شاخصه برند شما از نظر مشتریان چیست ؟

شاخصه برند

عرضه گسترده محصولات به معنی کالا، پذیرش، رهبری و اغلب راحتی خرید یکجا می‌باشد. برای مثال، آمازون خود را به‌عنوان تجربه‌ای برتر در خرید معرفی می‌کند که بر پایه “بزرگ‌ترین انتخاب دنیا” بناشده است. این موقعیت به آمازون اجازه می‌دهد تا به بازار محصولات متنوعی وارد شود، اگرچه شرکت برای عرضه محصول در تمامی این صحنه‌ها با فشار فراوانی روبه‌رو می‌شود.

حتی تحت یک برند قدرتمند نیز توسعه عرضه محصولات با ریسک همراه است. ممکن است شرکت به حوزه کسب‌وکار وارد شود که فاقد مهارت‌ها و قابلیت‌های لازم برای آن باشد، برند منسوخ‌شده باشد و منابع موردنیاز در جای دیگری جذب‌شده باشند.

 

شاخصه برند

مشتریان در ولوو امنیت را احساس می‌کنند.

نامشهودی‌های سازمانی

کپی کردن ویژگی‌ها و منافع اغلب به‌آسانی امکان‌پذیر است درصورتی‌که یکپارچگی سازمانی از طریق ارزش‌ها، فرهنگ، کارکنان، استراتژی و برنامه بسیار دشوار خواهد بود. ویژگی‌های سازمانی نظیر جهانی بودن، نوآوری، کیفیت محوری، مشتری محوری، علاقه‌مندی به موضوعات اجتماعی یا محیط‌زیست معمولاً در رقابت مقاوم‌تر از ویژگی‌های محصول محور می‌باشند.

دو برند دوربین به مشتریان نشان داده شد که یکی از آن‌ها جایگاه تکنولوژی پیشرفته‌تر در اختیار داشت و دیگری کاربرد ساده‌تر داشت. ویژگی‌های فنی هر یک از برند ها به‌وضوح نشان می‌داد برند با کاربرد ساده‌تر نیز از تکنولوژی بالایی برخوردار بود. زمانی که هر دو برند باهم به مشتریان نشان داده می‌شدند، برند با کاربرد ساده‌تر از سوی ۹۴ درصد مشتریان در گروه با تکنولوژی بالادست بندی می‌شد. بااین‌حال، زمانی که این محصول دو روز بعد با نمایش برند آن به‌عنوان محصولی با تکنولوژی برتر (اما نه واقعاً) نشان داده می‌شد، تنها ۳۶ درصد احساس کردند از تکنولوژی بالاتری برخوردار است.

مزایای احساسی و خود اظهاری برند

را دیگر عبور از ادعاهای ویژگی‌ای/عملکردی ایجاد موقعیتی مبتنی بر مزایای احساسی یا خود اظهاری است.

مزایای احساسی به توانایی در ایجاد نوعی احساس در مشتری به هنگام خرید یا استفاده از تجربه مربوط می‌شود. قوی‌ترین برندها اغلب مزایای احساسی ارائه می‌کنند. لذا خریدار یا مصرف‌کننده می‌تواند احساس کند:

  • در ولوو امنیت را احساس می‌کنند.
  • با تماشای MTV سرشار از انرژی می‌شود.
  • با نوردستروم، شخص مهمی می‌شود.
  • با نوشیدن اویان سلامتی خود را حفظ می‌کند.
  • به هنگام رانندگی با یک فورد کاوشگر قدرتمند می‌شود.

مزایای احساسی همگی به‌صورت عبارات “من احساس می‌کنم …” بیان می‌شود، برای اینکه ببینید یک مزیت احساسی می‌تواند در تمایز یک برند نقش داشته باشد، سؤالات “من احساس می‌کنم …” را از مشتریان بپرسید.

مزایای خود-اظهاری نمایانگر توانایی خرید و استفاده محصولی است که امکان معرفی خریدار را فراهم می‌کند. برای توضیح بیشتر به مثال‌های زیر توجه کنید:

  • با چوب اسکی‌های روسیگنول، احساس ماجراجویی و جرئت می‌کند.
  • با خرید از گپ احساس شیکی می‌کند.
  • با استفاده از رالف لورن احساس پیچیدگی می‌کند.
  • با خرید از کی مارت فروتن و صرفه‌جو به نظر می‌رسد.
  • با ماکروسافت احساس توانایی می‌کند.

 

مزایای خود اظهاری همگی به‌صورت عبارات “من … هستم” بیان می‌شود، برای اینکه ببینید مزیت خود اظهاری می‌تواند در تمایز یک برند نقش داشته باشد سؤالات ” من … هستم ” را از مشتریان بپرسید.

[تعداد: ۶    میانگین: ۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar