سوالات اشتباه مصاحبه استخدامی و راهکارهای آنها

مصاحبه استخدامی داستان ها، نگرانی ها و اشتباهاتی را پیرامون خودش می پروراند که بسیاری از آنها گریبانِ کاندیدای استخدامی را گرفته اند. خیلی از این نگرانی ها غیرضروری ست و بسیاری دیگر هم از اشتباهات مدیران استخدامی و کارفرمایان به شمار می رود.

 

سوالات اشتباه مصاحبه استخدامی و راهکارهای آنها

مصاحبه استخدامی

معمولاً کسی که با کاندیدا مصاحبه می کند نگرانی خاصی ندارد. لزومی نیست به تیپ و لباسش در روز مصاحبه حساسیت به خرج دهد. در پایان روز هم استرس اینکه آیا در مصاحبه موفق ظاهر شده یا خیر ندارد! اما نکته ی بسیار ضروری که مصاحبه کننده در مصاحبه استخدامی باید دقت کند این است که انواع شخصیت های افراد را مدنظر داشته باشد. همینطور بکگراندها و فرهنگ های مختلف آنان را. در این مقاله ما برخی از سوالات اشتباهی را که در مصاحبه استخدامی از کاندیدا پرسیده می شود را گنجانده و سوال جایگزین دیگری به جای آنها پیشنهاد کرده ایم. امیدواریم مفید واقع شود.

۱- درباره خودتان چه چیزی می توانید به من بگویید

شاید از اینکه یک سوال مصاحبه خیلی قدیمی را در ابتدای این لیست می بینید تعجب کنید. اما این سوال، واقعاً آن چنان هم که فکر می کنید سوال گشاده ای نیست که برای آغاز مصاحبه مناسب باشد. در حقیقت، از دیدگاه کاندیدا، این سوال بدین معنی است که شما رزومه و پروفایل های وی را مطالعه نکرده اید. کاندید نمی خواهد کل تاریخچه ی شغلی خود را در طول زمان کوتاهی که در عین حال، اولین تأثیر را هم روی شما دارد بطور خلاصه بیان کند. آنها می خواهند با شما مکالمه داشته باشند.

بجای پرسیدن این سوال، چیزی را که در رزومه ی آنها برای شما برجسته شده را بپرسید. به آنها نشان دهید که آنها را جدی گرفته اید و می خواهید بیش تر راجع به آنها (فراتر از چیزهایی که درون برگه ها نوشته شده) بدانید.

۲- پروژه ای که خیلی به آن افتخار می کنید کدام است؟

خیلی مفید است که بدانید کار کردن روی چه پروژه ای به کاندید لذت زیاد داده است. پس این سوال را می تواند بسط تر بیان کرد.

بجای این سوال از آنها بخواهید تا درباره ی ارائه ی یک کار، با همکاری چند تیم کاملاً مختلف صحبت کنند.این سوال باعث می شود تا بدانید چگونه بصورت پویا می توانند کار کنند.

۳- بزرگ ترین ضعف شما چیست؟

در واقع خودخواهانه است اگر فرض کنیم که مفهوم ضعفی که کاندیدا می گوید را شما درک می کنید! پاسخ وی شاید فرهنگ های مختلفی از کشورها و حوزه های مختلف دیگر را شامل شود که شما هیچ آشنایی با آن ندارید! در نتیجه کاندیدا را در یک ذهنیت منفی خود قرار می دهید.

بجای این سوال، از کاندید بخواهید که درباره ی چالشی که در وظیفه ی خود با آن روبرو شده اند و نحوه ی مدیریت شاندر آن خصوص، توضیح دهند. این پاسخبدون اینکه شخص را در وضعیت بدی قرار دهد خیلی راحت، به شما بیش تر راجع به مهارت های حل مسئله ی آنها می آموزد.

 

۴- برنامه ی حرفه ای ۵ ساله شما چیست؟

Hannah Fleishman مدیر استخدام در شرکت Hubspot معتقد است که این سوال خیلی سنگین و کلی است! خصوصاً برای خانم ها، متخصصان و کسانی که در فکر تشکیل خانواده یا کارآفرینانی که بالاخره یک روزی، قصد راه اندازی کسب وکار را دارند.

بجای این سوال، خانم Hannah پیشنهاد می دهد که سوال خاص تری بپرسید. مثل “این نقش، چگونه با برنامه ی طولانی مدت حرفه ای شما تناسب دارد؟” پاسخ این سوال، واقعاً همان چیزی خواهد بود که به دنبالش هستید.

۵- چرا شغل فعلی خود را ترک کردید؟

این سوال می تواند به یک پاسخ نامناسب منجر شود که در نهایت، کاندیدا را در بهترین وضعیت خود نشان نمی دهد. این سوال شاید کاملاً شخصی باشد و اصلاً به اطلاعاتی که شما از کاندیدا می خواهید کمکی نکند.

بجای آن درباره ی بخش محبوب و بزرگ ترین چالشِ شغل فعلی شان بپرسید. بدین ترتیب، بجای جهت منفی دادن به مکالمه، به اطلاعات بیش تری از تفاهم وی با فرهنگ سازمان و اولویت های آنها دست خواهید یافت.

 

۶- چه چیزی شما را به کارتان علاقه مند می کند؟

کاندیداها، مشتاقِ موفق شدن در نقش نیستند! البته که علاقه کمک می کند. اما عشق و علاقه یک سوال خیلی کلی و توصیفی ست. لزوماً برای مصاحبه استخدام هم ضرور نیست.

بجای آن از وی بپرسید که چه چیزی درباره ی شرکت، آنها را مشتاق می سازد. پاسخ آنها به این سوال راجع به اولویت های فرهنگی آنها به شما می گوید.

 

۷- این خودکار را به من بفروشید

اگر برای بخش فروش استخدام می کنید احتمالاً از این رویکرد “خودکار را به من بفروش” مطلع هستید. فوق العاده تکراری ست.

پاسخ این سوال را قبل از مصاحبه خیلی راحت می توان با جستجو در گوگل پیدا کرد. بنابراین پاسخ این سوال، حقایق درستی را راجع به توانایی های فروش وی به شما نمی گوید! این حقایق درست یعنی چیزهایی که شما باید قبل از سرمایه گذاری زمان و منابع روی آموزش آنها بدانید.

بجای آن از کاندید بپرسید که چگونه می توانند موانع متداول مسیر فروش را که تیم با آن مواجه می شود مدیریت کنند.

 

مصاحبه برای کاندیدا تنها یک گوشه از پازل است. اما با پرسیدن سوالات متفکرانه و درست در حق خودتان و کاندیدا لطف می کنید.

 

 

[تعداد: ۶    میانگین: ۳.۲/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar