• فروردین ۱۶, ۱۳۹۹

ریچارد بندلر یکی از بنیانگذاران علم ان ال پی (برنامه ریزی عصبی – کلامی)

 

ریچارد بندلر

 

ریچارد بندلر بنیانگذار ان ال پی

ریچارد بندلر یکی از بنیانگذاران علم ان ال پی (برنامه ریزی عصبی – کلامی) است. وی دانشجوی ریاضیات بود و زمانی که از وی خواسته شد تا دست نوشته سخنرانی های فریتز پرلز بنیانگذار گشتالت درمانی را برای کتاب های علمی و درمانی ویرایش کند، وی در حال مطالعه تحقیقات پرلز بود. همچنین در همان زمان وی با ویرجینیا ساتیر یکی از نوابغ خانواده درمانی همکاری اش را آغاز کرد.


ریچارد زمانی که در دانشگاه کالیفرنیا در سانتاکروز دانشجو بود، جان گریندر را که در آن زمان استاد زبان شناسی بود، ملاقات کرد.

در سال ۱۹۷۴ بندلر و گریندر از الگوهای زبانی که توسط فریتز پرلز بنیانگذار گشتالت درمانی، ویرجینیا ساتیر روانشناس مشهور در حیطه خانواده درمانی و بهترین هیپنوتراپیست دکتر میلتون اریکسون،استفاده می شد، مدل برداری کردند. این الگوها را در کتابهای The structure of Magic Volumes I&II(1975,1976), Patterns if the Hypnotic Techniques of Milton H.Erickson, Volumes I&II(1975,1977) و Changing With Families (1976) منتشر نمودند. این کتابها پایه و اساس علم ان ال پی را تشکیل دادند.
ریچارد بندلر همچنین در نوشتن کتابهای دیگری در زمینه ان ال پی و کاربردهای آن مشارکت داشت. از جمله این کتابها:
Frogs into Princes(1979) (ان ال پی و تغییرات سریع فردی)
NLP Volume I (1980)
Tranceformations(1981)
Reframing (1982)
Using your brain (1985)
An Insider’s Guide to Sub-Modalities (1988)
The Adventures of Anybody (1993)
Time For a Change (1993)
Persuasion Engineering (1996)
تمرکز بیشتر ریچارد بندلر در آثار اخیرش معطوف به کاربردهای Submodality ها است. یعنی تغییر ماهرانه ای که می توان در تجربه حسی و نماد درونی آن در یک شخص ایجاد کرد.

وی به خاطر تجربه اش به عنوان یک موسیقی دان و به خاطر علاقه اشبه تئوری صدا و تأثیر عصب شناسی صداها فعالیتش را در زمینه Neuro-Sonics گسترش داد. تا بتوان با استفاده از کیفیات موسیقی و صدا، حالات درونی خاصی را ایجاد کرد. همچنین ریچارد به عنوان بنیانگذار تکنیکهای DHE (Design Human Engineering) نیز شناخته شده است.
در کنار نبوغ خلاقانه اش، ریچارد بندلر به خاطر شوخ طبعی، توانایی اش در استفاده از الگوهای زبانی پیچیده و روش آموزشی پویا و پر انرژی اش مشهور است.

[تعداد: 10   میانگین:  3.1/5]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar