سکوت در متقاعد کردن مشتری چه نقشی دارد ؟

متقاعد کردن مشتری

 

متقاعد کردن مشتری

بازاریابی و فروش جزء اساسی در کسب و کار شما به شمار می رود، زیرا باعث می شود محصول خود را بهتر و جذاب تر ارائه دهید. باید بدانید کی و کجا سکوت کنید تا از مزیت آن در زمان صحیح استفاده کرده و در بازاریابی و فروش خود از دیگران سبقت بگیرید!

 

۱- شاید مشتری شما حرفی برای گفتن داشته باشد

همیشه یک کارآفرین خوب آماده پاسخگویی دقیق به سوالات مشتری می باشد، اما بهتر است به گرمی پاسخ مشتری را بدهید و بعد سکوت کنید، بدترین کارآفرین کسی ست که بدون توقف صحبت کند. چنین فردی همیشه سعی می کند توپ را در زمین خود نگاه دارد و به مشتری اجازه مطرح کردن سوالات را نمی دهد.

۲- مشتری شما حق دارد سوالات خود را مطرح کند

مسئولان فروش که در زمان فروش سکوت نمی کنند به دو دسته تقسیم می شوند:
دسته اول: کسانی هستند که می ترسند مشتریان سوالاتی از آن ها بپرسند!
دسته دوم: کسانی هستند که دوست ندارند مشتریان از آن ها سوال بپرسند!
معمولا نوع اول می ترسند که مشتریان در سوال پرسیدن افراط کنند. یعنی مشتری همچنان سوالات طولانی و کلمات و عبارت های عجیب استفاده کند!

۳- هیچ کس دوست ندارد یک طرفه صحبت کند

در اینجا، به برخی از مواردی اشاره می کنیم که جلسه فروش را برای مشتریان خسته کننده می کند.
این افراد به طور مداوم ساعت خود را چک می کنند و یا به صفحه گوشی خود نگاه می کنند، یا حتی در حال چک کردن پیام های شبکه های اجتماعی یا ایمیل خود هستند. خمیازه می کشند، و تمرکز خود را از دست می دهند، از ارتباط چشمی با شما صرفه نظر می کنند، صندلی خود را حرکت می دهند در واقع ترجیح می دهند به هر چیزی گوش کنند جز صحبت شما! نمی توانید این حالت ها را کنترل کنید. این حالات صحبت یک طرفه است. به نظر شما چرا بیشتر دانشجویان سر کلاس می خوابند؟

به یاد داشته باشید:  درخشش کلام یا نوشتن متن روی فروش شما تاثیر نمی گذارد بلکه به ارائه راه حل به مشتریان بالقوه مربوط می شود مشتریان دوست دارند مشکلات آن ها را حل کنید.

۴- مشتری، همیشه حقیقتی را که قصد پنهان کردن آن را دارید؛ کشف می کند

اگر مقابل این نوع از مشتریان قرار گرفتید باید بگوییم اولین نفری نیستید که در چنین شرایطی قرار می گیرد، آن ها می دانند که شما می خواهید آن ها را تحریک کنید تا از محصولات شما خریداری کنند، دلیلی که باعث می شود شما مزایای محصول را برای دیگران توضیح دهید، این است که بعضی اوقات احساس می کنید برای این معامله آماده نیستید یا به شکل واضحی طبیعت مشتری بالقوه خود را نمی شناسید! همچنین زمانی که احساس می کنید رقیب شما در این کار از شما پیشی گرفته است شما شروع به توضیحات بدون وقفه برای مشتری می کنید.

در مقابل مشتری با ناامیدی ظاهر نشوید!

فرق زیادی بین ارائه خدمات به مشتریان و به نمایش گذاشتن محصول وجود دارد، وقتی محصولاتی را به نمایش می گذارید و ۲۴ ساعت در محل فروش حاضر هستید، و شاید ۷ روز هفته و ۳۶۵ روز سال را هم کار می کنید تا شاید با مشتری جدیدی آشنا شوید. اما بهتر است بدانید که در حال تلاش بی وقفه هستید.

در واقع اگر مشتری بالقوه برای محصول شما ارزش قائل شود؛ با وجود همه ی کارها و تلاش های شما شروع به شک و تردید می کند که آیا این محصول ارزش واقعی را دارد یا خیر! و شاید مشتری از خود بپرسد که چرا به این شکل ناامید کننده سعی می کنید محصول خود را بفروشید، او از خود می پرسد: چرا این خدمات را به صورت رایگان به من ارائه می دهد؟ شاید محصول، کیفیت خوبی ندارد!
اگر مشتری ارزش واقعی محصول را نبیند و خدمات شما را به عنوان ارائه ی محصولی بی کیفیت در نظر بگیرد شما فروش محصول را به شکل صحیح در دست نگرفته اید! این استراتژی که به کار بردید مدت طولانی دوام نخواهد آورد و شما قطعاً شکست می خورید.
تا الان متوجه شدید که سکوت شما تا چه اندازه می تواند در برنده شدن شما تاثیر بگذارد، اما شاید می پرسید که چگونه این کار را انجام دهیم؟
جواب این سوال در مرحله دوم صحبت شما با مشتری صورت می گیرد، مدیر فروش حرفه ای می تواند مهارت زیادی داشته باشد و یکی از آن ها سکوت است که تا آخرین دقیقه فروش محصول آن را اجرا می کنند، به این صورت می توانید بهتر به خواسته های مشتری گوش کرده و خواسته های مشتری بالقوه خود را برآورده کنید.

 

[تعداد: ۶    میانگین: ۴.۷/۵]

درباره نویسنده

Avatar

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar