رقابت ایران و عربستان در نشست OPEC!

 

opec logo

 

گفته می شود که OPEC مانند کیسه چای است که تنها در آب داغ عمل می کند! اگر چنین است، شرایط در بازار های جهانی نفت بسیار سخت شده و قیمت هر بشکه در هفت سال، نزدیک ۴۰ دلار کاهش یافته است.

با این حال، OPEC در حال پیدا کردن یک نبرد سخت برای سهم بازار است که با تفاوت های زیاد منطقه ای بین ایران و عربستان، این نبرد شدید تر می شود.

محور اصلی کار نه تنها بازارها را بلکه برخی از مقامات اوپک را نیز شگفت زده کرد. به نظر می رسد پاسخ مستقیمی به رقیب عربستان سعودی، ایران، است که روشن می سازد ایران می خواهد در سال آینده، پس از برداشتن تحریم ها سریعا به بازارهای جهانی نفت بازگردد. تهران به دنبال پمپ یک میلیون بشکه در روز  (Bpd) نفت خام به بازار است که در حال حاضر با عرضه ی بیش از حد، حدود ۱ درصد افزایش یافت.

سقف مسأله بسیار بحث برانگیز بود و آنها نمی توانند بر روی آن تصمیم گیری کنند. یک منبع اوپک که در جریان بحث بود گفت: «مخالفت بزرگ در میان اعضا وجود داشت. عرضه ی بیش از حد، دیگر عمدتا از نمایندگان خلیج نیست، اما از طرف ایران این امکان وجود دارد. در کوتاه مدت، نتیجه ی نشست روز جمعه احتمالا باعث تفاوت کمی در بازارهای جهانی می شود. از سال گذشته، بسیاری از اعضا با سرعت تمام به منظور دفاع از بازار خود در مقابل رقبای تازه به دوران رسیده مانند ایالات متحده در حال پمپ کردن هستند. 

به هر حال سقف آن در روز حدود ۳۰ میلیون بشکه بود که تا حد زیادی نمادین بوده و در عمل نادیده گرفته شده است.

  • هدف اوپک

از آنجا که اوپک یک سوم نفت جهان را تولید می کند، ۵۵ سال پیش راه اندازی شد. هدف از وجود آن، تعیین اهداف تولید و تلاش برای نفوذ به قیمت های جهانی است. او درگیریهای داخلی و کشاکش را که شامل جنگ بین اعضای خود، ایران وعراق در دهه ی ۱۹۸۰، و حمله ی عراق به کویت در دهه ی ۱۹۹۰، تحمل کرد.

 جدال کنونی شیعه و سنی که ایران و عربستان و به ویژه سوریه و یمن را درگیر کرده است. مدیریت استراتژی دارایی، Aberdeen Asset، گفت: « شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایرانیان هستند و با افزایش درامد های نفتی ایران، احتمالا راه خود را به سمت منافع ایران در یمن، عراق و سوریه پیدا می کند».

او افزود: از این رو اوپک در مرحله ی نهایی، جلسه ای را برگزار می کند و ایران سهم بازار خود را به همان مقدار قبل از تحریم می خواهد و کشور های خلیج فارس تمایل به واگذار کردن این سهم، درست زمانی که از کاهش قیمت رنج می برند، ندارند.

بر خلاف دیدار قبلی OPEC در ۶ ماه گذشته، زمانی که قیمت هر بشکه نفت ۶۵ دلار را نشان می داد، در جلسه ی هفته گذشته زمان بیشتری در مورد رکود عمیق و طولانی مدت که به طور غیر منتظره اقتصاد را تضعیف کرد صحبت شد.

با این همه، صبح روز جمعه اکثر نمایندگان و کارشناسان جلسه پیش بینی کردند سیاست بازار آزاد بهبود می یابد و سقف تولید زیاد می شود. به طوریکه، به نظر می رسد ممکن است نرخ تولید به ۳۱/۵ میلیون بشکه در روز افزایش یابد که این مقدار به مدت طولانی در چهار سال اخیر ۳۰ میلیون بوده است.

این حرف به بیرون درز کرد و در واقع موافقت کرده بود که سقف آن را تا ۳۱/۵ میلیون بشکه در روز افزایش دهد اما مشخص نبود که این مقدار شامل اندونزی، که پس از یک وقفه ی طولانی دوباره به گروه پیوسته، نیز می باشد یا خیر.

در این مرحله انتظار می رود که این نشست سریعا به وقت دیگری موکول شود. در عوض پشت درهای بسته مقامات به ادامه ی صحبت خود پرداختند. بسیاری از منابع OPEC گفتند، نهایتا تصمیم گرفتند که نداشتن هیچ سقفی به جای داشتن سقف بالا ، تأثیر منفی را روی قیمت نفت می گذارد. به نظر می رسد که در مورد تولید ایران بحث می کنند. هر چند، ماه هاست که روشن است ایران به احتمال زیاد با بزرگترین چالش خود در سال ۲۰۱۶ مواجه می شود. 

وزیر نفت نیجریه گفت: « ما  در مورد این موضوع صحبت کردیم و شما نمی توانید یک کشور مستقل را از بازگشت به بازار بازدارید. تعداد زیادی گفتند: در نداشتن هدف به مدت چند ماه هیچ مشکلی ندیدند و همه موافقت خود را مبنی بر موکول کردن هدف گذاری به بعد از بازگشت ایران به بازار، اعلام نمودند. امید است که تا آن موقع تولید نفت در آمریکا کاهش یابد. 

هر چند، یک چیز روشن است که تصمیم روز جمعه، هیچ یک از کشورهای غیر عضو OPEC را به منظور محدود کردن تولیدشان، متقاعد نکرد.

رئیس نفت کرملین، هفته ی گذشته پیش از نشست OPEC به رویترز گفت: « بسیار عجیب است که OPEC در حال برنامه ریزی برای کاهش تولید است، در صورتی که خودش تولید را زیاد می کند».

[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

درباره نویسنده

Avatar

کارشناس ارشد مهندسی شیمی،که علاقه زیادی به زبان های خارجی دارم

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar