سوالاتی که مهارت رهبری را به چالش می کشند

مهارت رهبری

 

مهارت رهبری

استایل های گذشته ی رهبری را بدون اینکه به چالش بکشید و سوال بپرسید، قبول نکنید!

چند هفته قبل، ناگهان خودم را در یک اتاق کنفرانسِ بدون پنجره یافتم که منتظر بودم یک کارمند ناراضیِ دیگر بیاید تا با او مصاحبه کنم. در همین مدت زمان انتظار، فکر می کردم که خودِ من از انجام این مصاحبه ها چه چیزی یاد می گیرم؟ در ادامه، پاسخم این بود: یاد می گیرم که جوانان نسل هزاره بیش تر از آنچه که ما فکر می کنیم برای طراحی و هدایت سازمان های موفق آماده اند. اما این اتفاق چطور رخ می دهد؟

جوانان نسل هزاره، کلکسیونی از نوپرستان هستند که منتظرند قدردانی شوند! تا اینکه بخواهند اقداماتی واقعی انجام دهند.

این اتاق کنفرانس بدون پنجره به مدت سه روز، تبدیل به خانه ی من شده بود. ما با تعداد بسیاری از کارکنان ناراضی مصاحبه کردیم که به عنوان بخشی از رسیدگی های فرهنگی و رهبری برای سازمان ها محسوب می شد. اعتراضات این کارکنان تقریباً مشابه هم بود.

من از کارکنان خواستم کارهایی را برای حل کردن این مشکلات انجام دهند. برخی از آنها دودل بودند. سایرین دقیقاً می دانستند که چه کسی باید اخراج شود تا همین مشکل به راحتی حل شود. اما همچنان، کسی ایده ی خوب و کاربردی برای حل کردن این مشکل نداشت!

از دیدگاه من، مشکل این سازمان در استایل رهبری اش بود زیرا کاری که باید به اتمام برسد را حمایت نمی کرد. چیزی که این سازمان به شدت نیاز داشت، یک استایل رهبری بود. رهبران جدید در سازمان ها از یک استایل استبدادی بالا برخوردارند. آنها پس از رسیدن به جایگاه بالاتر، رشته ی کاری خود را به کناری نهاده و شروع می کنند به دستور دادن دیگران! با توجه به مواردی که در طول مصاحبه ها گفتم، این استایل استبدادی به راحتی موردقبول واقع شده است زیرا در گذشته همه ی رهبران بدین طریق رهبری می کردند. اما امروز، این روش دیگر نتیجه بخش نیست. این نوع از رهبری احساس راحتی به فرد می دهد. کسی که از این نوع استایل استفاده می کند، همواره به آن عادت کرده است و هیچ شگفتی در این مسیر وجود ندارد. دقیقاً همین سطح از راحتی و رضایت، چیزی ست که باعث می شود یک تصمیم بنیادی کاملاً اشتباه اتخاذ کنید. در چنین شرایطی، تصمیمات شما، بجای اینکه حاصلِ فکر و حساب شده باشند، غریزی خواهند بود.

اینجا، دقیقاً جایی ست که می توانیم بگوییم جوانان نسل هزاره گزینه های خوبی هستند. تجربه به ما می گوید که جوانان نسل هزاره تمایل بیش تری برای به چالش کشیدن وضعیت موجود دارند. آنها از اینکه به مرحله ی قبلی برگشته و به دنبال درس جدیدی بگردند احساس راحتی و خشنودی می کنند. این نوع از تفکر انتقادی دقیقاً همان چیزی ست که ما برای رفتن به جایگاه بالاتر (مدیر و رهبر) نیاز داریم. همه ی ما قادر هستیم که خودمان را با ذهنیت های این جوانان وفق داده و رهبری خودمان را به چالش بکشیم. با انجام این کار، برخی درمی یابند که تصمیم درستی را اتخاذ کرده اند. برخی دیگر هم متوجه می شوند که باید درباره ی فلسفه ی مدیریت شان مجدداً بیندیشند.

برای به چالش کشیدنِ توانایی رهبری، سوالات زیر را بپرسید:

۱- می خواهم چه نوع استایل رهبری را اتخاذ کنم؟

هر یک از ما اولویت های ویژه ی خود را داریم و در صورت امکان، قادریم استایل رهبری را که برایمان جذاب است انتخاب کنیم. با این منطق که؛ اگر شما از آن استایل خوشتان بیاید بیش تر تمایل دارید تا آن استایل را بطور کامل اجرا کرده و بر پایه ای منظم استفاده کنید.

۲- چه نوع استایل رهبری برای توانایی های من مناسب است؟

این سوال، مشابه سوال قبلی نیست و کمی تفاوت دارد. این سوال از شما می خواهد تا علاوه بر اینکه چیزی را که می پسندید انتخاب می کنید، توانایی های خود را هم درنظر بگیرید و استایلی را انتخاب کنید که مطابق با مهارت های تان باشد.

۳- چه نوع استایلی برای این شرایط موثر خواهد بود؟

هر یک از دنبال کننده ها به یک نوع از استایل رهبری عکس العمل نشان نمی دهند و این می طلبد که متد خود را با استایلی که با کارکنان هماهنگ است انطباق دهید. بعلاوه، چیزی که برای یک شرایط و محیط نتیجه می دهد لزوماً در دیگری هم نتیجه بخش نیست!

۴- چه استایلی، اهداف را بهتر و یا کاهش می دهد؟

این سوال، بسیار حساس است زیرا شما را از انتخابِ چیزی که می خواهید بازمی دارد. بجای آن، به شما کمک می کند تا استایل رهبری را انتخاب کنید که هم برای کسب و کارتان و هم برای ارتباطات تان مفید است.

یک رهبر می تواند عوامل دیگری مانند موارد زیر را درنظر بگیرد:

آیا کارکنانم، به توجه و بازخورد زیادی نیاز دارند؟

آیا من دانش تخصصی خاصی دارم که کارکنانم بخواهند به آن دسترسی پیدا کنند؟

آیا ما مشتری مدار هستیم؟ تمرکزمان بر روی امنیت خودمان است؟ یا به دنبال کارآیی هستیم؟

آیا من کسانی را که بطور موثر کارهایی که من در گذشته انجام داده ام انجام می دهند را هدایت می کنم؟

من چشم اندازها را فقط تنظیم می کنم؟ یا به اجرای آن ها می پردازم؟

آیا کارکنانم با استایل خاصی از رهبری بهتر هماهنگ می شوند؟

البته که این لیست، می تواند طولانی تر از وضعیت فعلی شود. شما هم می توانید لیست ویژه ی خودتان را توصیف کنید و بدانید که کدام استایل رهبری پاسخگوی بهتری برای نیازهای شماست. در نهایت، وقتی دریافتید که کدام یک از استایل های رهبری برای کارکنان و سازمان تان مناسب است؛ سایر گزینه های دیگر بطور طبیعی نمود پیدا خواهند کرد. موفق باشید.

 

نویسنده: Matthew Wride

[تعداد: ۶    میانگین: ۴.۸/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar