• فروردین ۱۴, ۱۳۹۹

سبقت از رقبای کسب و کار در ایام تعطیل چگونه امکان پذیر است؟

از رقبای کسب و کار خود سبقت بگیرید

هر فصل تعطیلات، مانند دریچه ی سدی است که ناگهان باز می شود: کمپین های بازاریابی تعطیلات در همه جا هستند. هر کسب و کاری در تلاش است تا به طریقی  با ایمیل ها، پست های رسانه های اجتماعی، تبلیغات تلویزیونی و دیگر امور مربوطه، در آمد خوبی کسب کند و از رقبای کسب و کار سبقت بگیرد.
در حالی که این کمپین ها گاهی خارج از کنترل به نظر می رسند، بسیاری از برندهای موجود در آنجا کار “بازاریابی تعطیلات” خود را بسیار عالی انجام می دهند.

آنها کمپینی را ایجاد می کنند که برای مشتریان لذت بخش باشد. احساسات را تحریک کند و باعث ترویج و معرفی شود. گاهی اوقات، با مردم از طریق عزیزانشان ارتباط برقرار کرده و یا با یک سازمان خیریه مشارکت می کنند.
کمپین های بزرگ “بازاریابی تعطیلات” در اشکال و اندازه های مختلف شکل می گیرد.

چند نمونه از فعالیت های “بازاریابی تعطیلات” که در ادامه می آید را بخوانید و از این ایده ها برای راه اندازی بازاریابی تعطیلات خود استفاده کنید.

 

رقبای کسب و کار

 

۱) کوکا کولا: کارتهای نشانگر محل نوشیدنی

چه راهی بهتر از میزبانی و پذیرایی از عزیزانتان در شام تعطیلات با بطری های کُک شخصی است؟ کوکا کولا قوطی ها و بطری ها را با نوشتن نام افراد روی آن ها به فروش می رساند – که برای اولین بار در سال ۲۰۰۱ در کمپینِ” در یک کک سهیم باشید” در استرالیا آغاز شد- که موجب افزایش میزان فروش شده است.

کارت های نشانگر محل نوشیدنی مثل ترویج کمپین ” در یک کک سهیم باشید ” با مضمون تعطیلات و نمایش بزرگی از موارد استفاده ی دیگرِ محصولات آنها عمل می کند.

 

مطالب مرتبط با کوکاکولا:

۲)REI: OptOutside

این شرکت کارش را با نامه ای خطاب به ۵٫۵ میلیون عضو خود آغاز کرد. در این نامه برنامه هایش را برای بستن درهای شرکت خرده فروشی در فضای بازِ REI ، در جمعه سیاه (روز پس از روز شکرگذاری در ایالات متحده) در همه محل های خرده فروشی، دفاتر مرکزی و مراکز توزیع، اعلام کرد. در عوض، از مردم خواست تا در جمعه ی سیاه به همراه کارمندان دست از کار و خرید بکشند و کاری را انجام دهند که بسیار به آن مشتاقند. آن کار چیزی نبود، جز : بیرون رفتن!!
برای کمک در الهام بخشی به مردم درباره ی اینکه در این روز تعطیل چه کاری انجام دهند، سایت اینترنتی OptOutside مسیرهای پیاده روی و ایده های ماجراجویانه را مطرح کرد. در پایان کمپین، آنها برای اعضایی که وقت خود را بجای خرید آنلاین و یا در فروشگاه ها، به بیرون رفتن و همراه بودن با دوستان و خانواده خود انتخاب کرده بودند، یک ایمیل حاوی تشکر و قدردانی را ارسال نمودند.

 

rei-opt-outside-campaig

 

۳) کلوپ اصلاح دلار (Dollar Shave Club) : یک چهره داشته باشید

در اینجا نمونه ای بزرگ از یک گرافیک ساده و خنده دار است که برای رسانه های اجتماعی مناسب می باشد. کلوپ اصلاح دلار این گرافیک را در یک پست فیس بوک حمایت شده، برای نشان دادن اینکه ریش تراش های آنها هدیه ای بزرگ برای هر مرد است، استفاده کرد- چون هر مرد با هر چهره ای می تواند یکی از آنها را استفاده کند، خواه همسر شما باشد خواه استاد یوگای شما!!

 

has-a-face

 

۴) هینگ: برای خوردن حاضری؟

زمانبدی شون خیلی عالی بود: من این ایمیل را روز ۵ شنبه از برنامه دوستیابی هینگ در شب قبل از مهمانی تعطیلات HubSpot دریافت کردم – و شب قبل نیز بسیاری از دوستان برنامه ی مهمانی خود را انتخاب کرده بودند. طراحی ایمیل بسیار ساده بود. این کپی برداریِ واقعا خنده دار باعث می شود که ایمیل جلب توجه کند. در اینجا می توان انتخاب های خوبی را داشت!

 

hinge-holiday-campaig

 

۵) جت بلو: چگونه یک مسافر سپاسگزار باشیم!

هواپیمای جت بلو بخاطر ایمیل های بازاریابی جناس گونه اش مشهور است. البته ایمیل شکرگزاری تبلیغی وی نیز نا امید کننده نیست! او کارش را با موضوع برجسته و جذاب “خانواده، دوستان، مواد غذایی و پرواز – و تمام کلمات مورد علاقه ما که با F آغاز می شوند (Family, Friends, Food & Flying)” شروع کرد. آنها در داخل ایمیل ۱۲ کلمه ی جناس را به نحوی خاص قرار می دهند.

jetblue-thanksgiving-campaig

 

 

۶) اوریو: طراحی پک اوریو (Oreo)

اوریو با وجود داشتن یک کالای مرکزی از زمان آغاز به کارش در سال ۱۹۱۲، همچنان به تولید بازاریابی محتوایی تازه، نوآورانه و سرگرم کننده ادامه می دهد. امسال، کریسمس برای آنها زودتر آغاز شد: در ۱۱ نوامبر، آنها دعوتنامه ای را برای طراحی و شخصی سازی بسته ی اوریو برای دوستان و اعضای خانواده، توییت کردند. تنوعات طراحی به خودی خود بسیار ساده هستند، اما ایده ی تولید یک بسته ی اوریوی غیر متعارف ، ایده ای جالب است و هدیه ای متفکرانه خواهد بود.

۷) اِدِکا، ویناچ کلیپهیم کامن

حالا نوبت نمایش هیجان انگیزی از سوپر مارکت آلمانی EDEKA است. تبلیغات تلویزیونی آنها ” ویناچ کلیپ- هیم کامن” که ترجمه آن “کریسمس کارول- هوم کامینگ ” است، فقط و فقط درباره ی چیزهایی است که در تعطیلات پراهمیت به شمار می رود.
در این تبلیغ، یک مرد مسن آماده ی گذران کریسمس خود به تنهایی است، زیرا فرزندانش برنامه ی دیدار خود را کنسل کرده اند. سپس، آگهی نشان می دهد که همه ی فرزندان بالغ وی نامه ی درگذشت پدرشان را دریافت می کنند. وقتی که فزرندان به خانه می رسند با دیدن پدر سرزنده و سلامت خود شگفت زده می شوند. او می گوید، “چگونه می توانستم همه ی شما را گرد هم آورم؟”
به غیر از وعده غذایی خوشمزه ای که در پایان دیده می شود، هیچ اشاره ای به سوپر مارکت ادکا نشده است- اما شما مطمئنید که این آگهی عاطفی ارزش اشتراک گذاری دارد. این آگهی ۳۳٫۵ میلیون بازدید را در یوتیوب در عرض یک هفته پس از ارسال به دست آورد.

 

۸) استارباکس: استارباکس برای زندگی

شما باید عاشق یک قرعه کشی خوب باشید!! – به خصوص اگر قهوه داشته باشد. برای دومین سال متوالی، استارباکس قرعه کشی “استارباکس برای زندگی” را برای پاداش دادن به اعضای خود برگزار می کند. پنج فرد خوش شانس یک نوشیدنی و یک مورد غذا را به شکل روزانه و به مدت سی سال برنده خواهند شد.
شانس های قرعه کشی اینگونه هستند که فردی که آن را باز می کند و شگفت زده می شود، برای ثبت نام جدید ترغیب می گردد. علاوه بر این؛ اعضا را به خرید نوشیدنی های استارباکس بیشتر تشویق می کند: اعضایی که ثبت نام کرده اند هر بار که با استفاده از کارت پاداش یک استارباکس می خرند، کدی را دریافت می کنند که پس از آن می توانند وارد سایت شده و با وارد کردن کد در قرعه کشی شرکت کنند. در پایان قرعه کشی، آنها خواهند فهمید که برنده شده اند یا نه!

 

starbucks-for-life

 

۹) Spotify در: یک سال با موسیقی

یکی از راه های بسیار خوب “برای برپایی جشن سالی که گذشت است” داشتن یک دور همی ست. با ورود به سایت می توان موسیقی های خود و موسیقی هایی را که دوست داشته اید را ببینید. همینطور بدون وارد شدن، می توان دید که توسط کاربر Spotify چه چیزی پسندیده و دنبال شده است. علاوه بر این، می توان موسیقی های محبوب سال را از روی سبک، کشور و یا هر دو – که بهترین راه برای Spotify در کمک به کاربران برای پیدا کردن موسیقی های جدید است- دید.

۱۰) Food52: کلوچه های جشن تعطیلات در سراسر جهان

یک محصول واحد در سراسر جهان چگونه به نظر می سد؟ این سوالی است که Food52 با ایمیل بازاریابی، همراهِ گرافیکی عجیب و غریب که حاوی عکس ها و داستان هایی از ۴۶ دستور پخت کلوچه ی محبوب در سراسر جهان است، پاسخ می دهد. در ایمیل کامل، این دستور العمل ها با ایده های جالب برای شیرینی پز ها همراه است از جمله: گزینه هایی برای خرید مجموعه چاقوهای برش کلوچه، مخلوط کن ها، و سایر ابزارهای جالب Food52 است.

 

food52-holiday-campaig

 

 

۱۱) Zazzle: سلام تعطیلات

مصرف کنندگان تعداد زیادی ایمیل ها را از کسب و کارهای تجارت الکترونیک دریافت می کنند که ایده های گزینشی جالبی را از وبسایت هایشان نشان می دهند. در اینجا نمونه ای از یکی از این ایمیل ها وجود دارد که کارش را به خوبی انجام داده است. به طور خاص، آنها کار بزرگی را در گروه بندی یا دسته بندی انواع محصولات انجام می دهند که باعث می شود انتخاب ها دلهره آور نباشند.

 

 

zazzle-holiday-campaign

 

 

۱۲) نودو آداپت: تاریخ نهایی تحویل کریسمس

در حالی که بسیاری از ایمیل های تجارت الکترونیک همه ی چیز های مختلفی را که می توانید از یک شرکت بخرید، به نمایش می گذارد، Nudo رویکردی متفاوت را دنبال می کند. منطق کسب و کار آنها به مشتریان اجازه می دهد تا “برگزیدن” درخت زیتونی را “انتخاب کنند” و روغن زیتون آن را در مقابل در خانه خود تحویل بگیرند. برای اطمینان از تحویل پیش از کریسمس، تاریخ های حمل و نقل فوق العاده مهم هستند. به همین دلیل است ایمیل بازاریابی تعطیلات تاریخ های خاصی را که مشتریان برای خرید نیاز دارند، طبق منطقه مشخص می کند.

nudo-adopt-holiday-

 


 

در پایان، پدیده فکر مهتر امیدوار است تا شما صاحبان کسب و کار، با الگوبرداری از فعالیت ها و ایده های شرکت های بزرگ برای تعطیلات خود برنامه ریزی کرده و اقدامات جالبی به عمل آورید. در صورتی که نیاز به امور مشاوره در این خصوص دارید می توانید از طریق کلیک بر اینجا با مشاوران و متخصصان ما در پدیده فکر مهتر در ارتباط باشید.

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]
Avatar

آسیه محمدی

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

3
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
2
1
0
 
2 نویسندگان دیدگاه
سحر اعتباریسمانه
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
سمانه
مهمان
سمانه

بسیار عالی بود همه مطالب .ممنون

سحر اعتباری
مهمان

ممنون خانوم سمانه عزیز
مرسی از محبت تون

سمانه
مهمان
سمانه

ممنون عالیه