روابط کاری : رفتار با همکاری که مانند رئیس با شما رفتار می کند

روابط کاری شما در محل کار با همکاران تان چطور پیش می رود؟

حتما همکارهای مختلفی که دارید رفتارهای خاصی از خودشان بروز می دهند که با آنها سازگاری پیدا کرده اید.

در میان آنها، همکاری هم دارید که مثل رئیس تان با شما رفتار کند؟

 

روابط کاری : رفتار با همکاری که مانند رئیس با شما رفتار می کند

 

روابط کاری

شما هم شاید همکاری داشته باشید که طوری رفتار می کند گویی رئیس شماست. شاید حتی وقتی شما درخواست نظر و پیشنهاد نداشتید از شما انتقادهای زیادی کند. شاید پروژه های تیمی را تقسیم می کند و بهترین مورد را برای خودش انتخاب می کند و هر گونه فرصتی را برای دیگران سرکوب می کند. اگر رئیس تان در این اتفاق ها دخالت نکند امکان دارد از یک دلخوریِ ساده به یک مشکل شایع تبدیل شود. شاید رئیس شما درگیری زیادی داشته باشد و از اینکه می بیند کسی از اعضای تیم نقش بزرگ تری را ایفا می کند خوشحال باشد. شاید هم مستقیماً از طریق این شخص پیگیرِ اتفاقات داخل تیم هاست و در نتیجه از احساساتی منفی که از رفتار این شخص درون اعضای تیم ایجاد می شود ناآگاه باشد!

سر و کار داشتن با همکارِ رئیس نما، هر روز در محل کار فوق العاده خسته کننده ست. بنابراین می خواهم در این پست راهکارهایی را معرفی کنم که بتوانید این شرایط را کنترل کنید.

با این چهار تاکتیک شروع می کنیم:

 

۱- در همان لحظه، پاسخ دهید

خب مرحله ی اول این است که با صدای رسا پاسخ دهید. زیرا شاید او اصلاً متوجه رفتارِ متجاوزِ خودش نباشد! جملاتی مثل “من یه نظر دارم درباره ی یه روش دیگه که … “، “من مایلم نقش فعال تری را در ارتباط مستقیم با این پروژه داشته باشم. چطوره اگه … ؟” را با خود تمرین کنید.

شاید او کار معقول و درستی را در تقسیم کردن نقش ها انجام می دهد و شاید دلیلِ آن این باشد که تاکنون هیچ کس هیچ علاقه ای از خودش ابراز نکرده باشد. پس اولین قدم شما این باشد که به او فرصتی دهید تا اینکار را انجام دهد.

۲- برنامه ریزی برای یک گفتگو

راهکار اول مثبت ترین کاری ست که می توانید در شرایط معمولی انجام دهید. اما شاید این همکار رئیس نمای شما ناگهان روبروی میز شما حاضر شود و از نحوه ی ذخیره کردن ایمیل های تان شکایت کرده و با فیدبکی منفی به شما پاسخ دهد. در این شرایط ارائه ی راهکار مفید نیست! در چنین شرایطی باید با او صحبت کنید.

از کلمه ی “تو/شما در جملات خود پرهیز کنید. مثلاً نگویید: تو اشتباه کردی چون … بجای آن، از این جمله می توانید استفاده کنید: مرسی از اینکه زمانت را در اختیارم قرار می دهی تا بهترین نکات را با من به اشتراک بگذاری!

 

۳- کارکنان را به جایگاه بالاتر ارتقا دهید

همه ی افراد راحت نیستند تا بتوانند از خود دفاع کنند. بجای اینکار می توانید شخص دیگری که صلاحیت دارد را ارتقا دهید. این تاکتیک هم به همان اندازه موثر خواهد بود تا مطمئن شوید که تصمیمات کاملاً منصفانه اتخاذ شده اند.

اگر همکار رئیس نمای شما ایده ی دیگری را سرکوب کرد، صدای خود را برای دفاع از همکارتان بالا ببرید و درخواست کنید تا سخنران اصلی حضور پیدا کند. اینکار نشان می دهد که نظرات ارزشمند دیگری هم در آن محیط حضور دارند که باید گوش فرا داده شود.

۴- به رئیس خود بگویید

اگر راهکارهایی که ذکر شد نتیجه ی مطلوبی به همراه نداشت، زمانِ آن رسیده که رئیس خود را در جریان چنین رفتاری قرار دهید. البته دقت کنید که قبلاً رئیس تان از این موضوع آگاه نبوده باشد.

مزایای دیگرِ این مرحله این است که می توانید واقعیت را به مدیرتان بگویید که قبلاً (قبل از حاضر شدن در مقابل رئیس) سعی کردید بطور شخصی این مسئله را حل کنید و مشکل را با وی (همکار رئیس نما) در میان گذاشته اید.

با سوپروایزر خود صحبت کنید و بگویید که فرصت هایی برای رشد و توسعه ی تخصص خود دارید. می توانید برای گرفتن پروژه های بیش تر اعلام آمادگی کنید. چنین بگویید: من مایلم روی پروژه های بیش تری حضور داشته باشم. چه مراحلی را باید طی کنم؟

بدین ترتیب، رئیس شما هم می فهمد که همکار رئیس نمای شما تنها کسی نیست که به این فرصت ها و پیشرفت ها علاقه دارد. روش دیگری هم هست. می توانید بگویید: من دوست دارم روی کمک های اساسی هم مشارکت داشته باشم اما اغلب احساس می کنم فضای کافی برای نظرات من در جلسات وجود ندارد! آیا پیشنهادی دارید که بتوانم نقش فعال تری داشته باشم؟

این سخنان شما باعث می شود تا رئیس به این موضوع بپردازد که چرا شما حس می کنید در جلسات برای بیان نظرات شما فضای کافی وجود ندارد. در ادامه راهکار همه ی این موارد عرضه می شود.

در کنار این گفته ها، شما این حقیقت را به رئیس خود منتقل کرده اید که پویایی تیم فعلی، انرژی شما را از موثر بودن باز داشته است. امیدوارم این راهکارها بتواند شما را در بهبود رفتار با چنین همکاری یاری کند.

 

[تعداد: ۵    میانگین: ۳.۸/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar