شایستگی های محوری و دارایی شرکت، مبنای رقابتی آن

 دارایی شرکت

شایستگی‌های محوری و دارایی شرکت

دارایی یا شایستگی یک شرکت که بتواند مبنای رقابتی بسیاری از کسب‌وکارهایش قلمداد شود، اصطلاحاً دارایی یا شایستگی محوری نامیده می‌شود و می‌توانند مزیتی هم‌افزا باشند.

پراهالاد و همل، یک استعاره درختی دارند که در آن سیستم ریشه دارایی یا شایستگی محوری است، تنه و شاخه‌های اصلی محصولات اصلی، شاخه‌های کوچک‌تر واحدهای کسب‌وکار برگ‌ها و گل‌ها محصولات نهایی هستند. شایستگی محوری نمایانگر ادغام تکنولوژی‌ها و مهارت‌های شرکت به یک پیشرانه منسجم است. یک دارایی محوری مانند برند یا کانال توزیع، استحقاق سرمایه‌گذاری و مدیریتی رادار است که واحدهای کسب‌وکار را تحت پوشش خود می‌گیرد.

شایستگی‌ها مجموعه‌های بزرگی از کسب‌وکار را تحت حمایت و پتانسیل خلاقیت بیشتر را نیز دارا هستند. شرکت‌ها به طرق مختلف و در حوزه‌های متفاوتی بر روی یک شایستگی سرمایه‌گذاری می‌کنند. برون‌سپاری ریسک تضعیف دارایی را دارد و هر شرکت به‌درستی بر این اصل تأکید دارد که هیچ شرکت دیگری نمی‌تواند با پیشرفت‌های روزآمد آن‌ها رقابت کند.

فرآیند بسیار موفق کسب‌وکارها، اغلب بیانگر شایستگی محوری‌ای هستند که می‌تواند آن‌ها را درون کسب‌وکارها برای مزیت رقابتی هدایت کرد. یکی ازاین‌گونه فرآیندها، توسعه و معرفی محصول جدید است. شرکت‌های اتومبیل‌سازی ژاپنی که فرایند تولید را از ۵ سال به ۳ سال تقلیل داده‌اند و درعین‌حال تولیدات خود را هرچه بیشتر با نیازهای بازار تطبیق داده‌اند، مزایای فوق‌العاده‌ای را به خود اختصاص داده‌اند. مورد دیگر مدیریت عملیات بین‌المللی است و مورد بعدی فرایند سفارش و تدارکات در خرده‌فروشی است. وال-مارت، با نوآوری و بهبود اساسی وضعیت سفارش گیری و تدارکات مراکز فروش خود، یک سیستم اختصاصی حمل‌ونقل کامیونی و سفارش گیری کامپیوتری، توانست در میدان رقابت از انبوه مزایای هزینه‌ای و انبارداری بهره ببرد.

لازمه توسعه توانمندی‌های برتر در فرآیندهای کلیدی، سرمایه‌گذاری استراتژیک در کارکنان و زیرساخت‌ها، استفاده از نیم‌های چندوظیفه‌ای‌ای و اهداف عملکردی شفاف است. بهبود واقعی فرآیند بدون کنترل و مالکیت بخش‌های مختلف فرایند محقق نخواهد شد. به همین جهت بنگاه مادر مجازی، که بخش‌هایی را از چندین منبع و در واکنش به وظایف سازمانی موجود بیرون می‌کشد، مدل خوبی برای رقابت‌های مبتنی بر توانمندی نخواهد بود.

فلسفه‌های استراتژیک

۳ فلسفه یا رویکرد کاملاً متفاوت نسبت به توسعه استراتژی‌ها و مزایای رقابتی پایدار موفقیت‌آمیز وجود دارد که می‌تواند آن‌ها را تعهد استراتژیک، فرصت‌طلبی استراتژیک و انطباق‌پذیری استراتژیک نام‌گذاری کرد.

چیزی به‌عنوان راه درست وجود ندارد؛ هر یک از آن‌ها با دارا بودن موضوع، کارکنان، فرهنگ و استراتژی درست جواب خواهند داد. مضافاً اینکه بسیاری از شرکت‌ها در حقیقت ترکیبی از این ۳ را بکار می‌گیرد. به‌علاوه، مفهوم قصد استراتژیک وجه چهارمی از استراتژی ارائه می‌کند.


 

خصوصیات سازمانی

تعهد استراتژیک

فرصت‌طلبی استراتژیک

انطباق‌پذیری استراتژیک

دورنما

بهبود مستمر

فرصت‌طلبی

انطباق با بازار متغیر

گرایش

تعهد

واکنش سریع

مرتبط بودن

رهبری

کاریزماتیک

تاکتیکی

هدف ساز

ساختار

متمرکز

غیرمتمرکز

تخت

دورنمای آینده

درازمدت

کوتاه‌مدت

میان‌مدت

کارکنان

هوشیار

کارآفرین

محرک

خطرات

از دست دادن تناسب

اقدام‌ بدتر

روندهای اشتباه


 

[تعداد: ۴    میانگین: ۴.۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar