سال ۹۵، سالی پر از نوسانات اقتصادی ست!

economic-cstland

در اقتصاد جهان پیش بینى مى شود که در سال ٢٠١۶ یک سال پر از نوسان داشته باشیم. تحقیقاتى که انجام شده نشان می دهد که بازارهاى مالى جهان در طول سال به میزان بسیار زیادى از الگوى تجربه شده ژانویه همان سال تبعیت می‌کند!

یعنى اگر در سال ٢٠١۶ در ماه اول سال ثبات تجربه شود، آن سال به احتمال بالاى ۶۵ درصد همراه با ثبات است. این پدیده در بازارهاى مالى به اثر ژانویه January effect موسوم شده است.

در سال ۲۰۱۶ میلادی از معدود ماههاى ژانویه بود که تمامى بازارهاى جهان ( چه بازار مواد اولیه ، چه سهام و چه بازار مبادله ارزهاى بین المللى) نوسان عجیبى را تجربه کردند! از آن گذشته، تعیین تکلیف قیمت دلار امریکا، تردید در مورد بالا رفتن نرخ بهره در امریکا، شروع نرخ بهره منفى در ژاپن (ماه گذشته) زمزمه هاى اجراى یک برنامه انبساط پولى دیگر در اروپا و استمرار نرخ رشد کاهنده در چین، همه نوید یک سال پر نوسان را در بازارهاى جهان می‌دهد.

این نوسانات مى تواند هم به صورت تهدید و هم به صورت فرصت نمایان شود. رخ دادن هر یک از آنها بستگى به استراتژى دارد که شما در بازاهاى مالى جهانى اتخاذ می کنید!
همین شرایط ولى به گونه اى دیگر در ایران هم قابل پیش بینى است. تقابل هیجان هاى شکل گرفته و تلاش هاى در حال انجام براى بهره گیرى از شرایط بوجود آمده ناشى از اجراى برجام در دوران پس از تحریم با موانع جدى موجود در اقتصاد ایران می تواند نوسانات بزرگى را در اقتصاد ایران در سال ٩۵ ایجاد نماید.
آنها که نوسان را می فهمند برنده بازى مالى در اقتصاد ایران و جهانند. اما آنهایی که به دنبال روند می روند، بازنده سال ٢٠١۶/١٣٩۵ خواهند بود.

منبع: bamdad_institute

[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *