چه زمانی باید روابط عمومی شرکت را ایجاد کرد؟

روابط عمومی شرکت یکی از بخش های مهم کسب وکارها برای رسیدن به موفقیت است اما موضوع اینجاست که آیا سازمان شما همیشه باید این بخش را بطور ویژه و تخصصی داشته باشد تا موفق شوید؟ یا خودتان هم به تنهایی می تواند از عهده ی آن برآیید؟

پاسخ این سوال را در این مقاله در می یابید.

 

چه زمانی باید روابط عمومی شرکت را ایجاد کرد؟

 

روابط عمومی شرکت

 

همانطور که شما داستان خود را به مشتری می فروشید، می توانید به رسانه ها نیز بفروشید.

تصور کنید که کسب وکار خود را به تازگی راه اندازی کرده اید، کارهای وب سایت تان تمام شده، وضعیت سئو به سطح معینی رسیده و محصولات تان آماده اند تا وارد بازار شوند. از همه مهم تر تیمی تشنه و باپشتکار همراه شماست که منتظرِ خلقِ تجربه های جدید هستند. در چنین شرایطی فکر می کنید کاری که نیاز دارید انجام دهید چیست؟

صحبت راجع به محصولات تان را در همه جا پر کنید؟

شاید انجام اینکار درست باشد. شاید هم نه!

John Bier موسس و مدیر اجرایی Jack Taylor می گوید: وقتی با کارآفرینان جوان و تازه کار صحبت می کنم همیشه خودم را در حالتی پیدا می کنم که به آنها می گویم نباید از روابط عمومی انتظارات تخصصی داشته باشند! به آنها و بسیاری دیگر از برندها می گویم که استخدام روابط عمومی، ارزشِ صرف آنقدر هزینه را ندارد! البته اشتباه برداشت نشود! یک تیم خوب روابط عمومی، یکی از بهترین ابزار برای ساخت برند است که کسب وکار می تواند اتخاذ کند. اما اگر برند شما در جایگاهی قرار ندارد که بتواند از مزایای یک استراتژی روابط عمومی به خوبی اجرا شده بهره ببرد؛ زمان، انرژی و پول خود را هدر داده اید!

چند نکته در این پست ارائه می شود که به شما می گوید چه زمانی باید از روابط عمومی شرکت استفاده کنید!

واقعا می دانید روابط عمومی (PR) چیست و چه مزایایی برای شما دارد؟

معمولاً وقتی برندها با آژانس های روابط عمومی کار می کنند بیش تر از هر چیزی، بدنبال جایگاه های والا در سرمقاله های رسانه ها می گردند. حتی شاید در خصوص استراتژی برای راه اندازی، بازاریابی، حضور در شبکه های اجتماعی، تولید محتوا و حتی مدیریت اعتبار نیز درخواست کمک کنند. اما در اکثر مواقع، آژانس های روابط عمومی بکار گرفته می شوند تا جایگاه رسانه ای را فراهم کنند که بهترین عناصر برند را برای مشتریان بالقوه در معرض دید قرار دهد.

در مقایسه با تبلیغات، ارزش واقعی در این رویکرد وجود دارد. زیرا تبلیغات چیزی ست که هر کسی که پول دارد می تواند انجام دهد. گزارشگران و سردبیران تحت هیچگونه تعهدی، به منشأ داستان شما و جدیدترین محصول راه اندازی شده تان باید اهمیت دهد. بنابراین، وقتی یک جایگاه خوب برای سرمقاله پیدا کنید به کل دنیا این امواج را صادر می کند که داستان شما ارزش توجه آنها را دارد.

واقعیتی که وجود دارد این است که همه ی برندها داستانی ندارند که لازم باشد در طول زمان ها متعدد، تعریف شود. اصلا نیازی به چنین کاری هم نیست. در حقیقت، بسیاری از برندها اصلا داستانی ندارند که ارزش گفتن داشته باشد. بخاطر داشته باشید که آژانس های روابط عمومی از گرفتن پول شما همیشه خوشحال می شوند. این به تصمیم شما وابسته است که بتوانید تشخیص دهید آیا به مقدار توجهی که آنها برایتان به ارمغان می آورند نیاز دارید یا خیر.

به عنوان یک کارآفرین، هیچ انسان زنده ای وجود ندارد که برند شما را بهتر از خود شما درک کند. تیم روابط عمومی شرکت که خلاق و متعهد است می تواند در راستای گفتن داستان تان کمک کند اما فرصتی برای شما وجود دارد که با کمی تحقیق و تمرین می توانید بهتر از آژانس های روابط عمومی بازخورد مثبت کسب کنید.

 

محتوا مهم تر از مخاطبان است

بدون هیچ فکری، بدیهی ست که تنها عامل نقطه ی فروش روابط عمومی ، حجم وسیعی از لیست مخاطبان است. یکی از دلایل اولیه برای اینکه شرکت ها فکر می کنند به آژانس ها نیاز دارند هم همین است. ارتباطات رسانه ای خوب کمک می کند تا ایمیل ها توسط گزارشگران و تولیدکنندگان خوانده شده و حتی ممکن است نشانه ای از تماس گیرنده را نیز به شما ارائه دهد. آژانس های روابط عمومی معمولاً بیش از این لیست مخاطبات دستی دارند و این بخاطر کار کردن با مشتریان قبلی شان است نه اینک صرفاً برای برند شما خدمات خاصی ارائه داده باشند.

اگر بتوانید داستان درست را به خبرنگار درست در زمان درست بگویید آنها با شما درگیر خواهند شد چون شما با اینکار به آنها کمک کرده اید. با این وجود آنها شما را در جلد مجله قرار نمی دهند چون ناشر شما چهار سال قبل برای سردبیر یک استیک خریده است. گاهی اوقات یک درخواست باز و صادقانه از صاحب کسب وکار بسیار قدرتمندتر از کارمند ساده ی روابط عمومی شرکت است.

از رؤیاپردازی های عظیم نترسید، در عین حال، واقع بین باشید

Bier می گوید که اغلب اهداف روابط عمومی شرکت ها را با جزئیات کامل دریافت می کند. او در عین حال که به اهمیت این نوع از صورت جلسه و تنظیم اهداف تأکید می کند ابراز می دارد که در بسیاری از موارد، شرکت ها رویاهای غیرواقعی دارند. اگر امیدوارید که در مجله نیویورک تایمز درباره ی محصولات آرایشی زیبایی شما نوشته شود، در واقع خودتان را به سمت ناامیدی هدایت کرده اید. اگر فکر می کنید به اهداف واقع بینانه ی خود نیز در طی چندماه دست می یابید بهتر است دوباره به آنها فکر کنید. روابط عمومی خوب زمان می طلبد و این برای آژانس شما منصفانه نیست که چنین فشاری را تحمل کند.

اصلاً بخاطر داشته باشید که سرمقاله های رسانه ها همیشه هم منجر به افزایش فروش نمی شود. به ویژه در محیط رسانه ایِ امروز!

رسانه ها برای تبدیل نرخ نیستند. بلکه برای ایجاد برندی معنادار و مستقل که پتانسیل رشدِ سالیان سال را دارد پدید آمده اند.

 

 

[تعداد: ۴    میانگین: ۴.۸/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar