• فروردین ۱۶, ۱۳۹۹

شب یلدا و قاچاقچیان آجیل و خشکبار!

شب یلدا یا نام دیگر آن “شب چلّه” بلندترین شب سال در نیمکره ی شمالی ست.

در این شب طولانی معمولاً ما ایرانی ها ماهی پلو نوش جان می کنیم و با آجیل و تخمه در کنار عزیزان مان این شب طولانی را به صبح می رسانیم.

میوه و خشکبار از اصلی ترین خوراکی های ما در این شب بلند است. میوه‌هایی که برای این شب خریداری می‌شوند، میوه‌های پاییزی و تابستانی، به‌ ویژه انار و هندوانه هستند اما با این حال آجیل و خشکبار طرفداران بیشتری دارند.

 

ajilokhoshkbar.bazaarpress

در خصوص قیمت های آجیل و خشکبار در این روزهای قریب به شب یلدا گزارشی تهیه شده که خدمت شما عزیزان ارائه می شود.

قیمت‌گذاری آجیل شب یلدا تا ۳۸ هزار و ۵۰۰ تومان

رئیس اتحادیه خشکبار و آجیل‌ فروشان در آستانه فرا رسیدن بلندترین شب سال، گفت: آجیل هفت قلم بادام، پسته، گردو، نخودچی و کشمش و باسلوق آجیل شب یلدا یا چله را تشکیل می‌دهند. آجیل شب یلدا از کیلویی۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۳۸ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت‌گذاری شده است ولی براساس نوع خشکبار مورد استفاده در این آجیل، قیمت‌های بالاتر یا پایین‌تر از نرخ مصوب نیز خواهد داشت، همچنین آجیل‌های سفارشی شب یلدا قیمت‌گذاری ندارند.
مصطفی احمدی افزود: در سال جاری وضعیت تولید و تأمین آجیل مورد نیاز مردم برای شب یلدا مناسب است. قیمت کف آجیل شب یلدا در عمده‌فروشی کیلویی ۲۵ هزار تومان است که با ۱۰ درصد سود خرده‌فروشی به قیمت ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‌رسد. همچنین حدأکثر نرخ فروش آجیل شب یلدا در عمده‌فروشی نیز ۳۵ هزار تومان است که با ۱۰درصد سود کیلویی ۳۸ هزار و ۵۰۰ تومان فروخته می‌شود.
پسته و مغز بادام و فندق ۶۰ هزار تومان
به گفته وی هر کیلوگرم مغز بادام ۶۰ تا ۶۸ هزار تومان، پسته ۴۸ تا ۶۰ هزار تومان، تخمه کدو ۲۴ تا ۳۱ هزار تومان، بادام هندی ۵۵ هزار تومان، فندق با پوست ۳۵ هزار تومان، فندق بدون پوست ۶۰ هزار تومان و کشمش ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان در سطح شهر به فروش می‌رسد.
قیمت آجیل ۴ مغز ۵۶ هزار تومان و آجیل مخصوص شب یلدا که ترکیبی از خشکبار مصرفی این ایام بوده، ۳۶ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است.
احمدی خاطرنشان کرد: برخی از اقلام خشکبار مانند بادام، بادام هندی و نوعی از تخمه (به‌دلیل تولید نشدن یا تولید کم) وارد می‌شوند اما به‌دلیل تعرفه بالا و ۴۰ درصدی این محصولات، قاچاق خشکبار به کشور زیاد است.
این فعال صنفی بیان کرد: البته بعضی آجیل‌ها که به سفارش مشتری تهیه می‌شوند، قیمت‌های متفاوتی دارند؛ به عنوان مثال اگر در آجیل، بادام هندی استفاده شود، گران‌تر می‌شود یا براساس میزان استفاده از پسته، فندق، بادام و دیگر اقلام به قیمت‌های متفاوتی عرضه می‌شوند.
اظهار رضایت از مبارزه قاطعانه با واردات غیررسمی بادام هندی
مصطفی احمدی اظهار کرد: در شب یلدا با توجه به افزایش میزان تقاضا، نظارت بازرسان اتحادیه نیز افزایش می‌یابد و نظارت بیشتری بر روند فروش آجیل در واحدهای دارای پروانه کسب انجام می‌دهیم.
رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار با اظهار رضایت از مبارزه قاطعانه با واردات غیررسمی بادام هندی به کشور گفت: مبارزه با قاچاق بادام هندی موجب شده تا بخش قابل ملاحظه‌ای از واردات غیررسمی این کالای خوراکی کاهش یابد و از سوی دیگر تعرفه ۴۰ درصد آن موجب شده تا قیمت آن در بازارهای داخلی به نحو چشمگیری افزایش یابد.
وی ادامه داد: پیشنهاد صنف آجیل و خشکبار به مسئولان دولتی در امر واردات این است که با توجه به مصرف بالای بادام هندی در کشور تعرفه این کالای خوراکی از ۴۰ درصد به ۱۰ درصد کاهش یابد تا انگیزه اقتصادی برای قاچاقچیان را از بین ببرد.
رئیس اتحادیه خشکبار و آجیل فروش همچنین از فعالیت واحدهای غیرمجاز در ایام پرتقاضای آجیل گلایه کرد و افزود: معمولاً در ایام نوروز یا شب یلدا شاهد فعالیت عده‌ای هستیم که به‌صورت غیرقانونی اقدام به فروش آجیل می‌کنند و برای خود بساطی پهن و هر نوع آجیل با کیفیت پایین یا مانده را عرضه می‌کنند که این موضوع باعث بروز مشکلاتی می‌شود.
وی با بیان اینکه قیمت اجناس را عرضه و تقاضا تعیین می‌کند، گفت: در زمانی که تقاضا کم می‌شود، برخی از فروشندگان مجبور می‌شوند با قیمت بسیار پایین‌تری اجناس خود را بفروشند و در این ایام که فروش آنها بالا می‌رود ما نیز نظارت‌های خود را افزایش می‌دهیم و گران‌فروشی در این زمینه نداریم.
احمدی در عین‌حال بیان کرد: در حال حاضر حدود ۷۵۰ واحد مجاز خرده‌فروشی در تهران داریم که بر فعالیت آنها نظارت کامل صورت می‌گیرد.
رئیس اتحادیه خشکبار و آجیل‌فروشان با بیان اینکه سود عمده‌فروشی ۳ درصد و سود خرده‌فروشی ۱۰ درصد است، گفت: عرضه و تقاضا، نرخ ارز، آب‌وهوا و مسائلی از این قبیل بر نحوه قیمت‌گذاری آجیل و خشکبار تاثیرگذار است.
ایرانیان آجیل و خشکبار را بیشتر برای پذیرایی در ایام عید، شب یلدا یا اعیاد و مناسبت‌های خاص می‌خرند و به‌ندرت مصرف روزانه خشکبار در میان خانواده‌های ایرانی دیده می‌شود.
 قیمت بالای این محصولات از جمله دلایل اصلی این عدم تمایل است تا جایی که بانک مرکزی در جدیدترین آمار خود از افزایش ۵/۵ درصدی قیمت آجیل و خشکبار در یک دوره ۱۰ ساله خبر داده است.
طبق آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی در بررسی بودجه خانوار در مناطق شهری ایران، سهم آجیل و خشکبار در کل هزینه خانوار ایرانی در طول ۱۰ سال فقط ۰/۱ درصد افزایش یافته است.
[تعداد: 3   میانگین:  4.3/5]
Avatar

سحر اعتباری

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar