• بهمن ۲۸, ۱۳۹۸

سمبل صلح پاریس در شبکه های اجتماعی

سمبل صلح پاریس در شبکه های اجتماعیعملیات تروریستی روز جمعه هم‌دردی زیادی را در شبکه‌های اجتماعی و اینترنت به دنبال داشت و بار دیگر بر توانایی تصاویر ساده برای متحد کردن مردم در زمان‌های بحران تاکید کرد.
Facebook به کاربران اجازه ‌داد عکس‌های پروفایل خود را با فیلتری از پرچم فرانسه ترکیب کنند و یکی از کاریکاتوریست‌های Charlie Hebdo طرح پاریس ‌پر از زندگی است را خلق کرد، پاسخ‌ها به این اتفاق ساده و تصویری بودند. اما هیچ‌کدام به اندازه‌ی طرح ژَن جولین که برج ایفل و سمبل صلح را ترکیب کرده بود، بحث برانگیز نبودند- تصویری که لحظاتی بعد از این اتفاقات در وب پخش شد و به سمبلی از امید و اعتراض در بحبوهه‌ی غم تبدیل شد.
این تصویر توسط تصویرساز فرانسوی ۳۲ ساله ژَن جولین طراحی شد. او می‌گوید یک دقیقه بعد از شنیدن خبر شروع به کشیدن طرح کرده است. (او در زمان حمله در پاریس نبود)
او می‌گوید: «من این طرح را با قلم و جوهر در دفتر طراحی‌ام، کشیدم. قصد نداشتم طراحی کنم و فقط می‌خواستم نسبت به این اتفاق واکنش نشان بدهم. اولین ایده‌ای که به ذهن‌م رسید صلح بود، این‌که ما به صلح نیاز داشتیم. به دنبال سمبلی برای پاریس بودم و برج ایفل اولین چیزی بود که به فکرم رسید و این دو را به هم وصل کردم. پردازش زیادی پشت این کار نبود. یک جور کار غریزی بود، عکس‌العمل انسانی و نه عکس‌العمل یک تصویرگر.»
جولین تصویر را در Twitter، Instagram و Facebook با کپشن صلح برای پاریس منتشر کرد. تصویر خیلی زود پخش شد و در صبح دوشنبه ۶۰۰۰۰ بار توییت و ۱۶۰۰۰۰ بار در Instagram و ۲۴۰۰۰ بار در Facebook لایک شده بود.
Instagram هم این تصویر را در اکانت خودش به اشتراک گذاشت و پست ۱٫۴ میلیون لایک گرفت.
استیو هلر، نویسنده‌ی چند کتاب دیزاین می‌گوید: «ما به سمبل‌هایی نیاز داریم که بتوانند چیزهایی را که نمی‌توانیم به زبان بیاوریم، بیان کنند. تصاویر به خوبی تراژدی‌ها و دیگر اتفاقات مهم را توصیف می‌کنند.»
این تصویر نام جولین را بر سر زبان‌ها انداخت که البته با تاسف همراه است.
جولین می‌گوید: «تا امروز و به دلیل این اتفاق فکرم مختل شده است. خوش‌حال نیستم که به دلیل چنین واقعه‌ی تراژیکی آنقدر مورد توجه قرار گرفته‌ام. با این حال این واقعه نشان می‌دهد که ما چه‌طور در جوامع ارتباط برقرار می‌کنیم. یک تصویر می‌تواند مرزها را از بین ببرد. گاه مشخص کردن درست یا غلط بودن یک مساله دشوار است، اما فکر می‌کنم مردم به طور غریزی می‌دانند چه‌طور باید از ارتباطات مدرن برای بیان حس‌های خود استفاده کنند. در مواردی این چنین پیام باید منتشر و منتشر و منتشر شود و این برخورد شاید بهترین روش استفاده از روش‌های ارتباطی کنونی بوده است.»
[تعداد: ۵    میانگین: ۴.۴/۵]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar