سرنخ فروش Sales lead در کسب و کارهای کوچک چگونه ایجاد می شود؟

سرنخ فروش Sales lead

سرنخ فروش Sales lead می تواند کارگشای فروش شما باشد. بسیاری از صاحبان کسب و کارهای کوچکِ موفق، به طور مداوم به دنبال گسترش پایگاه مشتریان و رشد کسب و کار خود هستند. رشد اقتصادی می تواند روندی دشوار و طولانی مدت باشد. یکی از عناصر پایه ای برای رشد یک کسب و کار، داشتن دسترسی به یک جریان پایدار فروش است.

تعریف سرنخ فروش Sales lead

لید یا مشتری راغب یک شخص است. و یا اگر صاحب شرکتی باشید که به کسب و کار دیگر محصولاتی را می فروشد(B2B)، یک کسب و کار است. که سرنخ فروش Sales lead به محصولات یا خدماتی که شما ارائه می دهید، علاقمند است.

در اینجا چند نکته برای ایجاد سیستمی وجود دارد که به شما در شناسایی لیدها در کسب و کار کوچک تان کمک کرده و آنها را به مشتریان شما تبدیل خواهد کرد.

برای مطالعه بیشتر:

جهت موفقیت در کسب و کار B2B ، تجربه مشتریان را درنظر بگیرید

۱. مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید

اولین گام در ایجاد لید (lead generation)، شناسایی مخاطبان هدف شماست. اگر به طور دقیق مشتری را نشناسید نمی توانید به مشتری ایده آل خود دسترسی پیدا کرده. و محصول یا خدمات خود را به او بفروشید. بنابراین لازم است درباره مخاطبان خود تحقیق کرده و تصویری روشن از آنها، محل زندگی آنها، آنچه که دوست دارند انجام دهند، مقدار درآمدی که کسب می کنند، سبک زندگی و شخصیت آنها، و غیره، داشته باشید.

اگر قبلا برنامه بازاریابی جامع نداشتید، بهتر است به عنوان جزئی از این گام، یک برنامه ایجاد کنید. با ایجاد برنامه به سرنخ فروش Sales lead دست پیدا می کنید.

برای مطالعه بیشتر:

برنامه بازاریابی را چگونه طراحی کنیم؟!

۲. روش های تبلیغاتی خود را عاقلانه انتخاب کنید

برای ایجاد لید، به یک طرح تبلیغاتی نیاز دارید. که توسط آن محصولات و خدمات خود را در معرض دید مخاطبان تان قرار دهید. چند روش وجود دارد. که به وسیله آنها می توانید کسب و کار خود را ترویج کنید. و  برای اینکار به استفاده از طرح بازاریابی خود برای شناسایی موثرترین روش های کسب و کارتان، نیاز خواهید داشت.

برخی از ایده ها عبارتند از داشتن یک وب سایت اطلاعاتی، وبلاگ، رسانه های اجتماعی، سخنرانی ها، رویدادهای صنعت، زیرمجموعه های مشتریان فعلی، تبلیغات کلیکی (پرداخت به ازای هر کلیک یا (PPC و تبلیغات سنتی.

برای مطالعه بیشتر:

تبلیغات کلیکی چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

تبلیغات چیست و چگونه عمل می کند؟

استراتژی تبلیغات و ترویج یکی از اساسی ترین آمیخته های بازاریابی

۳. یک قیف فروش ایجاد کنید

هنگامی که دانستید چه کسی را هدف قرار دهید و بهترین راه برای رسیدن به آنها را تعیین کردید. نیاز به یک طرح برای جمع آوری اطلاعات تماس دارید.

بخش اول این فرآیند شامل قیفی کردن همه مشتریان بالقوه به شکل استاندارد یا صفحه هدف است. که آنها را تشویق می کند، به طور کلی در عوض یک هدیه، کوپن، نمونه یا برخی از انگیزه های ارزش افزوده رایگانِ دیگر؛ اطلاعات تماس خود را به اشتراک بگذارند.

در این مرحله، داشتن پایگاه داده مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) ضروری است. زیرا این پایگاه داده به شما در ردیابی مشتریان بالقوه طی فرآیند ایجاد سرنخ فروش Sales lead کمک می کند.

برای مطالعه بیشتر:

رفتار خرید مشتریان ، از اطلاع رسانی تا مشتری وفادار!

مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)

چرا مدیریت ارتباط با مشتری ؟

ارتباط موفق با مشتری برای توسعه و موفقیت کسب و کار

چگونه مدیریت ارتباط با مشتریان کسب و کار خود را بهبود ببخشیم؟

۴. از یک خبرنامه ایمیلی برای ایجاد روابط استفاده کنید

حال که با مشتری بالقوه تماس دارید، وقت آن است که این روابط را پرورش دهید. تا بتوانید آنها را از مرحله لید به مرحله فروش (و در نهایت به مرحله فروش تکراری!) بیاورید. یکی از بهترین روشهای برقراری ارتباط سازگار با مشتریان بالقوه، خبرنامه ی ایمیلی است. این مقاله چند راهنمایی در مورد بازاریابی ایمیلی برای شروع کار ارائه می کند. اطمینان حاصل کنید که از مقرراتی که بخشی از قانون برخورد با ارسال هرزنامه (CAN-SPAM Act) است، مطلع هستید و از آن پیروی می کنید.

۵. از اهرم رسانه های اجتماعی برای ارتباط و مشارکت استفاده کنید

رسانه های اجتماعی فرصتی برای کسب و کارهای کوچک جهت ایجاد گفتگو با مشتریان بالقوه فراهم می کند. و به تولید لیدهای جدید منجر می شود. شما می توانید یک صفحه فیس بوک، پروفایل توییتر، صفحه LinkedIn، حساب Pinterest یا یک صفحه ی YouTube ایجاد کنید. تا مخاطبان خود را جذب و درگیر کنید. سپس آنها را از طریق پروسه ی خود برای تبدیل شدن به لید، قیفی کنید.

به علاوه، هنگامی که آنها را در سیستم هدایت می کنید، می توانید از رسانه های اجتماعی برای گفتگو با آنها و کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنچه که آنها نیاز دارند و می خواهند، استفاده کنید. هر چه مشتری ارتباط مثبت تری با کسب و کار شما داشته باشد، احتمال بیشتری دارد که به برند شما اعتماد کرده و در نهایت از شما خریداری کند.

برای مطالعه بیشتر:

استراتژی رسانه های اجتماعی موفق از دیدگاه بازاریابان برجسته

کاربرد رسانه های اجتماعی در سال ۲۰۱۷ چگونه خواهد بود؟

ایجاد لید یا سرنخ فروش Sales lead باید به عنوان یک پروسه طولانی مدت و مداوم در نظر گرفته شود. اگر با استفاده از نکات بالا سیستم کارآمدی را به دست آورید، می توانید روند تولید لید یا سرنخ فروش Sales lead را ساده کرده و فرصت های خود را برای رشد کسب و کار افزایش دهید.

[تعداد: ۴    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه ای که به مترجمی دارم باعث شد دریچه ی عظیمی به رویم باز بشه و با مباحثی آشنا بشم که به نظرم نقش اصلی رو در تشکیل شخصیت و موفقیت افراد (زندگی شخصی و کسب و کار) داره. امیدوارم همه بتونیم ضامن موفقیت خودمون باشیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar