رهبر استراتژیک یعنی چه ؟

رهبر استراتژیک از نظر شما چه کسی ست؟

طبق این مقاله ی پیشِ رو، یک رهبر استراتژیک بودن به معنای سوالات درست پرسیدن است!

 

رهبر استراتژیک یعنی چه ؟

 

رهبر استراتژیک بودن

 

اگر شما از موفق ترین رهبران کسب و کار در جهان بپرسید  که “استراتژیک بودن” یعنی چه، به نظرتان چند پاسخ دریافت خواهید کرد؟  فرض کنید ۱۱۵.۸۰۰.۰۰۰پاسخ. این تعداد لینک های منحصر به فردی است  که در جستجوی آنلاین برای “رهبری استراتژیک” با آن مواجه شدم.

دلیل خوبی برای همه ی این لینک ها وجود دارد: استراتژی پیچیده است.

رهبران متفکر سراسر جهان چارچوب پیچیده ای ایجاد کرده اند که برای کمک به رهبران در هنگام دست و پنجه نرم کردن با استراتژی های شان در سطح انتزاعی طراحی شده اند. اما واقعیت این است که موفقیت یا شکست استراتژی بر این مبناست که  رهبران در هر سطح سازمانی چگونه تفکر استراتژیک را با عملکردهای روزانه ادغام می کنند. این موضوع  بیش تر به تمرکز عملی می پردازد تا به پیچیدگی!

چگونه می توان شخصاً به عنوان یک رهبر استراتژیک بود؟ از خود و تیم تان پنج سوال زیر را بپرسید تا به یک دیدگاه واضح ، هم سطح، و استراتژیک برسید. این سوالات بر مبنای دیگری ایجاد شده اند، که منجر به دیدگاه فکری کاملاً هم تراز و استراتژیک می گردند. اگر شما این پنج سوال بخشی را به بخشی از گفت و گوی کنونی خود تبدیل کنید، ناگزیر به عنوان یک تیم، استراتژیک تر و موفق تر خواهید شد.

 

۱- امروز چه خواهیم کرد؟

رهبران اغلب از میزان ناآگاهی شان از کارهایی که اعضای تیم انجام می دهند، تعجب می کنند. علت این است که با گذشت زمان، سازمان ها بیش تر و بیش تر به میزان تیم ها و کارکنان مختلف اضافه می کنند. در حالی که رهبران و اعضای تیم مدام در مورد ابداعات و وظایف جدید صحبت می کنند، بر کار بجا مانده ای که هنوز در حال انجام است کم تر می پردازند. در برخی موارد رهبران  هیچ دیدگاهی در مورد میزان زمانی که افراد برای اولویت های بجا مانده صرف می کنند، ندارند. این سوال تقریباً اهمیت انجام کاری را که  مدیران در موردش آگاه نیستند، و یا کاری که زمان بیش از حد برای آن صرف می شود، برجسته می کند. شما نمی توانید تیم خود را بدون دانستن پاسخ روشن و کامل این سوال، به صورت استراتژیک به جلو هدایت کنید.

 

۲- چرا این کار را انجام می دهید. چرا الآن؟

به عنوان یک رهبر استراتژیک هنگامی که همه ی جوانب کارهایی که توسط تیم تان انجام گرفته در نظر گرفتید، گام منطقی بعدی بررسی اهمیت کارِ در حال انجام است. این بررسی دارای دو هدف استراتژیک است. اول، شما دوباره به وضوح می فهمید که چه چیزی مهم است و علت اهمیت آن از دیدگاه تیم چیست. در این صورت شرایطی را که شما و تیم تان در مورد آن نامطمئن هستید و یا با هم اختلاف نظر دارید، کشف خواهید کرد. این کشف ها منجر به گفتگوهای مهم با تیم تان در مورد انتخاب ها، منابع، و داد و ستد ها خواهد شد. دوم، فرصت ارائه ی ارزش و معنا به  کاری که توسط تیم تان انجام شده است، خواهید داشت. هر کسی باور دارد که کاری که انجام می دهد حائز اهمیت است. درک و در میان گذاشتن این موضوع با تیم و سازمان تان کار شماست. تنها راه رسیدن به این هدف بررسی دقیق است.

 

۳- چگونه آنچه که امروز انجام می دهیم با چشم انداز های بزرگتر هم راستا می شود؟

هرگز قدرت به دست آوردن شفافیت کامل در مورد حوزه ی مسئولیتی خود و سپس بررسی نحوه ی همسو شدن کارتان با اهداف گسترده تر سازمان را  دست کم نگیرید. این بحث در مورد شکاف ها و نقاط غفلت شده است. اگر تیم شما در حال کار بر روی چیزی است که با هدف یا اهداف گسترده تر سازمان هم راستا نیست، مسئولیت به چالش کشیدن ارزش انجام آن کار با شما خواهد بود. این کار حتی در صورتی که تیم تان معتقد است که کار مهم و یا معنی دار است، باید انجام شود. آیا این کار ارزشی برای مشتریان دارد؟ آیا به اولویت های اصلی کسب و کار کمک می کنند؟  کاری که هم به سود مشتریان و هم به سود کسب و کار شماست باید در اولویت باشد. اگر شکاف هایی را شناسایی می کنید که اخیراً به آنها پرداخته نشده، بحث استراتژیک بیش تری مورد نیاز است. آیا دقیقاً چیزی را انجام می دهید که بیش ترین منفعت را برای سازمان تان دارد؟

 

۴- موفقیت از نظر تیم شبیه به چیست؟

شانس یعنی شما مقیاس های انگشت شماری دارید که دیگران برای ارزیابی موفقیت تان از آنها استفاده می کنند. آیا آن مقیاس ها واقعا نشان می دهند که موفقیت در نظر تیم تان چگونه است؟ اگر از تیم تان پرسیده باشید که موفقیت از نظر آنها چه برای فرد و چه برای کل تیم چگونه است، آیا پاسخی خواهند داشت؟ بهترین متفکران استراتژیک، زمان را در اینجا سرمایه گذاری می کنند – نه در تلاش برای آرام کردن رئیس خود با چند اقدام که می توان به آسانی به دست آورد، بلکه در تلاش برای درک آنچه که واقعا منجر به موفقیت از نظر فعالیت ها، رفتارها، ارتباطات و نتایج استراتژیک می شود. هرچه بهتر بتوانید تیم خود را در راستای یک دیدگاه موفقیتی قوی قرار دهید،  احتمال بیش تری دارد که به آن دست پیدا کنید.

 

۵- چه کار دیگری را می توانیم برای دستیابی بیشتر، بهتر و سریع تر انجام دهیم؟

اکثر رهبران می خواهند توانایی خود را در “استراتژیک بودن” با پرش مستقیم به این سوال نشان دهند. اگر کار پاسخگویی به سوالات قبل را به اتمام نرسانده اید، تقریبا آمدن شما به این مرحله هیچ اهمیتی نخواهد داشت، چرا که ممکن است قادر به واکنش درست درباره ی آن نباشید. اما اگر به سوالات قبلی پاسخ داده باشید، در وضعیت درست و استراتژیک برای پاسخ به این سوال قرار دارید. ممکن است راه های بهتری را در راستای خدمت به اهداف گسترده تر شرکت تان شناسایی کنید. می توانید مسیر منابع را از کار فعلی که اهمیت کمی را  در مقایسه با دیگر امکانات جدید دارند، به سمت کارهای نسبتاً مهم تغییر دهید. این سوال مهم ترین سوال در میان این پنج سوال است. هر رهبر بزرگ باید در طول تیم خود را برای انجام کارهای بیش تر، بهتر، یا سریع تر زمان به چالش بکشد. با این حال، اگر می خواهید بهترین بینش استراتژیک را ایجاد کنید، ناگزیر به سوالات قبلی وابسته خواهید بود.

 

نویسنده: Lisa Lai

[تعداد: ۸    میانگین: ۴.۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar