رهبری وظیفه محور ؛ معایبی که این سبک رهبری دارد

رهبری وظیفه محور

اگرچه بسیاری از رهبران، با توجه به شرایط مختلف، ترکیبی از چند سبک رهبری را در بر می گزینند، اما بسیاری از افراد سبک ترجیحی دارند. که معمولا نوعی سبک رهبری است که در گذشته به خوبی کار کرده و عملکرد خوبی داشته است. مدیران کسب و کارهای کوچک اغلب مدیریت خود را با یک فروشگاه کوچک شروع می کنند. و سپس کسب و کار را از یک ایده ابتدایی به یک سرمایه گذاری سودآور رشد می دهند. در این وضعیت، یک تمرکز وظیفه محور احتمالا موفقیت مدیر را هدایت خواهد کرد. اما هنگامی که کارکنان دیگری مسئولیت انجام بسیاری از وظایف را بر عهده بگیرند، مدیر بازرگانی باید کنترل ها را کم کند. چرا که اتکای بیش از حد به رهبری وظیفه محور  معایب قابل توجهی دارد.

در این سبک رهبری انگیزه کاهش می یابد

هرچند رهبران وظیفه محور در انجام کارها بسیار عالی عمل می کنند ، اما شهرت شان به خاطر مهارت افرادشان نیست. تمرکز اصلی یک رهبر وظیفه محور روی این است که خودش کار کند. از نظر این رهبران ارائه پشتیبانی، مربیگری و تحسین کارکنان، یک عامل حواس پرتی به حساب می آید. که رهبر را از پرداختن به فعالیت های ضروری باز می داد. یعنی فعالیت هایی که مستقیما به شغل موجود مرتبط هستند. اگر کارکنان احساس کنند که قدرتی برای کنترل هیچ یک از جنبه های مشاغل ندارند، بی انگیزه خواهند شد.

از آنجایی که رهبر وظیفه محور  به کنترل وضعیت علاقه مند است، کارکنان او ممکن است ناراضی شوند و رضایت شغلی را کاهش یابد. ریشه مشکلات در این واقعیت است که یک مدیر وظیفه محور به احساسات و عواطف کارکنان اهمیتی نمی دهد. و ارزشی برای مستقل بودن کارکنان خود قائل نمی شود.

ترک شغل در سبک رهبری وظیفه محور افزایش می یابد

بر اساس مطالعه سال ۲۰۰۶ دانشگاه ایالتی فلوریدا، کارکنانی که کارفرمایان بدی دارند آنها را رها می کنند. در حالی که سبک رهبری وظیفه محور کسی را به یک رهبر بد تبدیل نمی کند. اما در عوض، رئیس ممکن است کمتر کارکنان خود را تحسین کند. و یا برای عملکرد خوب آنها اهمیت قائل شود و یا حتی عملکرد خوب آنها را تشخیص دهد. مطالعه ی این دانشگاه نشان داد که عدم توانایی رئیس در ارزش و اعتبار قائل شدن به عملکرد کارکنان  یکی از مهم ترین عواملی است که باعث می شود تا کارکنان کار در آن محیط را رها کنند. این نوع مسائل بیش از نارضایتی از میزان حقوق پرداختی بر ترک شغل تاثیر دارد.

از آنجا که سبک رهبری وظیفه محور فشار و استرس مداومی را بر کارکنان وارد می کند تا کارها از پی هم انجام شوند،کارمندان اغلب بخاطر تقاضای زیاد انجام کار آن هم بدون تحسین و تشویق و برای بهره وری بالا، دچار فشار و خستگی شدید می شوند.

برای مطالعه بیشتر:

ارتباط موثر با تیم کاری با ۲۰ راه اثر گذار برای رهبری موفق

۵ ویژگی منفی رهبران ناامن و غیرمطمئن

یک رهبر چطور باعث شکست کارکنان می شود؟

ایده های جایگزین نادیده گرفته می شود

رهبران وظیفه محور یک سبک رهبری قاطع و مستقیم دارند. آنها در اینکه به افراد بگویند چه کار باید کرد و چگونه باید این کار را انجام داد، مهارت خاصی دارند. اگرچه این ویژگی در هنگام تصمیم گیری سریع لازم و مفید است، اما اشکال این رویکرد در این است که رهبری وظیفه محور تنها برای یک عقیده و نظر وقت صرف می کند و آن هم نظر خودش است.

رهبری وظیفه محور شدیدا روی این که کار به پایان برسد، تمرکز دارد. این نوع رهبران از درخواست کردن و مشورت گرفتن از کارکنان خودداری می کنند. این به این معناست که رهبر فرصت های پیشرفت و بهبود را از افرادی که مهارت بیشتری در آن زمینه دارند، می گیرد. افرادی که در واقع کار اصلی را انجام می دهند.

زمینه ایجاد معایب در رهبری وظیفه محور

اشکالات و معایب مطرح شده در مورد رهبری وظیفه محور اغلب به عوامل موقعیتی و پویایی گروه بستگی دارد. اگر چه مدیری که در یک محیط تولیدِ کاملا اتوماتیک حضور دارد می تواند با استفاده از رویکرد رهبری وظیفه محور موفق عمل کند. اما گروه کاری حرفه ای یا دانشگاهی قطعا علاقه مند به مشارکت هستند و می خواهند که به نظراتشان توجه شود- به خصوص اگر اعضای گروه متخصص رشته های کاری خود باشند و مدیر چنین تخصصی نداشته باشد.

[تعداد: ۲    میانگین: ۳/۵]

درباره نویسنده

Avatar

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar