• فروردین ۲۱, ۱۳۹۹

سنجش موفقیت چت بات با استفاده از پنج معیار مهم!

سنجش موفقیت چت بات

تجزیه و تحلیل دقیق چت بات ممکن است خسته کننده به نظر برسد، اما در واقع لازم نیست برای سنجش موفقیت چت بات تجزیه و تحلیل های پیچیده انجام دهید. می توانید این کار را با چک کردن تعداد انگشت شماری از معیارهای اندازه گیری انجام دهید. بیایید با هم پنج معیار سنجش موفقیت چت بات را بررسی کنیم.

۱. مشارکت، حفظ و دسترسی

این معیارها یک مکان عالی برای شروع هستند، زیرا آنها در یک نگاه به شما می گویند که ربات شما چه اندازه مفید یا کمک کننده است. دسترسی، به شما می گوید که چه تعداد افراد از آن استفاده کرده اند. این نه تنها برای اندازه گیری رشد مهم است، بلکه برای درک معیارهایی که ما در زیر بررسی خواهیم کرد، ارزش بررسی دارد.

در عین حال، میزان مشارکت و حفظ شما نشان می دهد که چقدر افراد واقعا از چت بات استفاده می کنند. کاربران فعال شما کسانی هستند که آنچه که چت بات می گوید، می خوانند، در حالی که کاربران مشارکت کننده به ربات پاسخ می دهند. در مجموع، نوسانات این نرخ ها به شما کمک می کند تا نقاط ضعف چت بات را ارزیابی کرده و موفقیت آن را بسنجید.

هنگامی که یک ویژگی جدید را معرفی کردید یا تغییراتی در ربات خود ایجاد کردید، میزان مشارکت قبل و بعد از آن را برای سنجش موفقیتِ تغییر، مقایسه کنید.

۲. کاربران برتر و عبارات برتر

چه کسی بیشتر از چت بات شما استفاده می کند و آنها چه می گویند؟ این سوالات برای سنجش موفقیت چت بات مهم است، زیرا به شما کمک می کنند تا مشخص کنید چه چیزی کارایی دارد و چه چیزی ندارد. با درک اینکه چگونه مهمترین کاربران شما با چت بات شما تعامل می کنند، می توانید بفهمید که چگونه تجربه کلی را برای افراد دیگر بهبود ببخشید. این، به نوبه خود، می تواند میزان مشارکت و میزان حفظ را افزایش دهد.

اکثر کاربران به سختی با چت بات ارتباط برقرار می کنند و چون ارتباط چندانی برقرار نمی کنند، بنابراین اطلاعات کمی را برای تعیین اینکه چه چیزی باعث ترک آنها شده است، از خود به جای می گذارند. از اینرو تنها فعالیت های کاربران برتر شما، کلید درک معیارهای چت بات شما است.

۳. گام های مکالمه

هر بار که یک کاربر چیزی را می گوید و یک چت بات پاسخ می دهد، بات تعامل را به عنوان یک گام می شمارد. تعداد گام هایی که کاربر در هر مکالمه بر می دارد، می تواند در سنجش موفقیت چت بات در انجام یک کار، مفید باشد.

اساسا، تعداد گام به شما کمک می کند تا درک کنید که آیا ربات شما می تواند توجه مشتری را حفظ کند یا خیر، و آیا وظایف را به سرعت انجام دهد.

۴. نرخ کلیک (CTR)

همانند گام های مکالمه، میزان استفاده از نرخ کلیک معیاری برای سنجش موفقیت چت بات است و بستگی دارد به اینکه چه کاری با ربات انجام می دهید. به عنوان مثال اگر شما یک ناشر هستید که یک چت بات را برای اطلاع کاربران از داستان هایی که به آنها علاقه دارند، توسعه می دهید، در این مورد هرچه میزان CTR بالا باشد نشان می دهد که موفقیت شما بیشتر است.

برای برخی چت باتهای دیگر CTR بالا نشانه خوبی نیست. این مورد برای ربات هایی است که به منظور ارائه یک تجربه مستقل طراحی شده اند. به عنوان مثال، اگر افراد بسیاری از نرخ کلیک ربات پشتیبانی مشتری برای یافتن پاسخ به مشکلات خود در جای دیگر استفاده کنند، به جای اینکه از ربات شما برای حل مسئله استفاده کنند، این به این معنی است که ربات کار خود را درست انجام نمی دهد.

۵. تریگرهای سردرگمی

یکی از واضحترین تحلیل هایی که برای چت بات انجام می شود، به وسیله تریگرهای سردرگمی است. تریگرهای سردرگمی لحظاتی هستند که در آن یک چت بات به طور کامل بر روی یک درخواست کاربر عمل نمی کند. شما مطمئنا این لحظه را قبلا با مشاهده این پیام که “با عرض پوزش، متوجه نشدم” تجربه کرده اید.

این وضعیت برای کاربر فوق العاده ناامید کننده است، زیرا باید دوباره سعی کند و سوالات خود را با جملات دیگری بیان کند تا زمانیکه ربات آنها را درک کند. این موضوع گاهی اوقات موجب می شود کاربران گفتگو را قطع کنند. هنگام ارزیابی کاربر و محتوای واقعی مکالمات، تریگرهای سردرگمی را بررسی کنید تا ببینید چگونه می توانید پیشرفت کنید.

[تعداد: 4   میانگین:  5/5]
Avatar

ناهید خدایاری

علاقه ای که به مترجمی دارم باعث شد دریچه ی عظیمی به رویم باز بشه و با مباحثی آشنا بشم که به نظرم نقش اصلی رو در تشکیل شخصیت و موفقیت افراد (زندگی شخصی و کسب و کار) داره. امیدوارم همه بتونیم ضامن موفقیت خودمون باشیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar