• اسفند ۱, ۱۳۹۸

روانشناسی رنگ ها و نحوه استفاده برند ها از رنگ ها در کسب وکار

روانشناسی رنگ ها و استفاده برند ها از رنگ ها

امروزه روانشناسی رنگ ها از اهمیت بالایی برخوردار است. آیا زمانی که در یک مزرعه سبز و آسمان آبی قرار می گیرید, احساس آرامش می کنید؟ و شاید وقتی که در برابر تابلوی قرمز توقف ممنوع قرار می گیرید, احساس خطر می کنید؟

رنگ ها یک تاثیر قوی روانی بر روی مردم و رفتار و تصمیمات آن ها دارند. روانشناسی رنگ ها به صورت یکسان توسط طراحان و بازاریابان مهار شده است. رنگ می تواند به تنهایی باعث خرید یک محصول شود. ۹۳ درصد خریدداران تمرکزشان بر روی ویژه گی های بصری محصولات است که از بین آن ها ۸۵ درصد تنها به دلیل رنگ محصول آن را خریداری کرده اند.

چگونه رنگ ها بر روی مردم تاثیر می گذارند؟ (روانشناسی رنگ ها)

قرمز

حس ضرورت ایجاد می کند. اشتها را تشدید می کند. بنابراین غالبا در فست فود ها مورد استفاده قرار می گیرد. از نظر فیزیکی نیز افزایش فشار خون و ضربان قلب نیز با حرکت و هیجان همراه است.

آبی

رنگ مقدم و ارجح برای آقایان است. با صلح, آب, آرامش و اعتمادپذیری همراه است. آبی حس امنیت را ایجاد  و اشتها را محدود می کند. بیشتر در برند های محافضه کار که به دنبال افزایش اعتماد در محصولاتشان هستند مورد استفاده قرار می گیرند.

سبز

با سلامت, آرامش, قدرت و طبیعت همراه است. در مغازه ها برای آرام کردن مردم و ترویج مسایل زیست محیطی مورد استفاده قرار می گیرد. هارمونی در مغر و تشویق برای قاطعیت را تحریک می کند.

بنفش

معمولا با حق و حکمت و احترام همراه است. خلاقیت و حل مسئله را تشویق می کند. اغلب برای افزایش زیبایی و غیر تکراری بودن محصول مورد استفاده قرار می گیرد.

نارنجی و زرد

از رنگ های شاد هستند و خوشبینی را رواج می دهند. زرد می تواند بچه ها را به گریه بندازد و نارنچی می تواند حس ارتباط را تحریک کند. برای ایجاد حس اظطراب و ایجاد تلنگل در خریداران استفاده می شود.

سیاه

با اقتدار,‌ قدرت و ثبات همراه است. معمولا نمادی برای فهم و هوشمندی است. اغلب استفاده زیاد از آن باعث خستگی می شود.

خاکستری

سنبل احساس عملگرا بودن, سن زیاد و همبستگی است. استفاده زیاد از آن می تواند باعث حس پوچی و افسردگی شود.

سفید

حس پاکیزگی و ایمنی می دهد. می توتن برای پروژه هایی که شعار بی طرفی می دهند استفاده شود. فضای سفید کمک می کند تا خلاقیت و وضعیت بدون تغییر ایجاد شود.

 

استفاده از تئوری رنگ ها

در روانشناسی رنگ ها استفاده از تضاد برای کاهش خستگی چشم مفید است و به خوانندگان اجازه می دهد تمرکز بیشتری روی موارد خاص داشته باشند. نوسان می تواند به حس پاسخ کاربران در مورد طراحی شما, پاسخ دهد. برای مثال استفاده از رنگ های روشن می تواند کاربران را به پر انرژی بودن سوق دهد. همین امر باعث می شود کاربران پاسخ و واکنش بهتری داشته باشند.

برای استفاده از روانشناسی رنگ ها در سایتی با اطلاعات فشرده, استفاده از رنگ های تیره تر می تواند پردازش را برای کاربران آسان تر کند.

اکثر برند ها چگونه از رنگ ها استفاده می کنند؟

مک دونالد از رنگ های پر انرژی مانند قرمز و زرد استفاده می کند که باعث ایجاد درخواست در کودکان, باز شدن اشتها و ایجاد حس فوریت می شود. در عکس زیر می توانید به استفاده روانشناسی رنگ ها توسط برند ها توجه فرمایید.

 

روانشناسی رنگ ها و مثال هایی از برند ها و استفاده آنن ها از رنگ ها

[تعداد: ۳    میانگین: ۴.۳/۵]
Avatar

سعید احمدی

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar