سندروم ایمپاستر ، کسب و کار شما را به کشتن می دهد!!!

 سندروم ایمپاستر (Impostor Syndrome) ، در کسب و کار

سندروم ایمپاستر (Impostor Syndrome) ، در کسب و کار

در درون بسیاری از کارآفرینان ، احساس نامطلوبی نهفته است و فقط منتظر است زمانی که شما سخت کوشی را نادیده می گیرید ظهور کند. این یک احساس زشت است که بزرگترین ضربه را بارها و بارها به شما وارد می کند. اگر به آن اجازه دهید ،این احساسات ناخوشایند می تواند به طور کامل قدرت روحی و عاطفی تان را از خط خارج کند و کسب و کار تان را کاملا فلج و متوقف کند.

احساسات نهفته ای که هیچکس دوست ندارد در موردش صحبت کند سندروم ایمپاستر است.

این اصطلاح در سال ۱۹۷۸ توسط دو روانشناس بالینی ابداع شد، که در آن افراد نمی‌توانند موفقیت‌هایشان را بپذیرند. بر خلاف آنکه شواهد بیرونی نشان می‌دهد که فرد با رقابت و تلاش به موفقیت رسیده‌اند خود فرد تصور می‌کند که لیاقت موفقیت را ندارد و آنها کلاه‌بردارند دلایل موفقیت خوش‌شانسی، زمان‌بندی یا نتیجه فریب دادن دیگران که آنهاباهوش یا تلاش‌گر هستند در نظر گرفته شده و توسط خود فرد مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد.
زمانی که سندروم ایمپاستر به شما نفوذ کند شما احساس می کنید به اندازه کافی با کفایت و شایسته نیستید و از آنجا  با خطر ضربه خوردن مواجه می شوید و میتواند به طور جدی به کسب و کارتان صدمه وارد کند

مبتلا شدن  قربانی به سندروم ایمپاستر  می تواند به پیامدهای منفی شدید منجر شود. و ممکن است محرک و شروع  سقوط باشد و در پی آن، ‘چرا سخت کار کنید در صورتی که شما آن را رها خواهید کرد؟’ و ممکن است کیفیت کارتان شروع به لغزیدن کند  به این دلیل که ا در احساس عدم امنیت های خود پیچیده میشوید و نمیتوانید با ذکاوت  و متمرکز در کسب و کارتان فعالیت کنید.

حتی بدتر از آن؛ تلاشی ست که برای دروغ بودن آن انجام می شود تا ساختن آن!. شاید شما کاری را شروع کردید که در واقع فراتر از قابلیت های شماست که این منجر به موردی حتی شدید تر از سندروم ایمپاستر میشود

مراقب باشید سندروم ایمپاستر ، یک سرازیری لغزنده است.

بر خلاف باور عموم سندروم ایمپاستر مخصوص افراد بیش از حد ماهر نیست و می تواند به هر کسی که با استاندارد بالایی فعالیت می کند ضربه بزند یک آشپز، یک ورزشکار، و حتی یک مادر خانه دار، در اینجا برخی یافته ها، جالب توجه است :

 

سندرم ایمپاستر اغلب در میان دستاوردهای بالا رایج است. پژوهش های جمعیتی نشان می دهد که دستاوردهای بالا،  سندرم ایمپاستر را بیش از هر گروه دیگری تجربه می کنند.  اگر سندرم ایمپاستر تجربه کرده اید به شما تبریک می گویم! به احمتال زیاد شما یک فرد بسیار موفق هستید که اهداف بزرگ و ترسناک دارید که از مقابله با آن ترسی ندارید.

 

سندرم ایمپاستر هرچقدر بدتر باشد در نتیجه شما بهتر هستید. برکمن نویسنده و مولفی که در گاردین ستون نویس بخش روانشناسی ست در مقاله اش که Aplty نامیده بود توضیح می دهد که « هیچ کسی نمی داند چه کار غلطی انجام می دهد!»  بهترین چیز این است که شما در کاری موفق شوید؛ بیش تر  شبیه این است که شما مبتلا به سندروم ایمپاستر شده اید.

او می نویسد : هرچه موفقیت های بیش تری بدست آورید به احتمال زیاد، با افراد نابغه بیشتری برخورد هم تراز خواهید شد گه  احساس بسیار ناخشیندی  را با مقایسه کردن تجربه می کنید

بنابراین؛ اگر شما هم این احساس بد را تجربه می کنید شاید به این دلیل است که در کار خود بهتر شده اید.

 

هرکسی بارها و بارها سندروم ایمپاسر را تجربه می کند. اولیور بورکمن می گوید : اگر شما نگران این هستید که کفایت ندارید می تواند نشانه خوبی  برای کاری که انجام می دهید باشد  “می دانم که هر کس این احساس را تجربه میکند، حتی بسیاری از بزرگان! پس ما تنها نیستیم.   مایا آنجلو یک بار گفت: من ۱۱ کتاب نوشته ام ولی هر بار فکر می کنم که ، ‘او ه آنها حالا مچ مرا خواهند گرفت!  من باید برای همه نقش بازی کنم و آنها هم خواهند فهمید.

 

برای دور کردن سندروم ایمپاستر آماده اید؟ چهار راه که باید انجام دهید :

 

شاید کمی احمقانه و یا بیهوده به نظر برسد اما چند دقیقه از وقت تان را صرف نوشتن موفقیت هایتان کنید چه کوچک چه بزرگ ، هیچ چیز را جا نیندازید به تمام کارهایی که انجام دادید افتخار کنید.

زمانی که می نشینید و  دستاورد های خود را نظاره می کنید خیلی ساده تر می توانید  هیولای زشت سندروم ایمپاسر را خفه کنید. این لیست ثابت می کند که شما آنچه که انجام می دهید را می دانید و بارها موفقیت را تجربه کرده اید و با تلاش و سخت کوشی ب راه خود را پیش می روید.

 

  • یک پوشه مثبت ایجاد کنید

آیا شما عاشق دریافت ایمیل های مثبت و نظرهای تحسین آمیز در شبکه های اجتماعی هستید؟

نترسید بگویید،’ بله ( چه کسی می گوید’ نه!؟) نکته کلیدی در پیام های مثبت این است که به شما کمک می کند تا رو به جلو پیش بروید. بار دیگر که از این پیام های مثبت دریافت کردید آنرا در پوشه ای در ایمیل تان اضافه کنید و در زمان بعدی که سندروم ایمپاستر را تجربه می کنید زمانی را صرف گشت در این پوشه کنید. خواندن کلاماتی از نوع تحسین و احترام به شما و کارتان می تواند ذهن تان را برای فکر کردن به چیزهای مختلف روشن کند. و با وجود حس حقارتی که دارید آن کلمات می توانند به شما یادآوری کند که چرا و چگونه این موفقیت ها را بدست آورده اید.

 

  • صحبت کنید

زمانی که احساس کردید سندروم ایمپاستر در حال آمدن است می توانید به یک دوست مورد اعتماد و یا یک مربی تکیه کنید. حرف زدن در این مورد اهداف مختلفی دارد. اول اینکه، دوست یا مربی تان می تواند شما را بلند کند و به شما یاد آوری کند که فریبکار نیستید. دوم اینکه، مربی تان می تواند تجربه خودش را در مقابله با سدروم ایمپاستر با شما در میان بگذارد. وقتی ما در مورد همه چیز باهم صحبت می کنیم به یاد می آوریم که تنها نیستیم و همه با همیم.

 

  • احساس را بپذیرید. اجازه دهید شما را به جلو حرکت دهد

گاهی اوقات بهترین راه برای از بین بردن مشکلات این است که به سادگی آن را بپذیرید

زمانی که سندروم ایمپاستر را حس کردید، به خودتان اجازه دهید که کاملا حسش کنید و سپس به حرکت خود ادامه دهید. حقیقت این است  اگر شما هرروز کار می کنید راهی برای اینکه فریبکار باشید نیست. وقتی شما عمیقا از کسب و کار و اهدافتان محافظت می کنید ، شما فریبکار نیستید. بهترین راه برای اینکه با این احساس نه چندان خوشایند مقابله کنید این است که خودتان را کاملا  غرق در کار کنید. بجای اینکه اجازه دهید این احساسات منفی که در اطراف شما می چرخند شما را فلج کنند ، اجازه دهید شما را رو به جلو حرکت دهند.

 

هر کسی بارها و بارها احساس زوال و حقارت کرده است ولی مهم این است نباید اجازه دهید این احساس شما را از حرکت به سمت جلو بازدارد. دفعه بعد که سندروم ایمپاستر احساس کردید ، لحظه ای مکث کنید، و به اینکه چرا باید این احساس را تجربه کنید فکر کنید ، از لیست مواردی که گفته شد راهنمایی بگیرید و سپس بگزارید این احساس برود. اجازه ندهید این احساس زشت ، سخت کوشی شما را کاهش دهد. شما و کسب و کار تان بهتر از سندرم ایمپاستر هستید.

 

 

بیشتر بخوانید:

هشت اشتباه مرگبار بازاریابی دیجیتال!

 

[تعداد: ۴    میانگین: ۴.۸/۵]

درباره نویسنده

Avatar

مهندسی صنایع، علاقه بسیاری به بازاریابی و فروش دارم. درسی که از زندگی یاد گرفتم این است که از گذشته تجربه کسب کنیم از زمان حال لذت ببریم و برای آینده مطالعه و تلاش کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar