رشد کارآفرینی زنان در کشور های دیگر چگونه بوده؟

رشد کارآفرینی زنان در کشور های دیگر از زبان سرکار خانم زهرا گلیج

  • مدرس و مشاور کارآفرینی و مدیرعامل موسسه کارآفرینان توسعه هزاره سوم

رشد کارآفرینی زنان

سرکار خانم گلیج همانطور که در مورد موضوع چالش های رشد کارآفرینی زنان فرمودید این چالش ها تنها مربوط به کشور ایران نمی شود و در تمام کشور های دنیا به عنوانی وجود دارند. لطف بفرمائید چند نمونه از کشور های خارجی و طریقه عملکرد آنها را شرح دهید.

همانطور که گفتیم بعضی از چالشهای کارآفرینی مشترک است و نمی توانیم برایشان مرز بندی داشته باشیم. ولی به دلیل مسئولیت های خانوادگی که خانم ها دارند در برخی از موارد عمدتاً چالش ها می تواند فرهنگی باشد. می خواهم از همین مورد استفاده کنم و در واقع توضیحی داشته باشم راجع به وضعیت کارآفرینی بانوان در کشور های مختلف و اشاره ای هم داشته باشم به وضعیت کارآفرینی بانوان در ایران.

در واقع به طور کلی برخی کشور ها هستند که به بحث رشد کارآفرینی زنان توجه ویژه ای داشته اند. آمریکا یکی از این کشور ها است. در بسیاری از کشور های در حال توسعه هم بحث حقوق زنان مورد توجه بیشتری قرار گرفته است.

در بحث بستر سازی مناسب برای کارآفرینی زنان طبق آماری که بخش امور زنان سازمان ملل در ۳۰ بخش در سال گذشته منتشر کرده بود و در رویداد توانمند سازی اقتصادی بانوان در کشور های مختلف که در اجلاس ” آیورا ” در هند برگزار شد آمریکا اولین کشوری است که هم نرخ رشد بالا و هم فضای مناسب تر و بستر مناسب تری دارد. بعد از آن استرالیا است. شاید کمی عجیب به نظر برسد و تعجب کنید که چطور استرالیا در این رتبه قرار دارد و چرا استرالیا به موضوع کارآفرینی زنان بیشتر پرداخته است. یکی از دلایل می تواند این باشد که آنها به اهمیت زنان در اقتصاد پی برده اندو همین موضوع باعث شده که توجه بیشتری به کارآفرینی زنان داشته باشند و حضور و نقش زنان را در اقتصاد پر رنگ کنند و به این موضوع نگاه کردند که سهم جی دی پی زنان را افزایش دهند .

حالا موضوعاتی که ما باید به آن توجه کنیم بستر سازی با قوانین و مقررات مناسب، کم کردن محدودیت ها و بحث فرهنگی و بحث پذیرش حضور زنان در جامعه و اقتصاد می باشد. به طور مثال تسهیل بیشتری برای رشد کارآفرینی زنان انجام شود و همچنین تعداد مدیران زن افزایش پیدا کند که این باعث می شود به همان اندازه در اقتصاد نقش پر رنگ تری داشته باشند. کشور ما متاسفانه جزو ۱۰ کشوری است که بستر مناسبی ندارد .

کشور مالزی که از لحاظ فرهنگی وضعیت مشابه تری با کشور ما دارد. با توجه به مطالعه ای که در این زمینه دارم ، مالزی از اواخر دهه نود اقدامات خوبی انجام داد و شعار توانمندی زنان را سر داد تا نقش آنان را در اقتصاد پر رنگ تر کند و برای این که به این هدف برسد برنامه های خوبی را طرح ریزی کرد و از همان ابتدا نقش زنان را در بخش های مدیریتی ، بخش های تصمیم گیری و تصمیم سازی افزایش داد. مثلا یکی از کارهایی که کرد تعداد زنان در کرسی های مجلس و پارلمان را بیشتر کرد. حتی ورود وزرای زن را تسهیل کرد. در نتیجه این اقدامات به این نتیجه رسیدند جهت توانمند سازی زنان به خصوص در حوزه علمی آنها را تشویق کنند که سطح تحصیلاتشان را بالا ببرند و در رشته های فنی و مهندسی و رشته های تکنولوژی محور اجازه دادند که رشد کنند. بعد از این اتفاقات در بحث کارآفرینی فن آورانه مطالعه زیادی انجام دادند.مثلا خانمی که دانشمند است فقط صرفا یک تحصیل دانشگاهی نداشته باشد و پایان نامه و تحقیقاتش گوشه کتابخانه یا گوشه شرکت یا سازمان خاک نخورد. آن طرح را تجاری کنند. در بحث تجاری سازی علم و فن آوری تلاش زیادی کردند و برای این منظور در حیطه افزایش سطح دانش و حضور زنان در علم، اتحادیه ها، انجمن و سازمانی را برای حمایت از زنان به وجود آوردندو خانم ها را تشویق به ورود به دکترای تخصصی کردند تا فقط در سطح کارشناسی یا کارشناسی ارشد و دکترای عمومی نمانند.  سپس در بخش کارآفرینی فن آورانه اقدام کردند و زیرساختش را فراهم آورند. هم زیرساخت قانونی و هم بحث های مالی را فراهم کردند. در واقع کاری کردند که امکان اخذ وام های بلاعوض ایجاد شود یا اینکه شرکت های سرمایه گذاری مخاطره پذیر را ایجاد کردند که از طرح های آنها حمایت کنند.

در سال های اخیر تعداد مدیران زن در مالزی بسیار افزایش پیدا کرده است ، کار دیگری که مالزی انجام داده با همکاری ” آیسسکو ” (سازمان اسلامی، آموزشی، علمی و فرهنگی) کنسرسیوم های مشترکی به وجود آورد که باز هم بتواند از فعالیت های زنان در بحث علمی استفاده کند و آنها را در کارآفرینی فن آورانه حمایت کند. فعالیت دیگری هم که انجام داده همکاری با بانک جهانی سازمان ملل است که هر ساله در مقری که دوره های توانمند سازی بانوان برگزار می شود شرکت کرده تا از لحاظ علمی آنها را  آموزش دهد.

بعضی کشور های دیگر مانند بنگلادش و هند در کسب و کار اجتماعی کارهای خوبی انجام داده اند. در این کشور ها برای خانم هایی که به صورت غیر رسمی کار می کنند و تحت پوشش هیچگونه قانون حمایتی نیستند، بیمه ای ندارند و فقط برای گذران زندگی کار می کنند، اتحادیه سوا (SEWA ) را به وجود آوردند که بتوانند از این افراد حمایت کنند. این می تواند بستر مناسبی باشد و اگر در کشور ما هم این مبحث رشد کند و به خانم ها فضای کافی داده شود واقعا می تواند زمینه رشد این افراد را فراهم کند. ما هم در کشورمان پارک های علم و فناوری و مراکز رشد داریم، که این مراکز اگر به عنوان واقعی بتوانند ماهیت مرکز رشد را پیاده کنند می تواند مفید باشد.

اقدامی که در مالزی جنبه حمایتی دارد، خدماتی که ارائه می دهند است. فضای کاری با هزینه کمتر اختصاص می دهند که خانم ها بتوانند از آن استفاده کنند و کارشان را ارتقا دهند. همچنین امکانات اولیه و دفتر کار اختصاص می دهند و همچنین خدمات مشاوره ای در بخش های مختلف حقوقی، مالی، کارآفرینی و … فراهم می کنند .

ما هم در کشورمان اگر بخواهیم رشد داشته باشیم باید خدمات برای رشد کارآفرینی زنان را ارتقا دهیم تا آنها بتوانند با دغدغه های کمتری مسیر کاری خودشان را پیش برند.

[تعداد: ۳    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

مهندسی صنایع، علاقه بسیاری به بازاریابی و فروش دارم. درسی که از زندگی یاد گرفتم این است که از گذشته تجربه کسب کنیم از زمان حال لذت ببریم و برای آینده مطالعه و تلاش کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar