سریع ترین روش تغییر، تنها با علم NLP صورت می گیرد. از دست ندهید!

سریع ترین روش تغییر

آیا تاکنون به فکر تغییر افتاده اید؟ اگر اینطور است باید به شما بگویم سریع ترین روش تغییر از طریق علم NLP صورت میگیرد. با ما همراه باشید تا به این موضوع بپردازیم.

ابتدا کمی از علم NLP برایتان بگویم و بعد درس …

علم nlp از اوایل دهه ۷۰ شکل گرفت و به تدریج در ۴ مرحله و یا اصطلاحاً چهار موج، به سرعت  گسترش یافت.

این علم سریع ترین روش تغییر است که آمده زندگی ما را متحول کند‍! این علم سه رسالت مهم دارد که انصافاً آنها را در زندگی ما پیاده می کند.

  1. ایجاد هماهنگی بین ضمیر خودآگاه و ضمیر ناخودآگاه
  2. رساندن انسانها از هر شرایطی که هستند به شرایط مطلوب تر
  3. جایگزینی واکنش ادراکی به جای واکنش احساسی

اگر واقعاً به اصول این علم پایبند باشیم و تکنیک های مخصوص آن را انجام دهیم شاهد ایجاد این سه تغییر بزرگ در زندگی خواهیم بود.

سریع ترین روش تغییر

 

ان ال پی فقط یک علم و مجموعه ای از تکنیک ها نیست! بلکه NLP یک مکتب فکری و یک فلسفه ی ذهنی ست که وارد ذهن ما می شود و به تدریج جایگاه خاص خود را پیدا می کند. و در ادامه تمام سطوح زندگی ما وارد شده و در تصمیم گیری های ما نقش ایفا می کند.

آنهایی که nlp را فقط تکنیک می دانند حقیقتاً درک درستی از آن ندارند! کتاب در بازار در این مورد زیاد است. اما متأسفانه کمتر کتابی پیدا می شود که علمی و آکادمیک باشد! بنده هر موضوعی که راجع به ان ال پی تدریس می کنم کاملاً منطبق با سرفصل های NLP در کالج سانتاکروز کالیفرنیاست. (محل تولد علم ان ال پی)

علم NLP بسیار شیرین، جذاب، کاربردی و سیستماتیک است. برای هر مسئله ای یک یا چند راه حل متنوع ارائه می دهد. یک مثال:

NLP مانند یک جعبه ابزار است که برای هر کاری ابزار مخصوص آن کار را ارائه می دهد. حتی در حالت های خاص شما می توانید چند ابزار را ترکیب کرده و یک ابزار جدید ابداع کنید. این علم دارای ۹ دروازه ی ورودی ست. این دروازه ها در واقع همان اصول و پیش فرض هایی هستند که من آنها را به دروازه های ورودی تشبیه می کنم.

زیرا ما باید این ۹ پیش فرض را عمیقاً درک کنیم تا بتوانیم از آن جعبه استفاده کنیم. اولین پیش فرض این یک جمله ی ساده ست. در مواجهه اولیه، انسان را به یاد درس جغرافی می اندازد! معنا و مفهوم این جمله بسیار عمیق است.

نقشه:

تصویر ذهنی که ما از دنیای پیرامون خود داریم. برداشت شخصی و تفسیر ذهنی ماست.

سرزمین:

همان محیطی که در آن زندگی می کنیم و قرار است همینجا به اهداف مان دست یابیم.

هر کسی از زاویه منحصر به فرد خود به دنیا می نگرد. این یک بحث کاملاً فلسفی است اما در NLP همه چیز تا نهایت ممکن، ساده شده است.

این مبحث فلسفی فقط به شکل تصاویر ذهنی باید پیدا شوند تا ما جایگاهمان را در زندگی پیدا کنیم.

دوستان خوبم؛ خوب دقت کنید با یک مثال توضیح می دهم:

از یک نفر که برای مشاوره مراجعه کرده بود پرسیدم: اگر قرار باشد دنیا را به شکل یک تصویر کامل و جامع روی یک بوم نقاشی بزرگ ترسیم کنی، چه تصویری می کشیدی؟ او گفت:‌ یک دشت بسیار وسیع که در وسط آن یک خانه ی بزرگ و مجلل ساخته ام و خودم بر روی یک اسب سفید در حال اسب سواری در دشت بزرگ و وسیع هستم.

خب بعد پرسیدم که آیا کسی همراه شماست؟ آیا کسی در خانه منتظر شما هست؟ او در جواب گفت:‌خیر؛ در تمام این محیط کاملاً تنها هستم.


به نظر شما این خوب است یا بد؟ زندگی واقعی او هم واقعاً همینطور بود! شاید آدم تکرویی ست. او در واقع در خانه ی خود تنها بود! پدر و مادری داشت  که او را درک نمی کردند. و او هم واقعاً خودخواه و تکرو بود. او تمام امکانات را برای خود می خواست. حتی هنگام خوشی هم به فکر دیگران نبود!

علم NLP ، علم تأثیرات متقابل ذهن و فیزیک است. هر آنچه در ذهن شماست دقیقاً در زندگی واقعی شما روی می دهد در حالیکه خود شما از آن بی اطلاع هستید!

مهم این است که من بعد از ۴ ساعت صحبت با او به این نتیجه رسیدم که او خودخواه است. قضاوت هم نکردم! او خودش می خواست این چنین باشد. در عین برخورداری از امکانات، به هیچکس کمک نمی کرد. حتی به افراد خانواده! این فرد موردمشاوره ی من، ۴ خواهر و و یک برادر داشت اما در دانشگاه به دوستانش گفته بود که تک فرزند است! یک مثال دیگر؛

یک نفر دیگر گفت دنیا مثل حباب است. و هر لحظه باید منتظر باشم که بترکد و از بین برود! او هم نمود طرز فکرش را در زندگی واقعی ش مشاهده کرد. او نمی توانست به چیزی یا شخصی علاقه مند شود و این بسیار دردناک بود! او ۴۳ سال داشت و مجرد بود. می گفت: چرا ازدواج کنم؟ در حالیکه مطمئنم او همیشه با من نخواهد ماند و بالاخره روزی مرا ترک می کند …. !!


دوستان من، این افراد واقعاً نمی دانستند که این تصاویر در ذهن آنها وجود دارد و وقتی که در طول مشاوره از وجود چنین تصویری آگاه شدند بسیار متحیر گشتند!

این تصویر که می گویم، فراتر از باور است. این دیدگاه ما به جهان هستی ست. (World Vision)

انتظار من از شما این است که همین امشب این تمرین را انجام دهید تا از دیدگاه خود آگاه شوید.

تمرین عملی:

با ضمیر ناخودآگاه خود اینگونه صحبت کنید : ای ضمیر ناخودآگاه من؛ من می دانم که محیط زندگی من، دنیای من، … به شکل یک تصویر ذهنی بزرگ و کامل در ذهن من ثبت شده است. از تو می خواهم این تصویر را پیدا کنی و آن را به من معرفی کنی.

شاهد خواهید بود که تصویری در ذهن تان پدید می آید. پیدا کردن این تصویر گامی بزرگ برای شروع تغییر است!

با تغییر این تصویر، زندگی شما هم تغییر می کند! یک مثال دیگر؛

شخص دیگری گفت تصویر من این است که یک آکواریوم هستم. نشانه ی بارز آن در زندگی این بود که اصلاً انسان رازداری نبود و همه از تمام وجوه زندگی او آگاه بودند! او در یک اداره، مدیر یک بخش بود. اما همین صفت او باعث شد کارش را از دست بدهد.

چون یکی از خصوصی ترین اتفاقات زندگی خود را برای یک آدم نامطمئن و فرصت طلب تعریف کرده بود!

عزیزان من؛ حقیقت این است که ما تا این تصویر را پیدا نکنیم زندگی مان به همین روال فعلی ادامه پیدا می کند. اگر خوب است و راضی هستید که هیچ! اما اگر می خواهید شرایط زندگی تان از این که هست بهتر شود … این دیدگاه را پیدا کنید و با روش خلاقانه ی خود تغییر موردنظر خود را در آن اجرا کنید.

موفق باشید

 

 

[تعداد: ۶۸    میانگین: ۳.۴/۵]

درباره نویسنده

Avatar

من ثروتمندم! همه ثروتمند هستيم!! ثروت حقيقى و اصيل ما زمان است ثانيه هاى بى بازگشت زندگى فقط بايد ياد بگيريم اين ثروت را چگونه سرمايه گذارى كنيم تا بيشترين سود نصيبمان شود به نظرم ان ال پى مسير خوب و كاملى هست

مطالب مرتبط

3
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
3 نویسندگان دیدگاه
احمدمانداناماندانا
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
ماندانا
مهمان
ماندانا

عالیه لذت بردم

ماندانا
مهمان
ماندانا

خوبه فقط امیانه تر توضیح بدید لطفا

احمد
مهمان
احمد

من تصویری که درجا به ذهن ام اومد اینکه همه از روی یک دیوار بلند عظیم که به ابرها میرسه همه از روی دیوار رد شدن من پشت دیوار تنها به دنبال اینم که چه کسی میتونه به من کمک کنه منم برم پشت دیوار هنوز اول دیوار که همه رفتن دنبال کمک میگردم ۶ ماهه دارم تحقیق میکنم با شرایط مالی بسیار بسیار بد وقتی پکیچ های آموزشی میبینم که قیمت گران داره که نمیتونم خرید کنم حال خرابمیشه و وقتی به بسته های ارزان قیمت میرسم خرید کنم و کردم و تو دوره قانون جذب و پاکسازی ذهن… موارد بیشتر »