سنجش هوش احساسی در فرآیند استخدام

سنجش هوش احساسی

 

سنجش هوش احساسی

حتما از هوش احساسی اطلاعاتی دارید. سنجش هوش احساسی هم از عواملی ست که می توان توانایی های فرد را پیش بینی کرد.

۴۶ درصد از کارکنان جدید در طول ۱۸ ماه استخدامی خود شکست می خورند. علت شکست ۸۹ درصد از آنها در رتبه ی هوش احساسی ضعیف و نگرش شان بوده است. کسانی که از هوش احساسی ضعیفی برخوردارند از احساسات خودشان مطلع نیستند و یا آن را درک نمی کنند و همینطور نمی دانند که چطور می توانند از احساس دیگران آگاه شوند. ما این موارد را در کارکنانی که در کنار آمدن با استرس، غلبه بر چالش ها و حل کردن کشمکش ها مشکل دارند و حتی کسانی که در روبرو شدن با نیازهای همکاران و مشتریان منفی هستند مشاهده می کنیم.

شما زمان محدودی برای استخدام کردن دارید و سنجش هوش احساسی چیزی نیست که بتوان در این زمان محدود بتوان ارزیابی کرد. اما با پرسیدن سوالات خوب می توانید دریابید که آیا این فرد قادر هست احساسات منفی گذشته مانند خشم و عصبانیت، شکاکی و … را درون خودش حل کند؟ همینطور در می یابید که آیا از اعتماد به نفس، دلسوزی و انعطاف پذیری خوبی برای کار برخوردار هستند یا خیر.

همه ی مشاغل از سطح هوش احساسی یکسانی برخوردار نیستند. عامل تعیین کننده ای که نشان می دهد هوش احساسی مرتبط با عملکرد شغلی مثبت است یا منفی “Emotional Labor” نامیده می شود. شما هم اگر تمایل دارید به صورت آنلاین بدانید که شغل تان به هوش احساسی بالایی نیاز دارد یا نه می توانید از طریق این لینک اقدام کنید.

در این پست دو سوالی را برای شما معرفی می کنیم که می توانید با پرسیدن آنها از کاندیدا به حقایقی در خصوص هوش احساسی آنان دست یابید. زیرا این نوع از سوالات باز هستند و احتمال کلیشه ای بودن پاسخ و … در آنها پایین است و شما را به یک جهت نهایی هدایت می کند.

۱- ممکن است در خصوص زمانی که در محل کار مرتکب اشتباه شده اید برای ما صحبت کنید ؟

احتمالاً شما هم نشنیده اید که افرادی با هوش احساسی ضعیف بتوانند مسئولیت اشتباهات خود را قبول کنند. کسی که قرار است شما استخدام کنید باید شخصی باشد که بداند مرتکب اشتباه شدن تا زمانی که از آن اشتباه چیزی یاد می گیرد مشکلی ندارد. زیرا شما در این حالت، مجددا مرتکب همان اشتباه نمی شوید و حتی قادرید دیگران را هم از آن باز می دارید.

یافتن پاسخ خوب و بد برای این سوال که از کاندیداها دریافت می کنید نباید چندان مشکل باشد. این پاسخ های احتمالی را باهم مرور می کنیم:

من گفته بودم که گزارش مشتری را به اشتباه ارائه داده ام. اما من از قبل، آن را به همانگونه تکمیل کرده بودم و کسی چیزی درباره ی آن به من نگفته بود. بعد از کمی تحقیق متوجه شدم که دستورالعمل های صحیح هرگز نباید ثبت می شدند و کسی که این کار را به من واگذار کرده بود دیگر با شرکت همکاری نمی کرد. این قضیه باعث عصبانیت من شد و از آن به بعد من همیشه مراقب خودم هستم و هرگز بخاطر اشتباه دیگری خودم را سرزنش نمی کنم.

مسئله ای در خط تولید پیش آمده بود و من دستور داشتم که کل سیستم آن را از کار بیندازم. در طول چند ساعتی که به تعمیر می پرداختم متوجه شدم که یکی از همکارانم توانسته این مشکل را حل کند و اثر آن را در تولیدات تا حدامکان کاهش دهد. با این اتفاق در انجام وظیفه ی خودم از اینکه از تمامی تخصص های در دسترسم استفاده نکردم احساس شرمندگی کردم. اما در پایان درس های زیادی را از این تجربه بدست آوردم.

۲- ممکن است درباره ی زمانی که بازخورد منفی و سخت از رئیس خود دریافت کردید بگوئید ؟

افرادی که صاحب هوش احساسی خوبی هستند خودآگاه و با اعتماد به نفس بوده و ذهن بازی دارند. آنها پوست کلفتی دارند که به آنها اجازه می دهد تا بازخورد ضروری و مثبتی را دریافت کرده و استفاده کنند. افراد با هوش احساسی ضعیف معمولاً وقتی با یک بازخورد منفی روبرو می شوند حالت تدافعی به خود گرفته و دلخور می شوند. تشخیص این دو گزینه هم از دو مثال واقعی زیر چندان مشکل نیست:

رئیسم مرا با اعلام نظر منفی اش درباره ی رفتارم غافلگیر کرد. من راجع به آن با او صحبت کردم و او قادر نبود مثالی را در این رابطه به من بگوید که دقیقاً چه زمانی این اتفاق می افتد بنابراین این مسئله محو شد. و من فکر کردم که این رفتار در من حذف شده است چون هرچه از جانب رئیس گفته شده بود بی اساس بود.

بعد از گذراندن زمان قابل توجهی در برای آماده سازی بخش آموزشی، مدیرم به من گفت که وارد جزئیات بسیار زیادی شدم و ارائه ی خودم را در سطح کیفی خوبی نتوانستم حفظ کنم. این بازخوردی که دریافت کردم بسیار باعث تعجبم شد و کمی ناامید نشدم اما خب؛ اطلاعات باارزشی را به من گفته بود. من در ارائه ی خودم در بخش آموزشی موفق نبودم و جزئیات غیرضروری را بروز داده بودم. در بخش های آتی این موارد را اصلاح کردم.

شما عزیزان هم می توانید از این سوالات در مصاحبه های استخدامی خود استفاده کنید و به دنبال موقعیت هایی باشید که هوش احساسی فرد را می سنجد. البته فراموش نکنید که نحوه ی گوش دادن شما به پاسخ های کاندیدا هم اهمیت دارد. افراد با هوش احساسی ایده آل، از کلمات احساسی با ساختار خوب هم بهره می برند. همه ی انسان ها احساسات مختلفی را تجربه می کنند اما اینکه بتوانند به طور دقیق زمان رخ دادن آنها را شناسایی کنند موضوع اصلی ست. می توانید سایر مطالب مرتبط با مصاحبه های استخدامی و هوش احساسی را در وب سایت پدیده فکر مهتر مطالعه کنید. موفق باشید.

 

[تعداد: ۷    میانگین: ۴.۱/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar