شناخت رقبای کسب و کار در بازار رقابتی چگونه صورت می گیرد؟

شناخت رقبای کسب و کار در بازار رقابتی امری ضروری برای بقا و پیشرفت هر کسب و کار است. چه کسی بخاطر زمان و پول مشتریان تان با شما رقابت می کند؟ آیا آنها به طور مستقیم محصولات و خدمات رقابتی، جایگزین ها و یا جایگزین های احتمالی را عرضه می کنند؟ نقاط قوت و ضعف آنها چیست؟ موقعیت آنها در بازار چگونه است؟ با پدیده فکر مهتر همراه باشید تا در ادامه به برسی این موارد بپردازیم.

شناخت رقبای کسب و کار

تجزیه و تحلیل رقابت

یک تجزیه و تحلیل رقابتی خوب با توجه به صنعت و برنامه بازاریابی وضعیت خاص شما متفاوت است. تجزیه و تحلیل جامع رقابتی دارای برخی موضوعات مشترک است. با برسی این موضوعات در شناخت رقبای کسب و کار موفق عمل خواهید کرد.

تجزیه و تحلیل را با توضیح ماهیت کلی رقابت در نوع کسب و کار خود و نحوه ی انتخاب یک ارائه دهنده  توسط مشتریان شروع کنید. چه چیزی موجب می شود مشتریان تصمیم بگیرند؟ قیمت یا نرخ صدور صورت حساب، شهرت یا تصویر و قابلیت دیده شدن؟ آیا برندها اهمیت دارند؟ ارتباط زبانی در ایجاد رضایت خرسندی دراز مدت برای مشتریان چقدر تاثیر گذار است؟

برای مثال، رقابت در کسب و کار رستوران داری، ممکن است به شهرت و جریان موجود در یک بخش از بازار و و به محل و پارکینگ و دیگر موارد بستگی داشته باشد. برای ارائه دهندگان اینترنت و خدمات اینترنت ، سیگنال های شلوغ بخاطر مشتریان dial-up ممکن است مهم باشد. تصمیم خرید یک خودرو ممکن است براساس سبک، سرعت یا شهرت از نظر قابلیت اطمینان باشد.

برای بسیاری از کارهای خدمات حرفه ای، ماهیت رقابت بستگی به ارتباط زبانی دارد. زیرا تبلیغات به طور کامل پذیرفته نمی شود. و بنابراین چندان تاثیرگذار نیست. آیا رقابت قیمتی بین حسابداران، پزشکان و وکلا وجود دارد؟

مردم چگونه آژانس های مسافرتی را برای مسافرت  یا گل فروشی ها را برای مراسم های ازدواج انتخاب می کنند؟ چرا فردی،  یک معمار منظره را به جای دیگری استخدام می کند؟ چرا یک مشتری یک کامپیوتر Dell  را به جای یک کامپوتر HP یا Gateway انتخاب می کند؟ چه عواملی بیشترین تفاوت را برای کسب و کار ایجاد می کنند و چرا؟ این نوع اطلاعات برای درک ماهیت رقابت بسیار ارزشمند است.

مقایسه رقبا

محصولات یا خدمات خود را با توجه به عوامل رقابتی مقایسه کنید. چگونه در مقابل دیگران قرار می گیرید؟ مثلا:

  • آژانس مسافرتی شما ممکن است بلیط هواپیمایی بهتری را نسبت به دیگران ارائه دهد یا شاید در کنار یک دانشگاه بزرگ و در معرض ترافیک دانشجویی قرار گرفته باشد. آژانس های مسافرتی دیگر ممکن است خدمات بهتر، انتخاب بهتر یا ارتباطات کامپیوتر بهتری ارائه دهند.
  • رایانه ای که شما می فروشید سریعتر و بهتر است یا رنگ های جذابی دارد. رایانه های دیگر قیمت یا خدمات بهتری را ارائه می دهند.
  • کسب و کار طراحی گرافیک شما ممکن است در محدوده قیمتی متوسط باشد، اما بخاطر مهارت در توانایی های فنی خلاقانه شهرت پیدا کرده باشد.
  • خودرو شما امن تر، سریع تر و یا ارزان تر است.
  • کسب و کار مشاوره مدیریتی شما یک کسب و کار شخصی برای یک نفر است، اما می توانید از روابط عالی با تولیدکنندگان عمده کامپیوتر شخصی بهره مند شوید که از شما برای کار در یک بازار عمودی که در آن تخصص دارید دعوت می کنند.

نکته: بازار عمودی بازاری است که بخش مشخصی از یک صنعت یا پیشه ی کاری یا طیف مشخصی از مشتریان را هدف گرفته است.

به عبارت دیگر شما باید بدانید که جایگاهتان در بازار چیست. چرا مردم محصولات یا خدمات شما را می خرند. نه محصولاتی را که دیگران در همان دسته بندی ارائه می دهند؟ چه مزایایی را با چه قیمتی ارائه می دهید، برای چه کسی و چگونه ترکیب خود را با دیگران مقایسه می کنید؟ با مقایسه ی جاهایی که فکر می کنید می توانید تفاوت هایتان را نشان دهید، در مورد انواع خاصی از مزایا، ویژگی ها، و گروه های بازاری فکر کنید.

برای مطالعه بیشتر:

حضور یک رقیب قدرتمند چطور باعث پیشرفت ما می شود؟

شناخت رقبای کسب و کار

هر یک از رقبای اصلی خود را از نظر عوامل مشابه برای خود شرح دهید. این شرح می تواند شامل اندازه ، سهم بازار تحت سلطه، کیفیت مقایسه محصولات ، رشد ، سرمایه و منابع موجود، تصویر، استراتژی بازاریابی، بازار هدف آنها، و یا هر چیز دیگری که در نظر شما مهم است، باشد. این فاکتورها در شناخت رقبای کسب و کار به شما کمک می کند.

اطمینان حاصل کنید که نقاط قوت و ضعف هر رقیب را به طور خاص شرح می دهید و آنها را با خود مقایسه می کنید. خدمات، قیمت گذاری، شهرت، مدیریت، موقعیت مالی، آگاهی از برند، توسعه کسب و کار، فن آوری یا سایر عواملی را که به نظرتان مهم هستند، در نظر بگیرید. در چه بخش هایی از بازار کار می کنند؟ استراتژی آنها چیست؟ چقدر روی کسب و کار شما تاثیر می گذارند، و چه تهدید ها و فرصت هایی را از خود نشان می دهند؟

پیدا کردن اطلاعات جهت شناخت رقبای کسب و کار

شما می توانید مقدار شگفت انگیزی از اطلاعات بازار را در اینترنت پیدا کنید. البته سخت ترین بخش کار طبقه بندی اطلاعات و دانستن چیزی است باید روی آن تأکید داشته باشید.

بسته به جایی که هستید و نوع رقابت، دسترسی شما به اطلاعات رقابتی متفاوت خواهد بود. رقبایی که در معرض عموم قرار می گیرند ممکن است مقدار قابل توجهی از اطلاعات را داشته باشند. زیرا گزارش مالی مستمر ، نیازِ هر بازار سهام جدی در جهان است. هر جا که هدف شما تجارت عمومی باشد، باید گزارش داده ای ارائه شود.

ممکن است در شرایطی که رقبا خصوصی باشند اطلاعات رقابتی محدود شود. در صورت امکان، می توانید نقش یک مشتری بالقوه را بازی کنید. و اطلاعات را به این شیوه به دست آورید.

انجمن های صنعتی، نشریات صنعتی، پوشش رسانه ای، اطلاعات جامعه مالی و مواد بازاریابی و وب سایت ها می توانند منابع خوبی برای شناسایی این عوامل و میزان” عملکرد و موقعیت هر رقیب باشند. با برسی این موارد می توانید در شناخت رقبای کسب و کار خود موفق عمل کنید.

[تعداد: ۱۲    میانگین: ۳/۵]

درباره نویسنده

Avatar

مترجمی زبان خوندم. علایق زیادی دارم که مترجمی یکی از آنهاست. برای شروع اینکار مباحث بازاریابی (بهترین راه اثبات توانایی ها) رو انتخاب کردم. امیدوارم بتونیم با توسعه دانش در کسب و کار و زندگی شخصی مون بهتر عمل کنیم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar