ساختار نوشته خود را چگونه بهینه کنیم؟

ساختار نوشتهساختار نوشته

قبل از شروع به نوشتن، شما می بایست در خصوص ساختار نوشته خود بسیار دقیق فکر کنید. یک اسکلت اصلی برای ساختار خود انتخاب کنید: این به خوانندگان کمک می کند تا مفهوم اصلی نوشته شما را درک کنند. در مقاله قصد داریم، راهنمایی های عملی و کاربردی جهت تنظیم ساختار نوشته مشخص و واضح را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. با پدیده فکر مهتر همراه باشید.

مقاله مرتبط: ۱۰ نکته جهت بهبود وضعیت سئو مطالب

چگونه ساختار نوشته خود را تنظیم کنیم

قبل از اینکه شروع به نوشتن کنید، خوب فکر کنید. یک برگه کاغذ بردارید و در مورد آنچه قصد دارید بنویسید، روی آن بنویسید. قبل از اینکه شروع به نوشتن کنید، یک ساختار نوشته را تنظیم کنید و آن را تا پایان حفظ کنید. تنظیم ساختار نوشته شما می تواند در سه مرحله زیر انجام شود:

مرحله اول: ساختن لیست

اگر شما تمام اطلاعاتی را که قصد دارید در نوشته یا مقاله خود استفاده کنید را جمع آوری کرده اید، حالا شما می توانید ساختار بندی کنید. شما می توانید لیستی از تمام موضوعات را بنویسید. شما می بایست لیستی از عناوینی را که مقاله شما را پوشش می دهند را تهیه کنید.

مرحله دوم: دسته بندی موضوعات با هم

اگر شما یک نگاه اجمالی روی موضوعاتی که می خواهید مقاله شما را پوشش دهد، داشته باشید، می توانید به راحتی آنها را دسته بندی کنید. و البته موضوعاتی که مشابه هستند، می بایست باهم مورد بحث قرار گیرند.

مرحله سوم: چیدمان موضوعات

اگر شما دسته بندی را انجام داده باشید، حالا می بایست تصمیم بگیرید که چیدمان موضوعاتی که می خواهید در آن خصوص بحث کنید به چه صورت باشد. در اغلب موارد این چیدمان بر اساس موضوع است. به عنوان مثال، اگر شما قصد دارید در خصوص زوایا و یا جنبه های مختلفی از موضوع اصلی خود صحبت کنید. پس می بایست پاراگرافی جدید آغاز کنید و در آنجا به آن موضوع بپردازید.

بعد از چیدمان با توجه به موضوع، شما می توانید بر اساس ترتیب وقوع و یا موضوع آموزشی که قصد بحث کردن آن را دارید، چیدمان را صورت دهید. بخصوص زمانی که شما سعی در توضیح موارد پیچیده دارید، یک نظم آموزشی، که بتواند جوانب پیچیده و دشوار را توضیح دهد، بسیار مفید و موثر است.

 

 جدول۱: انواع چیدمان
انواع چیدمان
موضوعی  بر اساس موضوع، جهت، موضوع
زمانی  قدیم – جدید
تعلیمی-آموزشی easy – hard
مشکل و راه حل  در ابتدا معرفی مشکل و در ادامه ارائه راه حل

 

بعد از اینکه شما چیدمان موضوعات خود را انجام دادید، شما می توانید آدرس آنها را در مقاله خود بدهید. شما باید یک فهرست جدید درست کنید. این به نوعی یک خلاصه از آنچه که شما در مقاله نوشته اید است. این لیست اسکلت مقاله شما را ارائه می دهد. و شما می توانید آن را در طول فرآیند نوشتن همراه خود داشته باشید.

ایجاد پاراگراف

بعد از تنظیم ساختار نوشته و دسته بندی آنها، شما می توانید شروع به ایجاد پاراگراف کنید. آما چه عواملی باعث ایجاد یک پاراگراف خوب می شود؟. یک پاراگراف می تواند با سه چیز تعریف شود. این سه مورد را برای یک پاراگراف خوب بخاطر بسپارید!

۱- یک پاراگراف می بایست در خصوص یک موضوع واحد باشد.

۲- یک پاراگراف شامل یک جمله هسته است، و در ادامه به شرح و بسط آن پرداخته می شود.

۳- یک پاراگراف می بایست با ایجاد فضا، قبل و بعد، قابل مشاهده باشد.

اغلب مردم به اشتباه از پاراگراف استفاده می کنند. آنها با ایجاد فضایی خالی در پی ایجاد ظاهری زیبا برای نوشته خود هستند، اما در خصوص ساختار مطلب خود فکر نمی کنند. برخی موارد دیده می شود که پاراگراف ها تنها دارای یک جمله هستند. در بسیار موارد دیگر، انسجام بین پاراگراف ها و درون پاراگراف ها دیده نمی شود. این قبیل اشتباهات می تواند از ارزش و اعتبار مقاله شما بکاهد.

پاراگراف ها می توانند کوتاه یا بلند باشند. طول یک پاراگراف می تواند بر اساس موضوع منتخب شما بزرگ یا کوچک باشد. حتی می تواند از ۲ جمله تشکیل شده باشد. اما در مناسبترین حالت بهتر است شامل ۱۵ جمله باشد. البته برای نوشته های وب سایت پیشنهاد می کنیم ۶ الی ۷ جمله برای هر پاراگراف استفاده کنید.

برای نوشته داخل وب سایت، توصیه ما این است که پاراگراف خود را با جملات مهم شروع کنید. سپس به شرح و توضیح آن جمله بپردازید. یک خواننده با خواندن جمله اول پاراگراف، می تواند به راحتی پاراگراف شما را درک کند. شما می توانید برای پاراگراف های بلند، در پایان با یک جمله مفهومی را که قصد انتقالش را دارید، بصورت خلاصه بیان کنید.

استفاده از کلمات انتقال

به منظور هدایت بیشتر خوانندگان، شما می بایست از کلمات انتقال یا گذار استفاده کنید. کلمات انتقال همانند کلمات سیگنال، به خواننده مسیر می دهند. کلمات انتقال مانند ( و ، همچنین ) و ( کمتر ، بیشتر ) و ( به این ترتیب، در نتیجه، از این رو) می تواند به خوانند در درک بیشتر کمک کنند.

 

جدول ۲: مثالی از کلمات انتقال
نوع ارتباط نمونه های از کلمات انتقال یا گذار
برشمردن و ، علاوه بر این، اول از همه، همچنین، درنهایت، علاوه بر، دیگر
دلیل زیرا، بنابراین، درحالی که، با توجه به
مقایسه/تقابل همان، کمتر، درعین حال، با این حال، در مقابل، اندازه، یا
نتیجه به عنوان نتیجه، از این رو، در نتیجه، بنابراین، پس
سیگنال های فازی بنظر می رسد، شاید، احتمالا، تقریبا
تاکید بیشتر از همه، قابل توجه، به ویژه و …

استفاده از کلمات انتقال مثل کامنت گذاشتن بین متن است. شما با این کار ارتباط بین پاراگراف و جمله ها را به خوانند منتقل می کنید.

اگر شما از کلمات انتقال برای خود استفاده نمی کنید، شاید اصلاح متن نوشته شده خود با سختی زیادی روبه رو شوید. هر زمان که نیاز به برشمردن و یا نتیجه گیری در نوشته خود داشتید حتما مطمئن شوید که از کلمات انتقال استفاده کرده اید. همچنین استفاده از کلمات سیگنال نیز به خواننده در درک بیشتر مطلب شما کمک می کند.

سر تیتر ها

سر تیتر ها برای اهداف سئو بسیار مهم هستند. گوگل با استفاده از سر تیتر ها تصمیم می گیرد که موضوع محتوای شما چیست. درنیتجه سر تیتر ها برای بهینه سازی مطلب شما مورد نیاز هستند. تیترها از اهمیت بالایی نزد خوانندگان برخوردار هستند. تیترها به خوانندگان این امکان را می دهند که به سرعت متن شما را اسکن کنند و تصمیم بگیرند که آیا علاقه به خواندن آن دارند یا خیر. تیترها در عین حال می بایست جذاب بوده و مفهوم پارارگراف را منتقل کنند.

شما می توانید تیتر ها را بالا پاراگراف قرار دهید و یا در بالای چند پاراگراف که در مورد موضوع مشترک بحث می کنید. عنوان ها می بایست مفهوم متن شما را منعکس کنند.

مقاله مرتبط: ۱۰ نکته جهت بهبود وضعیت سئو مطالب

نتیجه

تنظیم یک ساختار منسجم برای نوشته می تواند به فهم و درک بیشتر نوشته شما کمک کند. در صورتی که خوانندگان به خوبی مفهوم نوشته شما را درک کنند، آن را با دیگران به اشتراک خواهند گذاشت.

در قدم اول، اختصاص زمانی برای فکر کردن در خصوص ساختار نوشته بسیار مهم است. در حال نوشتن، ساختار مطلب، استفاده از کلمات سیگنال و تیتر ها را در نظر داشته باشید.

 

امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. اگر شما در تولید محتوا نیاز به مشاوره و یا اجرا دارید، می توانید از طریق کلیک بر اینجا با متخصصان ما در پدیده فکر مهتر ارتباط برقرار کنید.

 

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar