رهایی از تنش های محل کار

رهایی از تنش های محل کار

 

رهایی از تنش های محل کار

کمی تنش تا وقتی که بدانید با آن چگونه رفتار کنید، می تواند خیلی مفید باشد.

چیزی به اسمِ “مشاجره ممنوع” در هیچ محل کاری وجود ندارد. و البته کمی تنش هم چندان که فکر می کنید بد نیست. محیط کاری که هیچ مشاجره و تنشی نداشته باشد معمولاً از کارکنانی مملو است که هیچگونه احساسی به شغل شان ندارند شاید هم افرادی هستند که خشم شان را زیر پوست شان مخفی می کنند.

تا زمانی که افراد به تعامل با دیگری مشغولند – حتی به طرقی که گاهی “منفی” به نظر می آید- همیشه احتمال بدست آوردن یک نتیجه ی مثبت انتظار می رود به شرط اینکه بتوانید عاقلانه این وضعیت را کنترل کنید.

راه دیگری هم که در محیط های کاری مدرن وجود دارد هوش احساسی افراد است. شما به افرادی با مهارت های درون فردی قدرتمند نیاز دارید تا بدون اینکه صرفاً از مشاجره ها پرهیز کنند، تواناییِ خنثی کردن آن را قبل از اینکه به مراحل شدید برسد، داشته باشند. سپس منبع مخالفت را به سمت درک متقابل و ارتباطات معنادار بین مردم هدایت کنید. انجام این کارها ساده نیست؛ اما در ذیل برخی مهارت هایی معرفی شده که انجام آن را تا حدی ساده تر می نماید. امیدوارم مورداستفاده واقع شود.

 

  • احساسات شخصی خود را مدیریت کنید

آگاه بودن از احساسات شخصیِ افراد با هوش احساسی بالا، به آنها کمک می کند تا از واکنش نشان دادن به وضعیت منفی جلوگیری نمایند. اگر شرایطی که در آن قرار دارید باعث عصبانیت شما می شود منتظر بمانید تا به حالت خونسردی دست یافته و عکس العمل منطقی بروز دهید. اینجاست که باید به نصیحتِ “نفس عمیق بکشید و تا ۱۰ بشمارید ” گوش فرا دهید و عمل کنید. بسیاری از مشاجره ها از شرایط بحران فوری هم سرچشمه نمی گیرند با اینکه شرایط پرفشار معمولاً تمایل به تشدید کردن آن دارند. به عبارت دیگر، بحث کردن درباره ی آن در این مهلت محدود هیچ کمکی نمی کند.

نکته ی کلیدی این است که قبل از اینکه برای حل کردن وضعیت اقدام کنید، بتوانید از بدتر شدن شرایط جلوگیری نمایید. احتمالاً زمان بیش تری (بیش از آنچه که فکر می کنید) باید صرف کنید تا مطمئن شوید که احساسات همه ی افراد -حتی خودتان- در وضعیت مناسبی قرار گرفته است.

  • حتی اگر دلیل خوبی دارید، باز هم چیزها را به خود نگیرید

عصبانیت و برخی عواطف قدرتمند دیگر معمولاً توسط چیزهایی که تجربه های پیشین را به ذهن افراد یادآوری می کند مشتعل می شوند. یعنی موضوعی که به نظر می رسد علت عصبانی بودن فرد است، شاید دلیل اصلی آن نباشد! و فقط باعث آشکار شدن این رویداد شده باشد.

این شرایط به الگوهای روانشناسی عمیق و جدی که فقط به دست روانشناس حل می شود ندارد. برای مثال؛ کسی که در منزل با همسرش مشاجره داشته ممکن است همان روز سهواً ضربه ای محکم (حرکت سریع و تند) به همکار خود وارد کند. افراد با هوش احساسی بالا، پزشک نیستند؛ فقط از محرک های متداول که می تواند خود و دیگران را برانگیزاند می شناسند. همینطور، زمانی را که علت عصبانیت فرد ارتباطی با شخص آنها ندارد را می توانند دریابند.

 

  • اول گوش دهید، سپس صحبت کنید

وقتی عصبانی هستید- یا با کسی که عصبانی هست سروکار دارید- خیلی رایج است که بخواهید طرف مقابل تان شنونده باشد. اما بجای عکس العمل نشان دادن به احساسات منفی، سعی کنید علتِ شرایطی که باعث ایجاد آن شده را درک نمایید. از احساسی که از شما می خواهد تا حالت دفاعی به خود بگیرید، مقابله کنید و بجای آن سوالاتی را بپرسید که طرف مقابل زمینه های واضحی را برای بیان کردن خودش ابزار کند. افراد با هوش هیجانی بالا، نه فقط با عواطف خودشان سازگار می شوند؛ بلکه به دیگران هم کمک می کنند تا از نحوه ی رفتار و احساسات شان آگاه باشند. با منتقل کردن احساسِ “شنونده بودن” به طرف مقابل، می توانید به مبارزه ی سخت پایان داده و یک مکالمه ی دوجانبه را آغاز کنید.

 

  • همدلی را تمرین کنید

اگر می خواهید هوش هیجانی خود را بهبود ببخشید، قضاوت های صحیح داشته و به دیگران اجازه ی بیان کردن احساسات شان را بدهید، این کار آسان نیست؛ اما شدنی ست! همدلی با یک فرد – خصوصاً کسی که نسبت به شما غمگین است و ناراحتیِ خود را نزد شما آشکار ساخته، به مراتب سخت تر است.

اما واقعیت این است که در دنیای شخصی هر فردی جنگ هایی در حال رخ دادن است که هیچ کس هم بطور کامل از آن آگاه نیست- و افراد با هوش احساسی از این امر آگاهند که “افراد ممکن است با خودشان مشکلاتی را داشته باشند که هیچ راهی برای دسترسی وجود نداشته باشد.” این موضوع، اولین مرحله برای همدلی ست. این به شما کمک می کند تا کسی را که با شما به نحوی رفتار می کند که دیگران ممکن است آن را تهاجمی بنامند حمایت کنید.

 

[تعداد: ۵    میانگین: ۴.۸/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar