ساخت برند و مدیریت دارایی آن-آگاهی برند

 

در مقاله قبلی گفتیم که سه نوع دارایی برند وجود دارد- آگاهی برندآگاهی برند، وفاداری برند، و همخوانی برند.
در اینجا به تشریح آگاهی برند می پردازیم.

 

آگاهی برند

در بعضی از صنایع که محصولات نزدیک به همی، آگاهی سومین مزیت رقابتی پایدار مهمی است، که تمایز رقابتی پایدار ایجاد می‌کند. وظیفه آن متمایز کردن برندها از جنبه یادآوری/آشنایی است.

آگاهی برند می‌تواند انبوهی از مزایای رقابتی را فراهم کند. اول اینکه، آگاهی به برند حس آشنایی می‌بخشد و مردم نیز آشنا را دوست دارند. برای محصولات معمولی نظیر صابون و آدامس، آشنایی می‌تواند محرک تصمیم خرید باشد.

دوم، آگاهی از نام می‌تواند علامت حضور، تعهد و جنس در نظر گرفته شوند، ویژگی‌هایی که می‌توانند حتی برای خریداران کالاهای صنعتی گران‌قیمت و مصرف‌کنندگان اجناس بادوام مهم باشند. منطق آن این است که اگر نامی شناخته۹ می‌شود حتماً دلیلی دارد.

سوم، برجسته بودن برند بیانگر آن است که در زمان کلیدی در فرآیند خرید یادآوری می‌شود. نهایت نفوذ نام، زمانی است که بین یک کلاس محصول یادآوری شود.

آگاهی برند، دارایی‌ای محسوب می‌شود که می‌تواند بی‌نهایت ماندگار و لذا پایدار باشد. کنار گذاشتن برندی که کاملاً شناخته‌شده است، کار بسیار مشکلی است. برای مثال، آگاهی مشتریان از برند داتسون تا ۴ سال بعدازاینکه شرکت نام خود را به نیسان تغییر داد همچنان پابرجا باقی‌مانده بود.

تفاوت زیادی بین بازشناسی (آیا تاکنون برند X را شنیده‌اید) و یادآوری بی‌درنگ (کدام برندهای شاسی‌بلند را می‌توانید نام ببرید) وجود دارد. گاهی اوقات بازشناسی برنی جاافتاده درزمانی که یادآوری بی‌درنگ آن ضعیف است. در واقع برندهایی که بازشناسی بالا و یادآوری پایین دارند، به‌ اصطلاح برندهای گورستانی نامیده می‌شوند. بدون یادآوری آن‌ها از بازی خارج می‌شوند، بازشناسی بالای آن‌ها به این معنی است که آن‌ها اخبار دیروزند، ازاین‌رو به‌ دشواری دیده می‌شوند و انرژی کسب می‌کنند.

امروز مصرف‌کنندگان از طریق کانال‌های مختلفی با پیام‌های تجاری و بیشتری بمباران می‌شوند ازاین‌رو چالش ایجاد آگاهی و حضور جدی‌تر می‌شود، یک‌راه برای دیده شدن، توسعه برند در گروه‌های محصول است. راه دیگر، فراتر رفتن از کانال‌های رسانه‌ای معمول و استفاده از تبلیغات رویدادی، اعلامیه‌های عمومی، نمونه‌سازی و دیگر رویکردهای جلب‌توجه کننده است.

[تعداد: ۲    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1 نویسندگان دیدگاه
قیمت زنده طلا
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
قیمت زنده طلا
مهمان
قیمت زنده طلا

بسبار عالی بود.ممنون