگو و کابردهای آنها

  1. ربات های سخنگو که گپ می زنند

این برنامه ها کمتر به تمرکز روی کاربردهای کسب و کاری و بیشتر به سرگرمی توجه دارند. آنها پاسخ ها را بر اساس ارتباط با یک متن ورودی که کاربر ایجاد می کنند، ارائه می دهند.

  1. ربات های سخنگو که وظیفه محور هستند

این ربات ها اساسا سیستم های پاسخگویی به کلمات کلیدی هستند. آنها معمولا در برنامه هایی مانند WeChat مشاهده می شوند که کاربران می توانند به طور مستقیم با رابط کاربری ربات سخنگو ارتباط برقرار کنند تا چیزهایی نظیر غذا سفارش دهند، بلیط سینما بخرند و یا تاکسی کرایه کنند. این ربات های سخنگو راه دیگری برای فشار دادن دکمه “سفارش” است!!!

  1. ربات های سخنگو که به اطلاعات تعاملی دسترسی دارند

به همان شیوه ای که ربات های پیامرسان فیسبوک کار می کنند، ربات های سخنگو نیز به اطلاعات تعاملی دسترسی دارند و عنوان یک ابزار برای به اشتراک گذاشتن محتوای برند استفاده می شوند. آنها در ارتباطات خود با کاربران بیشتر مکالمه ای هستند. هدف این ربات ها ، ارائه پاسخ مناسب به سوالات احتمالی مشتری در به بهترین شیوه و روش “انسانی” است.

  1. ربات های سخنگو که تعامل وظایف پیچیده را بر عهده دارند

Slackbot  و سیری اپل نمونه هایی از ربات های سخنگو هستند که تعامل وظایف پیچیده را بر عهده دارند و جستجو، مدل های وظیفه محور و گپ ها را با هم تلفیق و ترکیب می کنند. تفاوت بین این ربات ها و ربات های وظیفه محور این است که آنها دانش مربوط به وظایف، اطلاعات مورد نیاز برای انجام آنها و توانایی ردیابی اطلاعاتی را دارند که قبلا برای آنها ایجاد کرده اید  تا یک مکالمه پویاتر شکل دهند.

  1. ربات های سخنگو که جستجوگر هستند

در حالی که سیری اپل را می توان یک ربات سخنگو از مدل وظیفه محور در نظر گفت، اما طراحی نوع جستجوگر را نیز در خود دارد زیرا از اطلاعات موتورهای جستجو برای پشتیبانی از مکالمات استفاده می کند. مبنای وظایف و پاسخ های ربات های سخنگوی جستجوگر ، مجموعه ای از کلمات کلیدی اختصاصی است. این کلمات کلیدی توسط ربات به عنوان کار خاصی که باید انجام شود، برچسب گذاری می شوند. ربات های جستجوگر تنها از تعامل محدودی پشتیبانی می کنند، زیرا به محض آنکه پاسخ درخواست شما را ارائه دادند، آنچه را که در پاسخ گفته اند “فراموش” می کنند.

حال که انواع ربات های سخنگو را شناختید، یک سوال مهم دیگر باید پاسخ داده شود: “آیا این ربات های سخنگو ما را به لیدهای بیشتر می رسانند؟”  پاسخ این سوال  بستگی به این دارد که چقدر شما بتوانید توانایی های آنها را به حداکثر رسانده و محدودیت های آنها را پشتیبانی و تامین کنید.

چگونه ربات های سخنگو می توانند به تولید لید کمک کنند

  • ارتباط دو طرفه

چند ثانیه در مورد کانال های دیجیتال اولیه خودتان برای  تولید لید فکر کنید (به عنوان مثال وب سایت ها، وبلاگ ها، پیشنهادات محتوایی، اشتراک ها و غیره). همه این کانالهای ارتباطی عمدتا یک طرفه هستند که تعامل کاربر را غیر ممکن می کنند.  آیا بهتر نیست به جای صرفا پخش پیام ها ، مکالمه و گفتگو داشته باشیم؟

این حسن ربات های سخنگو است. آنها ارتباط دو طرفه را بدون نیاز به حضور یک فرد واقعی (یا حداقل تا زمانی که اشتباهی رخ دهد) تسهیل می کنند.

این بدان معنی است که مکالمات برند شما اکنون می تواند به طور مؤثرتر بدون از دست دادن دسترسی شخصی سازی شده، مورد استفاده قرار گیرد.

وقتی لیدها را به سرعت دنبال کنید تبدیل آنها راحت تر صورت می گیرد، از این رو ماهیت پاسخ های سریع ربات های سخنگو برای تولید لید بسیار سودمند است. این ربات ها مقدار زمان صرف شده برای تک تک مشتری های بالقوه را کاهش می دهد و زمان ذخیره شده شما را به حداکثر می رساند.

همچنین با توجه به اینکه چقدر احتمال دارد مشتری های بالقوه به لید تبدیل شوند، ربات های گفتگو توانایی طبقه بندی آنها را دارند ، بنابراین دیدگاه خوبی از کسی که باید توجه خود را روی وی متمرکز کنید، خواهید داشت.

شکی نیست که داده های مشتری به کسب و کار ها در  تصمیم گیری آگاهانه کمک می کند. این کار دانش شما را در مورد مشتریان تان بهبود می بخشد، و این دانش به شما کمک می کند تا با نحوه روبرو شدن با مشتری ها در آینده آشنا شوید. با توانایی که ربات های گفتگو در طبقه بندی اطلاعات مشتری با توجه به پاسخ های آنها دارند، می توانید اطلاعات دقیق تری را جمع آوری کنید، و نهایتا ارتباطات آتی با آن مشتری از نظر محتوا بیشتر مرتبط خواهد بود.

ربات های شما فقط روزهای کاری بین ساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر کار نمی کنند؛ آنها تمام وقت کار می کنند.  این به این معنی است که مشتریان و مشتریان بالقوه مجبور نیستند صبر کنند تا ساعت کار شروع شود تا پاسخ های خود را از برند شما دریافت کنند. این ویژگی بسیار ارزشمند است علی الخصوص اگر منطقه زمانی متفاوت باشد.

این ویژگی مستقیما با عملکرد سریع در اتباط است. اگر برند شما بدون هیچ مشکلی به محض دریافت سوال آن را پیگیری کند ، مطمئنا زمان انتظار کاهش و شانس تبدیل افزایش خواهد یافت.

  • اتومات بودن همه چیز

داشتن پایگاه داده برای همه چیز کمک می کند تا کسب و کارتان زمان صرفه جویی شده در تمام جلسات مستند را به حداکثر برساند.و  پیگیری با خیال راحت انجام شود. این ویژگی به تلاش های تولید لید کمک می کند زیرا فرآیند تایید لیدها و تحویل آنها به تیم فروش را ساده سازی می کند. این کار نه تنها فرآیند را کارآمدتر می کند، بلکه به طور بالقوه روی تبدیلهای فروش نیز تاثیر می گذارد.

یکی از اهداف اصلی ربات های سخنگو بهبود بهره وری در کسب و کار است، اما این بدان معنی نیست که شما هرگز با موانع برخورد نخواهید کرد. کسب و کار شما باید از این موانع برای آماده سازی احتمالات لازم آگاهی داشته باشد.

محدودیت های ربات های سخنگو

  • مانع زبانی

گاهی ربات سخنگوی شما ممکن است با مواردی مواجه شود که در آن زبان مشتری پشتیبانی نمی شود. گاهی اوقات افراد از اصطلاحات و کلمات کلیدی به طور ضمنی استفاده می کنند. شاید ربات سخنگو نیز چنین کلماتی را داشته باشد، اما از این کلمات به طریقی که ربات سخنگوی شما لازم دارد و به آن پاسخ می دهد ، استفاده نشود.

به عنوان مثال، شما خدمات سئو می فروشید. مشتریانی که جمله بندی خوبی ندارند ممکن است آن را به صورت رتبه بندی بهتر  Google بنویسند. ربات گفتگو باید بداند که SEO و رتبه بندی بهتر گوگل در این زمینه مشابه هم هستند. برای مقابله با مانع زبانی بالقوه، به کلمات رایج استفاده شده توسط بازار هدف خود توجه داشته باشید و ربات خود را با حداکثر واژه های ممکن آشنا کنید یا از پردازش زبان طبیعی استفاده نمایید.

  • پیام اسپم

بسیاری از مردم هنوز به ربات های سخنگو عادت ندارند. مشتریان شما حتی ممکن است آنها را به شکل هرزنامه مشاهده کنند. به همین دلیل است که باید یاد بگیرید چگونه پتانسل ربات های سخنگو را بدون استفاده از آنها به حداکثر برسانید. ربات سخنگو عمدتا باید به کاربران کمک کند تا یک کار خاص را انجام دهند (ارسال یک پرسش و استعلام، پیدا کردن محتوا، دریافت پاسخ سوالات و غیره). آنها نباید به عنوان ابزار تبلیغاتی برای نام برند یا محصول شما دیده شوند.

  • در حال بارگیری .. لطفا صبور باشید

ربات های سخنگو کم کم دارند شناخته می شوند. آنها هنوز هم جدید هستند و احتمالا به نظر می رسد که  بالا آمدن گاه به گاه  پاپ آپ ها مشتریان شما را ناراحت می کند. با این حال، این مشکلات را می توان به عنوان فرصتی برای بهبود ربات سخنگو و تجربه کلی مشتری در نظر گرفت.

نتیجه نهایی

از آنجا سازمان ها همچنان به بررسی روش های مختلف بازاریابی B2B می پردازند، ربات های سخنگو نیز بدون شک به هنگام برقراری ارتباطات آنلاین موثر خواهند بود. آنها ارزانتر، سریعتر و مقیاس پذیرتر از همتایان انسانی (نمایندگان پشتیبانی مشتریان) هستند. اما به آنها به عنوان جایگزین نگاه نکنید، آنها را به عنوان ابزاری برای تکمیل فرآیندهای فعلی (انسانی) خود در نظر بگیرید.

مشتریان مدرن اکنون بیش از هر زمان دیگری از برند ها انتظار دارند. هنگامی که از ربات های سخنگو به طور موثر استفاده شود، می توان شکاف بین انتظارات مشتری و سرویس واقعی ارائه شده را خنثی کرد و آنها را ابزار بسیار ارزشمندی برای کسب و کار در هر صنعتی تبدیل نمود.

[تعداد: ۴    میانگین: ۳/۵]

درباره نویسنده

Avatar

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar