روند خرده فروشی ها و صنعت به گزارش وال استریت ژورنال چگونه است؟

 روند خرده فروشی ها و صنعت به گزارش وال استریت ژورنال

فهم و کاربرد روندهای صنعت

روندها در خرده‌فروشی

وال‌استریت ژورنال، در اواخر سال ۲۰۰۵، روندهایی را در خرده‌فروشی مواد غذایی و غیر غذایی شناسایی کرد. موارد زیر از جمله مشاهدات آن‌هاست.

 • فاصله گرفتن از متوسط بودن. شرکت‌ها با اقداماتی همچون نورپردازی گرم و گل‌آرایی و تغییر طراحی سعی دارند تا به رقبای سطح بالاتری شباهت پیدا کنند.
 • بزرگ‌تر بزرگ‌تر شکار می‌کند. نیاز به‌صرفه‌جویی مقیاس در کسب‌وکار، عملیات و تبلیغات شرکت‌ها را به سمت ادغام سوق داده است.
 • به‌سوی خرید بهتر از لوازم مد روز. فروشگاه‌های محصور برچیده می‌شوند و مراکز خرید لوازم مد روز جایگزین می‌شوند که ترکیبی از فروشگاه‌های متنوع با گردش آزاد و بدون هیچ مرزبندی است.
 • همراه با نصب. فروشگاه‌هایی هستند که خدمات نصب را ضمیمه کرده‌اند و سهم فروش خود را افزایش می‌دهند.
 • بعضی چیزها برای همه. خرده‌فروشان استراتژی‌هایی را برای دستیابی به چند بخش از بازار توسعه می‌دهند. این بخش‌بندی‌ها می‌تواند تمام رده‌های سنی و هر دو جنس را مورد پوشش قرار دهد.
 • قدرت مارک اختصاصی. کالاهای با مارک اختصاصی امروز با ۲ درصد رشد نسبت به دو سال گذشته ۱۷درصد کل فروش دنیا را تشکیل می‌دهند که بخشی از آن به‌واسطه یکپارچه‌سازی خرده‌فروشی، دستیابی به سود بیشتر و افزایش برندهای اختصاصی است.
 • لذت‌بخش کردن خرید. ایجاد سرگرمی در فروشگاه‌ها حوزه رشدی است که به فروشگرمی مصطلح شده. صخره‌نوردی، نمایشگاه‌های ماهیگیری و دست‌آموز کردن سگ، خط‌نویسی و شوی لباس در فروشگاه‌های پوشاک را می‌تواند مثال زد.
 • حرکت به‌سوی رسانه. خرده‌فروشان از نشریات، شوهای تلویزیونی و سایت‌های اینترنتی حمایت می‌کنند و یا آن‌ها را در مالکیت دارند.
 • عرضه محصولات ارگانیک. فروش محصولات ارگانیک از ۳۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۴ به ۶۰ میلیارد در سال ۲۰۰۵ افزایش‌یافته و از محصولات غذایی به محصولات پوشاکی نیز تسری یافته است.
 • بسیاری از خرده‌فروشان، خصوصاً فروشندگان خواروبار، خرید مشتریان را پیگیری می‌کنند و به آن‌ها پاداش می‌دهند. هدف آن‌ها ارائه اطلاعات بیشتر و تخفیف‌های هدفمند به مشتریان وفادار است. بعضی سیستم‌ها از تجهیزات پرداخت هوشمند استفاده می‌کنند که به خریداران اجازه می‌دهد با یک شماره شناسایی و با یک اشاره انگشت اقدام به خرید نمایند.

 

صنعتی جدید و پویا

صنعت بار انرژی

در سال ۱۹۸۶ پاوربار شرکتی در برکلی کالیفرنیا بود که محصولات انرژی‌زا را اختراع کرد. این شرکت به هدف قراردادن ورزشکاران دومیدانی و دوچرخه‌سواری کار خود را آغاز کرد. ۶ سال بعد رقیبی را ارائه طعم و بافتی بهتر پا به میدان گذاشت در همان زمان رقیب دیگری بار بالانس را معرفی کرد که مخلوطی از پروتئین و چربی و کربوهیدرات‌ها را بر پایه فرمول تغذیه منتسب به “زون دایت” ارائه کرد. در مواجهه با این رقبا، پاوربار دو محصول با ویژگی‌های محصولات رقبا عرضه کرد.

سازندگان بار کلیفت با درک نیاز اهمیت تناسب‌اندام خانم‌ها محصولی حاوی ویتامین و مکمل‌ها مرتبط را بانام لونا به بازار عرضه کردند. این بار که از بافتی سبک و شکننده تشکیل‌شده بود نوعی تقویت‌کننده به‌حساب می‌آمد و بازار هدف آن خانم‌هایی بود که وقت کمی‌داشتند و خواستار طعم و مواد غذایی بودند.

در واکنش به موفقیت لونا، پاوربار به مطالعه این موضوع پرداخت و دریافت علت این موضوع زیاد بودن کالری حاصل از مصرف خانواده پاوربار بود. در پاسخ به این مورد شرکت محصول پریا را با مارک پاوربار در حالی ارائه کرد که این محصول تنها ۱۱۰ کالری تولید می‌کرد.

علاوه بر برندهای اصلی، رقبایی از انواع شرکت‌های کوچک و بزرگ با پرداختن به فاکتورهایی همچون سن و سلامتی (محصولات مناسب برای افرادی که رژیم‌های قلبی، دیابتی و بدون چربی‌دارند) به این حوزه وارد شدند و چیزی به‌جز تنوع در بافت، مزه، سایز و پوشش ارائه نکردند. طی ۱۰ سال، حدود ۴۵۰ محصول به بازار آمد. برای مثال، پرطرفدار بودن رژیم‌های با کربوهیدرات پایین ورودی بسیار زیادی را به خود اختصاص داده بود.

انگیزه اولیه استفاده از یک‌بار انرژی، تأمین راحت و مناسب انرژی است. حقیقت ذاتی این محصولات بالا بردن عملکرد ورزشکارانی که به فعالیت‌های سنگین ورزشی می‌پردازند، بود. ازآنجای که نفوذ در خانواده‌ها هنوز کمتر از ۲۰ درصد بود، شرکت‌های اصلی تلاش می‌گردند با عمومیت بخشیدن به واژه “عملکرد” آن را به‌گونه‌ای تعریف‌کننده که هر فرد برای انجام فعالیت‌های روزانه به آن نیاز داشته باشد. درواقع، رویای صنعت این است که مردم این گروه را “تغذیه لازم برای انجام فعالیت‌ها” بشناسند و این‌گونه تصور کنند که می‌توانند انجام هر کاری را برای آن‌ها ممکن سازند.

گروه بار انرژی، با نقل‌مکان از دوچرخه فروشی‌ها به فروشگاه‌های خواربار و انفجار بازگشت سرمایه آن از ۱۰ میلیون دلار در سال ۱۹۹۶ به ۲ میلیارد دلار یا بیشتر برای یک دهه بعد و نیز پیش‌بینی رشد بیش از ۱۰ درصد برای هرسال، وارد مسیر اصلی شده است. موتور محرک آن تلاقی روندها به‌سوی غذاها و جایگزین غذاهای کم‌کالری، قابل‌حمل و مغذی و نیز معرفی محصولات جدید بوده است.

در همین راستا، این گروه آن‌چنان رشد یافت که توجه شرکت‌های بزرگ بسته‌بندی را نیز به خود جلب نمود. در سال ۲۰۰۰، نستله، پاوربار را که برجسته‌ترین بازیگر این صنعت بود خریداری کرد و بار کلیف به‌عنوان رقیب قدرتمند وی در حال رشد بود. خط محصول بالانس نیز در سال ۲۰۰۰ توسط کرافت خریداری شد.

 

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar