رهبری خدمتگزار راز جذب استعدادهای برتر و حفظ  کارکنان

رهبری خدمتگزار

رهبری خدمتگزار

به نظر می رسد رهبری خدمتگزار در حال محبوب شدن است، اما همچنان به خوبی درک نمی شود.

رهبران “خدمتگزار” بردگان کارمندان خود نیستند بلکه آنها فقط قدرت طلب نیستند.  اصطلاح ” رهبری خدمتگزار ” تقریبا ۵۰ سال پیش در مقاله ای نوشته شده توسط رابرت گرینلاف ارائه شد؛ و از آن به بعد، دنیای کسب و کار به آرامی، اما قاطعانه این مفهوم همدلی در رهبری را پذیرفت.

رهبری خدمتگزار دقیقا چیست؟

بعضی افراد کلمه “خدمتگزار” را می بینند و به اشتباه تصور می کنند که رهبران خدمتگزار، بنده ی کارکنان خود هستند، افرادی که به همه چیز “بله” می گویند و مایلند مصلحت شرکت را فدا کنند تا کارکنان را راضی نگه دارند.

اما در واقع، رهبران خدمتگزار بسیار در خدمت شرکت هایشان هستند؛ آنها فقط قدرت طلب نیستند که همه را مطیع خود بخواهند. در عوض، آنها شنوندگان بزرگ هستند که متواضع و دارای درک متقابل هستند، و بین اهداف رشد سازمان و این ویژگی های خوب تعادل برقرار می کنند.

به طور خلاصه، رویکرد “خدمتگزاری” به رهبری نوعی فضا را ایجاد می کند که پیشرفت شخصی و حرفه ای را ارتقا می دهد. کارکنان می دانند که می توانند آزادانه صحبت کنند و شنیده شوند؛ و همه این امور توسط یک رهبر کسب و کار قوی و قابل اعتماد هدایت می شوند.

جای تعجب نیست که رهبری خدمتگزار منجر به تعامل بالا، برگشت محصول کم و حتی افزایش سود می شود. علاوه بر این، موجب شهرت نام تجاری شده و استعدادهای برتر را جذب می کند. براساس یک نظرسنجی در میان دانشجویان، ۶۰  درصد مشارکت کنندگان اظهار داشتند که تمایل دارند حقوق و دستمزد کمتری را قبول کنند، در صورتی که فرصت شغلی برای کار در یک محیط فوق العاده داشته را باشند.

برای مطالعه بیشتر:

چگونه مدیر خوب و رهبری واقعی باشیم

رهبری مردم محور ؛ مزایا و معایب این سبک رهبری

در اینجا سه ​​تکنیک رهبری خدمتگزار وجود دارد که می توانید از امروز استفاده کنید تا به شما کمک کند کارمندان خود را حفظ کنید:

۱. چهره خود را نشان دهید

صرف نظر از اینکه چقدر پرمشغله هستید، زمانی را برای حضور در کنار کارکنان خود در خارج از جلسات شرکت و بررسی عملکردها اختصاص دهید.

بیل گیتس به عنوان یک رهبر جوان می گوید: من عاشق نشستن در جلسات طوفان ذهنی تیمم هستم. وقتی به جلسات طوفان ذهنی شرکتم می پیوندم، به کارمندانم می گویم که نیامده ام برای شما صحبت کنم بلکه آنجا هستم تا بتوانم با ذهن باز گوش کنم و تنها زمانی که واقعا لازم باشد، صحبت می کنم. فقط در صورتی که آنها سوالی درباره نحوه هماهنگی ایده­هایشان با اهداف اصلی شرکت داشته باشند به آنها پاسخ می دهم؛ در غیر این صورت، یک ناظر غیر فعال هستم.

۲. مدیریت تسهیل کننده داشته باشید نه مدیریت ذره بینی

یک خط باریک بین مدیریت تسهیل کننده و ذره بینی وجود دارد و به راحتی می توان از این خط عبور کرد. همه می دانند که “مدیریت ذره بینی” یک سبک رهبری ناسالم است که به کارمندان و شرکت ها آسیب می رساند، اما در عین حال، رهبران نمی خواهند که اعضای تیم شان احساس کنند که بدون هیچ هدایتگری در یک جزیره قرار دارند.

به طور کامل خاموش نباشید. اغلب کارکنان خواستار بازخورد بیشتری از جانب رهبران خود هستند. این جایی است که یک مدیریت تسهیل کننده مفید است. خودتان را به عنوان یک منبع ببینید که کارکنان می توانند در عین حال که طبق ایده های خود عمل می کنند، ولی در آخر باز به شما مراجعه کنند. آنها را با راهنمایی های استراتژیک کمک کنید، آنها را قادر سازید تا اقدام کنند و در صورت اشتباه، مسیر خود را تغییر دهند.

۳. نقاط قوت همه را تقویت کنید

ممکن است هنگام عمل به ایده ی رهبری خدمتگزار ، بیشتر تمایل داشته باشید به کارکنان بی تجربه و کم کارآمد متمرکز شوید، با این دیدگاه که آنها کسانی هستند که باید از توجه شما بیشتر بهره مند می شوند. با این حال، جیم ران به عنوان کارآفرین و مربی کسب و کار می گوید: هدف خوب رهبری این است که به افراد ناکارآمد، کمک کنید تا به خوبی عمل کنند و به کسانی که به خوبی کار می کنند برای انجام بهتر کار کمک کنید.”

به عبارت دیگر، رهبران خدمتگزار به کل کارکنان خود خدمت می کنند، حتی اعضای برتر که به نظر می رسد از پس همه کارها برمی آیند. رهبر خدمتگزار متعهد به ارائه ابزار، منابع و راهنمایی است که مهارت های هر فرد را بهبود می بخشد، بنابراین مهارتهای همه بهبود می یابد.

در واقع عنصر کلیدی برای رهبری خدمتگزار ، کمک به کارکنان به عنوان یک انسان است، نه فقط به عنوان افراد حرفه ای. هر چه بیشتر آنها توانایی شخصی خود را افزایش دهند، بیشتر می توانند به منسب یک کارمند حرفه ای برسند. اصل کلی در این نوع رهبری اینست که اهمیت افراد بیش از اهمیت کسب سود است.

برای رسیدن به اهداف رهبری خدمتگزار ابتدا باید در طول فرایند استخدام، زمان و انرژی زیادی را صرف کنید تا علایق و نقاط قوت شخصی افراد داوطلب را شناسایی کنید. تا زمانی که آنها استخدام شدند، آماده کمک به آنها باشید تا به نحوی که به آنها مربوط می شود – نه تنها به ما – رشد کنند و این کار آنها را به کارشان علاقمند می کند. بر اساس نظرسنجی گالوپ، زمانی که کارکنان احساس می کنند که نیروهای شخصی خود را به طور روزانه به کار می گیرند، ۱۵ درصد کمتر تمایل دارند کار خود را ترک کنند.

بهترین رهبران در جهان به کارمندان خود به عنوان زیردست نگاه نمی کنند؛ بلکه خدمتگزاران متواضعی هستند که می دانند اگر نیاز کارکنان شان را برآورده کنند، شرکت ها قطعا می توانند رشد کنند. با تبدیل شدن به یک رهبر خدمتگزار ، شما یک محیط کار مثبت ایجاد می کنید که استعدادهای برتر را جذب و حفظ می کند و رهبری خدمتگزار کارهای عالی انجام می دهد!

[تعداد: ۴    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه ای که به مترجمی دارم باعث شد دریچه ی عظیمی به رویم باز بشه و با مباحثی آشنا بشم که به نظرم نقش اصلی رو در تشکیل شخصیت و موفقیت افراد (زندگی شخصی و کسب و کار) داره. امیدوارم همه بتونیم ضامن موفقیت خودمون باشیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar