• ژانویه 28, 2020

رفتار مشتری به چه عواملی وابسته است ؟

با مطالعه بر روی رفتار مشتری می توان محصولات و سیاست های بازار خود را مناسب سازی نماییم.  شرکت هایی که از این اطلاعات به سادگی عبور می کنند در نهایت نمی توانند رضایت مشتری را ارتقا دهند.

رفتار مشتری

رفتار مشتری

مطالعه درباره ی مشتری، به شرکت ها و سازمان ها کمک می کند تا استراتژی بازاریابی خود را بهبود ببخشند. آنها با مطالعه ی روانشناسیِ رفتار مشتری در می یابند که:

  • مشتری چگونه فکر می کند؟ چه احساسی دارد؟ دلایلش چیست؟ و بر چه اساسی از بین چند برند یک مورد را انتخاب می کند؟
  • مشتری چگونه تحت تأثیر محیط قرار می گیرد؟ فرهنگ، رسانه، خانواده و … چگونه بر او تأثیرگذار هستند؟
  • دانش محدود مشتری و حتی توانایی پردازش اطلاعات چگونه بر تصمیمات و نتایج بازاریابی اثر می گذارد؟
  • بازاریابان چگونه باید کمپین و استراتژی بازاریابی خود را بهبود ببخشند تا به مشتریان بیشتری دست یابند؟

و بسیاری از سؤالات دیگر که بازاریابان با مطالعه ی روانشناسی مشتری می توانند پاسخ آنها را بدست بیاورند.

برای مطالعه بیشتر:

شناخت مشتری امری ضروری برای پیشرفت کسب و کار!

فاکتورهای مؤثر بر رفتار مشتری

فاکتورهای اصلی و مهم تعیین کننده رفتار مشتری عبارتند از: عوامل فرهنگی، عوامل اجتماعی، فاکتورهای شخصی و عوامل روانشناختی. در ادامه ی مطلب، به معرفی کلی برخی از این موارد می پردازیم. امیدواریم مفید واقع شوند.

  • عوامل فرهنگی

رفتار مشتری مستقیماً تحت تاثیر عوامل فرهنگی مانند فرهنگ خریدار، فرهنگ فرعی و طبقه ی اجتماعی می باشد.

فرهنگ

فرهنگ، اساساً یک بخش از هر جامعه ای ست که در خواسته ها و رفتار فرد نقش مهمی دارد. تاثیر فرهنگ بر رفتار خریدار از یک کشور به کشور دیگر کاملاً متفاوت و متنوع است. بنابراین بازاریابان باید در تحلیل فرهنگ ها و مذاهب متفاوت بسیار دقیق عمل کنند.

هر فرهنگی شامل برخی موارد متعدد مانند مذهب، ملیت ها، گروه های نژادپرستی و … است که بازاریابان باید بتوانند با استفاده از این گروه ها بازار هدف خود را به بخش های کوچک تر تبدیل کنند. برای مثال؛ می توانند محصولات خود را برای قشر خاصی از جمعیت طراحی نمایند.

طبقه اجتماعی

هر جامعه ای از طبقات اجتماعی متعددی نیز تشکیل شده که برای بازاریابان هم مهم است. زیرا رفتار خریداران در یک طبقه اجتماعی مشابه می باشد. طبقه اجتماعی مردم نه تنها براساس میزان درآمد آنها تعیین می شود؛ بلکه فاکتورهای دیگری نیز وجود دارد. مانند سطح تحصیلات، سلامتی، شغل و

 

  • عوامل اجتماعی

عوامل اجتماعی نیز بر رفتار خریدار موثر است. از عوامل اجتماعی مهم می توان به خانواده، گروه های مرجع، نقش و جایگاه آنها اشاره کرد. از جمله:

خانواده

رفتار خریدار به شدت تحت تاثیر اعضای خانواده است. بنابراین بازاریابان باید درصدد تلاش برای یافتن نقش ها و تاثیرات همسر و فرزندان خریدار باشد. اگر در تصمیم گیری برای خرید یک محصول خاص دریافتید که همسر (خانم) متاثر شده باید خانمی را که در تبلیغ آن محصول حضور دارد موردهدف قرار دهید.

 

  • فاکتورهای شخصی

تصمیم گیری برای خرید با شخصیت فرد رابطه ی مستقیم دارد. بطور مثال شما باید بدانید که یک جوان ۲۰ ساله و یک مرد ۷۰ ساله انتخاب یکسانی ندارند. سبک زندگی، فعالیتها، شغل، سرگرمی ها، محیط و عادات رفتاری آنها نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

سن

سن و چرخه ی زندگی فرد نیز در رفتار خریدار موثر است. کاملا بدیهی ست که کالاها و خدمات موردنیاز افراد با گذشت زمان تغییر می کند. این چرخه از دوره های مختلفی تشکیل شده که برخی از آنها مجرد و متاهل بودن، زوج های جوان ورا شامل می شود.

شغل

شغل نیز تاثیر مستقیم بر نوع رفتار و خرید مشتری دارد. برای مثال، نوع پوشش مدیر بازاریابی یک سازمان با کارگر ساده در همان شرکت متفاوت خواهد بود.

 

[تعداد: ۶    میانگین: ۴.۳/۵]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar