سوالات هوشمندانه مصاحبه برای استخدام

سوالات هوشمندانه مصاحبه

 

سوالات هوشمندانه مصاحبه

دوستان، ادامه ی سوالات هوشمندانه مصاحبه برای استخدامی را در این پست همراه هستیم. می توانید مطلب “سوالات هوشمندانه مصاحبه برای استخدام” را مطالعه کنید.

  • بزرگ ترین نقطه ضعف شما چیست؟

اینکه بگویید من یک فردِ کمالگرا هستم، حرفِ تازه ای نیست! همه ی ما مصاحبه کنندگان این جمله را در کل روز می شنویم و به جرأت می توانم بگویم که تأثیری هم روی ما ندارد! نه فقط همین جمله، بلکه در پاسخ به این سوال، نباید از مراحلی که سپری کردید تا قوی شوید صحبت کنید. نباید بگویید به چه طریقی بر ترس ها و مشکلات فائق آمدید. پس چطور جواب بدهید؟

چگونه پاسخ دهیم: کلید اصلی این است که بالافاصله پس از گفتن ضعفِ خود، راهکار را هم ارائه دهید. برای مثال: من خوشم میاد که اول کارهای ساده تر رو انجام بدم بعد برم سمتِ وظایف پیچیده و سنگین تر، اما اینم می دونم که معکوسِ این کار، برای بهره وری خودم بهتره. یعنی اول کارهای پیچیده بعد کارهای ساده ..

 

  • چرا می خواهید در اینجا کار کنید؟

این سوال، دوباره علاقه ی شما را به کاری که برای آن کاندید شدید نشان می دهد. همینطور، نشان می دهد که شما کارهای خانگی را تمام کرده و برای مطابق شدن با فرهنگ سازمان آماده اید.

چگونه پاسخ دهیم: Arnie Fertig، پاسخ های ممکن برای این سوال درنظر گرفته که مطمئن است روی کارفرمای بالقوه تأثیر دارد:

– من در طول سال ها، همکارانی داشتم که در اینجا کار کرده اند، همه ی آنها تعاریف بسیار خوبی از اینجا داشتند.

– صفحه ی فیسبوک شرکت تان، بسیار درگیرکننده ست و من خیلی دوست داشتم …

– شرکت شما بخاطر تولید محصولات عالی مشهور هست که به مردم کمک می کند تا … انجام دهند. مهم تر از آن، رهبری شرکت شما در جامعه ی ما رویدادهای .. را حمایت کرده است و …

 

  • کارهای انفرادی را دوست دارید یا مایلید در قالب یک تیم فعالیت کنید؟

اگر بگویید که به تنهایی کار کردن را دوست دارید، ممکن است با کارهای انفرادی زیادی مواجه شوید که حتی شاید وظیفه ی شما نباشد! اگر بگویید که ترجیح می دهید در گروه، به تنهایی کار کنید فردی به نظر می رسید که قادر نیست تصمیمات مستقل بگیرد.

چگونه پاسخ دهیم: باید خودتان را طوری نشان دهید که از هر دو نوع کار لذت می برید. مزایا و مضرات هر یک از آنها را لیست کنید. مثلاً: کار کردن در گروه به شما این امکان را می دهد که مهارت های جدیدی یاد گرفته و به تبادل ایده ها بپردازید. همینطور شما آزادی موجود در کارِ مستقل را هم دوست دارید بنابراین می توانید با سرعت بیش تر و بدون مزاحمتی کار را به اتمام برسانید.

 

  • شغلِ قبلیِ خود را چرا ترک کردید؟

این سوال، فرصتی برای بدگویی کردن از کارفرمای سابق یا شرکت قبلی نیست! این حرف، شما را وارد ریسک شدیدتری می کند خصوصاً زمانی که مصاحبه کننده برای ارتباط گرفتن وارد بخش مراجع شما در رزومه تان شود.

چگونه پاسخ دهیم: صادق و روراست باشید. روی چیزهای منفی تمرکز نکنید. بجای آن، نکات و درس هایی را که از کارفرمای سابق خود آموختید بیان کنید و بگویید که این تجربه چطور باعث رشد شما شده است. دلیل ترکِ شما هم، این است: زمانِ آن رسیده بود که فرصت های جدیدی را کشف کنم و از وضعیت راحتی که هستم خودم را خارج کنم.

 

  • تقاضاهای شما برای حقوق چه چیزهایی ست؟

این سوال می تواند اسباب ناراحتیِ هر دو نفر را فراهم کند. شاید مصاحبه کننده توانایی پرداخت یا حتی معامله کردن درباره ی حقوق تان را نداشته باشد. اما دلیلِ پرسیدن آنها این است که شرکت اطمینان یابد توانایی استطاعت شما را دارد.

چگونه پاسخ دهیم: درباره ی میزان حقوقی که این جایگاه شغلی در صنعت دارد تحقیق کنید. سپس از خودتان بپرسید: به دنبال چه رنج حقوقی هستید؟ از نظر حقوق، انتظارِ چه چیزی را دارید؟

وقتی در حال پاسخ دادن به هر یک از سوالات ذکر شده هستید، بسیار مهم است که “خودِ واقعی تان باشید”. سعی نکنید چیزی که نیستید را نشان دهید. چون خودِ واقعی تان دیر یا زود نمایان خواهد شد. با کسی که کنارتان نشسته روراست باشید. در مسیر کاریابی، شاید بارها به مصاحبه ها بربخورید. هرگز از پای ننشینید. زیرا توانایی انجام آن را دارید. موفق باشید.

[تعداد: ۱۱    میانگین: ۳.۹/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar