رقابت با غول های صنعت: وال مارت

رقابت با غول‌های صنعت

رقابت با وال مارت

وال-مارت موفق‌ترین فروشنده تاکنون بوده است. با فروش ۲۶۵ میلیارد دلاری خود با بیش از ۳ برابر فروش نسبت به نفر دوم، کرفور فرانسه، در سال ۲۰۰۵ بزرگ‌ترین و بی‌رقیب‌ترین کشور دنیا رقم خورده است. بررسی موفقیت وال-مارت بسیار مهیج است. وال-مارت به‌طورمعمول در لیست مجله فورچون و ازجمله محبوب‌ترین شرکت‌های آمریکایی قرار دارد.

رقابت با غول های صنعت: وال مارت

وال-مارت در سال ۱۹۶۲ توسط سام والتون و در آرکانزاس پایه‌گذاری شد و در دهه ۱۹۷۰ از مرزهای جنوبی فراتر رفت. تا سال ۲۰۰۶، حدود ۱۱۰۰ شعبه وال-مارت و بیش از ۲۱۴۰ مرکز اصلی وال-مارت در ایالات‌متحده وجود داشت. در سال ۱۹۹۱ با گشایش فروشگاهی در مکزیک‌سودای بین‌المللی شدن خود را آغاز کرد. در سال ۲۰۰۲، وال-مارت حدود ۱۲۰۰ فروشگاه در خارج از ایالات‌متحده دایر کرده بود و رهبری فروش را در مکزیک و کانادا در اختیار داشت.

در ۳۰ سال اول، سم والتون روح و قلب وال-مارت بود. وی بانفوذی الهام‌بخش و رویایی، استراتژی‌ها، سیاست‌ها و ارزش‌های فرهنگی‌ای‌ به وجود آورد که شرکت را به‌سوی موفقیت سوق می‌داد. او بیشتر وقت خود را به دیدار از مشتریان و کارمندان می‌گذراند. مدیران شرکت را برای شرکت در جلسات شنبه‌ها (روز تعطیل) در دفتر مرکزی بنتونویل آرکانزاس احضار و با این کار تمرکز شرکت و حضور یک اصل اخلاقی فراگیر را حفظ می‌کرد. او همچنین از جشن گرفتن موفقیت‌ها لذت می‌برد و زمانی قول داده بود چنانچه سود شرکت ۸ درصد افزایش یابد در وال‌استریت هولا خواهد رقصید.

در ۱۹۶۲، سم والتون شرکت خود را با ۳ باور اصلی به راه انداخت- احترام به تک‌تک کارمندان، ارائه خدمات مشتریان استثنایی و تلاش برای عالی بودن. برخی از قوانین آن‌ها را می‌تواند “مهمان‌نوازی جسورانه” و ضمن داشتن لبخند بر لب در همه حال برای کمک‌رسانی به مشتریان آماده باشند. قانون “۳متر” مقرر می‌داشت چنانچه یک پرسنل در فاصله ۳ متری مشتری قرار می‌گرفت، آن پرسنل می‌بایست در چشم مشتری نگاه کند و برای ارائه کمک از وی سؤال بپرسد. قانون “غرب خورشید” این معنی بود که هر کاری را که می‌شد امروز انجام داد به فردا واگذار نکرد. والتون برنامه‌ایجاد افزایش را به راه انداخت که طی آن‌یک پرسنل با گزینش یک آیتم، برای آن برنامه فروش بهینه طراحی می‌کند و نتیجه را پیگیری و بر آن نظارت می‌کند.

سام والتون ۱۰ عامل کلیدی را که به باور وی کلیدهای موفقیتش بوده‌اند را معرفی می‌کند. یکی از آن‌ها قدردانی از کارمندان و مشارکت آن‌ها بود، دومین آیتم تقسیم منافع خود با آن‌هاست. عامل سوم گفتگو با مشتری و شنیدن حرف‌های او بود. عامل بعدی فراتر رفتن از حد انتظار مشتری است. و یکی دیگر از عوامل موفقیت کنترل بهتر هزینه‌های خود نسبت به رقبا بود، همان‌طور که والتون به‌واسطه دارا بودن رتبه اول در نسبت هزینه به فروش خود می‌بالید.

سم والتون علاوه بر ارائه استراتژی، گیرایی و جذبه نیز داشت. استراتژی اولیه، ورود فروشگاه‌های ارزان‌فروشی به شهرهای با جمعیت ۵۰ هزارنفری بود. درحالی‌که رقبا در پی تصاحب پایگاه در شهرهای بزرگ بودند، وال-مارت شهرهای کوچک را از آن خود می‌کرد. دوم به‌واسطه موقعیت فروشگاه‌ها و دفاتر مرکزی، وال-مارت از مزیت هزینه کارمندان در همه سطوح برخوردار بود. سوم، با آماده‌سازی مراکز پخش، از همان ابتدا وال-مارت قابلیت‌های عملیاتی و لجستیکی را به دست آورد.

در طی زمان وال-مارت سرسختانه به نوآوری در انبارداری، تدارکات، تکنولوژی اطلاعات و عملیات، بیش‌ازپیش سرمایه خود را افزایش می‌داد. بخشی از این نوآوری حاصل همکاری با تأمین‌کنندگانی نظیر P&G بود.

سام والتون در ۱۹۹۲ درگذشت و وال-مارت به کامیابی‌های خود ادامه داد. بااینکه استراتژی و ارتباط با کارمندان و مشتریان نادیده گرفته شدند، بسیاری از ایده‌های وی پابرجا ماندند. مثلاً دادوستد جسورانه کارمندان توانمند و پذیرندگان مارک‌های تجاری، بخشی از چارچوب وال مارت باقی ماند. علاوه بر این‌ها، بازارگرمی در مرکز توجه قرار داشت که شامل پخش کنسرت‌های زنده در مراکز تفریحی منطقه، رویدادهای تبلیغاتی انحصاری و برگزاری نمایشگاه توسط سازمان‌های محلی می‌شد.

برندهای اختصاصی به دارایی تبدیل می‌شدند مانند غذای سگ ال روی که پورینا پرفروش‌ترین غذای سگ در دنیا را پشت سر گذاشت. قیمت‌های پایین و کنترل هزینه‌ها همچنان در مرکز توجه مدیران وال-مارت قرار داشته است. شعار متعهدانه “همیشه قیمت‌های پایین” استراتژی و فرهنگ را به حرکت می‌اندازد.

وال-مارت اهداف کاهش هزینه موردنیاز را تعیین خواهد کرد و در مواقع لزوم به تأمین‌کنندگان نشان می‌دهد که چگونه به آن دست یابند. نتایج حاصل از صرفه‌جویی در هزینه‌ها به مشتریان بازمی‌گردد. وال-مارت خود را اولین وبرترین مأمور خرید مشتریان می‌داند و هدفش کاهش قیمت‌هاست. بنا بر بعضی آ وردها، وال-مارت سالیانه ۲۰ میلیارد دلار برای مصرف‌کنندگان صرفه‌جویی به بار می‌آورد.

این سؤال مطرح است که آیا وال-مارت در به راه انداختن مشاغل بسیار قدرتمند است. وال- مارت ره رونق بخشیدن به حرفه‌های خارجی متهم شده است، آن‌چنان‌که تمرکز آن بر هزینه‌ها منجر به خرید فقط بیش از ۱۲ میلیارد دلار کالا از کشور چین در سال ۲۰۰۲ شده است. بعضی‌ها معترض‌اند که تأمین‌کنندگان جهت تحقق اهداف کاهش هزینه مدنظر وال-مارت، مجبور شده‌اند کارهای خود را به چین و دیگر کشورها منتقل کنند.

به‌علاوه تخمین زده می‌شود به ازای هر فروشگاه مرکزی که وال-مارت افتتاح می‌کند ۲ سوپرمارکت بسته خواهد شد.

به دلیل خسارت تجارت‌های محلی، بسیاری جوامع با ورود وال-مارت مخالفت کرده‌اند. حتی گفته می‌شود مشاغلی را وال-مارت اضافه کرده است که هیچ برتری نداشته و چنین انگاشته می‌شود که سیاست‌های ضد اتحاد و دستمزد پایین این شرکت دستمزدهای خرده‌فروش در آمریکا و سراسر مناطق محلی را پایین نگه‌داشته است. یک فروشنده وال-مارت، به‌طور متوسط در سال ۲۰۰۱ کمتر از ۱۴ هزار دلار درآمد داشته است که برای یک خانواده ۳ نفره زیرخط فقر قرار می‌گیرد. این رقم در قیاس با سوپرمارکت‌ها ۲۰ درصد پایین‌تر از حد معمول است. در خصوص پرداخت اضافه‌کاری و تبعیض جنسیتی، چندین پرونده قضایی علیه این شرکت تشکیل‌شده است. ارزش‌های والتون “ساخت آمریکا” و “احترام به تک‌تک افراد” برای بسیاری یک خاطره غریب به نظر می‌رسد.

وال-مارت با مسائل ناملموس بیشتری رودرروست. ازآنجایی‌که کنترل بیش از ۱۵ درصد مجلات غیر اشتراکی و فروش ویدئو/ دی‌وی‌دی را در دست دارد، بعضی‌ها نگران‌اند که تأثیر ناخوشایند و مستبدانه‌ای بر فرهنگ بگذارد. وال-مارت تصمیم می‌گیرد تعدادی از مجلات را در انبار نگه دارد درحالی‌که برخی دیگر را غدغن می‌کند و یا روی جلد آن‌ها را می‌پوشاند و تنها ویدئوهایی را به فروش می‌رساند که خانوادگی باشند. درنتیجه، بعضی از سازندگان فیلم‌ها، احساس می‌کنند که مجبورند “نسخه وال-مارت” فیلم‌هایشان را بسازند.

وال-مارت قصد داشت طی دهه اول قرن ۲۱ام به‌شدت خود را گسترش دهد. اساسی‌ترین ماشین رشد آن فروشگاه‌های مرکزی وال-مارت بود، که اغلب در بازارهای بزرگ و جایی که سایت‌ها باقیمت‌های نازل در دسترس بودند، واقع شد، آن فروشگاه‌ها منطقه بندی‌های کمتری داشت و با مخالفت‌های کمتری از سوی همسایگان مواجه شد.

وسواس قیمت‌ها و هزینه‌های پایین و کار آیی، همچنان بدون تغییر باقی خواهند ماند درواقع، تأمین‌کنندگان اولتیماتوم داشتند تا هرچه زودتر برچسب‌های شناسایی فرکانس-رادیویی بر روی کلیه بسته‌بندی‌ها و جعبه‌ها نصب کنند تا سطح جدیدی از کار آیی را تأمین کرده باشند. تأکید بر رشد کالا با مارک اختصاصی همچنان ادامه خواهد داشت و پیش‌بینی می‌شد ۲۰ درصد فروش وال-مارت در سال ۲۰۰۳ از آن حاصل شود.

برنامه به‌روزرسانی سمزکلاب (باشگاه سمز) با اضافه کردن کالاهای دارویی، چشم‌پزشکی، عکس یک‌ساعته، سوخت و دیگر خدمات در دست تهیه است.

[تعداد: ۲    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar