شناخت مشتری از نظر روند فرهنگی و جمعیت شناسی

شناخت مشتری از نظر روند فرهنگی

امروز به ادامه ی مبحث شناخت مشتری  از نظر روند فرهنگی که در مقاله ی نوآوری تحول آفرین اساسی و تأثیر فن آوری های جدید  بیان شده بود می پردازیم. با ما همراه باشید.

شناخت مشتری از نظر روند فرهنگی و جمعیت شناسی

روند فرهنگی

– روند قبیله ساز. نزدیک به یک واحد اجتماعی که حول یک منفعت یا فعالیت متمرکزشده و در قید روابط اجتماعی مرسوم نیست. برنامه‌های ارتباطی چه منفی و چه مثبت در این خصوص اهمیت ویژه‌ای‌ای دارند.

سبز بودن
نوعی گرایش با چند محرک است. محرک اول، تأمین منافع کاربردی برای شرکت‌ها و مشتریانی است که از کالاهای کم‌مصرف مانند لوازم و ماشین‌ها استفاده می‌کنند و یا از منافع غذاهای ارگانیک بهره‌مند می‌شوند.
محرک دوم، واکنش فعال در قبال خطر گرم شدن جهانی‌ و به معنی منقبض شدن است. بسیاری از شرکت‌ها مشارکت خود در حمله به گرم شدن جهانی را نوعی مسئولیت می‌دانند.
محرک سوم، تمایل به مورداحترام بودن از سوی مشتریان و کارمندان است که هردوی آن‌ها برای رابطه‌شان با شرکتی که به آن علاقه دارند ارزش قائل‌اند. به‌ویژه مصرف‌کنندگان گروه سنی جوان نسبت به محیط‌زیست و جهت‌گیری شرکت‌ها بسیار حساس هستند.
واکنش یک شرکت به سازمان‌دهی و توانایی آن شرکت بستگی دارد. بعضی شرکت‌های دارای قوانین زیست‌محیطی و مسئولیت اجتماعی، به‌راحتی می‌توانند برنامه‌های ازاین‌دست را اجرایی نمایند ولی در سایر شرکت‌ها نیاز به فرهنگ‌سازی هست که کار آسانی نخواهد بود. آیا صرفه‌جویی در هزینه‌ها به فعالیت‌های زیست‌محیطی مرتبط می‌شود؟
همان‌طور که متن “وال-مارت سبز می‌شود” اشاره می‌کند، وال-مارت باکمال تعجب، کشف کرد که یک برنامه محیطی جسورانه به‌صرفه‌جویی محسوس در هزینه‌ها مرتبط می‌شد.
سبز شدن می‌بایست با یک منطق تجاری و یا باهدف ایجاد افتخار بین کارمندان و مشتریانی که به‌سلامت محیط‌ زیست حساس‌اند، بر مبنای ارزش رهبری بازار، هرچه مستقیم‌تر عمل کند.
در بعضی از مواقع ممکن است شرکت با قدم نهادن در مسیر سبز شدن با مخاطراتی مواجه شود. برای مثال، کوکاکولا این دست حرکت‌ها را به‌صورت مخفیانه انجام می‌دهد زیرا مخاطبان آن گاها نسبت به این موضوع بی‌تفاوت و یا حتی دارای نگرش منفی هستند زیرا این حرکت‌ها را ناشی از برنامه‌های سیاسی و یا بالا بردن قیمت‌ها می‌دانند. همین‌طور بادی شاپ معتقد است که این دست حرکت‌ها منجر به افزایش انتظارات جامعه مشتریان شده و خطر اینکه خطای مشهودی را مرتکب شوند افزایش می‌دهد.
تصویر و جایگاه برند یک شرکت نزد مشتریان محرک اصلی فعالیت‌های در جهت سبز شدن هست. شرکت تویوتا فعالیت‌های گسترده ولی نامشهودی را درزمینهٔ کمک به محیط‌زیست صورت می‌داد. بااین‌حال با به دست گرفتن بازار دوگانه‌سوز، نوآوری شرکت را در فضای دوگانه‌سوز برجسته ساخته و درنتیجه بر برند تویوتا تأثیر گذاشته است.
مسئولیت یک سازمان سوداگر در مشارکت در حل مسائل جامعه و دنیا چیست؟
آیا وظیفه تجارت سودآوری است و دیگر اهداف باید به دولت محول گردند؟

جمعیت‌شناسی

از متغیرهای تأثیرگذار جمعیت‌شناسی می‌تواند به سن، درآمد، تحصیلات، موقعیت جغرافیایی و مشخصات قومی اشاره کرد.
گروه مسن‌تر از اهمیت بیشتری برخوردار است، چون به‌سرعت در حال رشد است و نه‌تنها از منابع برخوردار بوده بلکه زمان استفاده از آن‌ها را نیز در اختیار داشته است. عمر زنان بیشتر از مردان است و به این جهت سهم آن‌ها از جمعیت گروه‌های مسن بالا می‌رود، در گروه بالای ۸۵ سال تنها ۴۱ مرد درازای هر ۱۰۰ زن وجود دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که زنان مسن از اجبار در انتخاب محصولاتی که عموماً برای بخش جوان‌تر طراحی‌شده‌اند، احساس رضایت نمی‌کنند.
گروه‌های نژادی به‌سرعت رشد می‌یابند و از تمام شرکت‌ها و صنایع حمایت می‌کنند. برای مثال، گروه آسیایی-آمریکایی در حال حاضر ۷ میلیون نفر از جمعیت ایالات‌متحده را تشکیل می‌دهند، و به‌سرعت در حال رشد هستند.
جابه‌جایی کسب‌وکارها و جمعیت‌ها به مناطق مختلف کشور، به مفهوم نیاز به انبوهی از سازمان‌های خدماتی نظیر دفاتر کارگزاری، بنگاه‌های معاملات املاک و شرکت‌های بیمه است. علاوه بر آن حیات مجدد مناطق مرکزی شهرها اشارات قابل‌ملاحظه‌ای برای خرده‌فروشان و صاحبان بنگاه‌های معاملات املاک به همراه داشته است، درست شبیه توسعه حومه شهرها.

روندهای دولتی/اقتصادی

حذف یا اضافه کردن محدودیت‌های قوانین یا مقررات تهدیدها و فرصت‌های استراتژیک مهمی را در پی دارد. برای مثال، ممنوعیت استفاده از بعضی از مواد در محصولات غذایی یا آرایشی به‌شدت استراتژی‌های چندین شرکت را متأثر ساخته است. تلاش‌های دولت در جلوگیری از سرقت در صنایعی مانند نرم‌افزار و فیلم سینمایی از اهمیت خاصی برای این صنایع و صنایع وابسته برخوردار است.
خصوصی‌سازی بانک‌ها، انرژی و دیگر صنایع برای شرکت‌های مرتبط از اهمیت بالایی برخوردار است. استانداردهای صرفه‌جویی سوخت در صنعت خودرو نیز تأثیر بسیار زیادی در این صنعت و صنایع وابسته می‌گذارد.
از دیگر موارد تأثیرگذار می‌تواند به موانع کنترلی در هند و چین اشاره کرد که تأثیرات عظیمی بر شرکت‌های دنیا دارد.
در اقتصادی که روزافزون جهانی می‌شود و وابستگی‌های متقابلی بین بازارها و منابع کالاها و خدمات وجود دارد، لازم است مناطق داغ سیاسی شناخته‌شده و پیگیری شوند. توسعه‌های سیاسی بین‌المللی هنوز هم با مشکل مواجه هستند. یک استراتژی محتاطانه استراتژی است که هم متنوع و هم انعطاف‌پذیر باشد تا به‌این‌ترتیب یک حادثه نا غافل سیاسی آن را نابود نسازد.

پیش‌بینی ارزش نسبی ارزها برای صنایعی که رقبای چندملیتی دارند، مناسب است. برای مثال در اکثر کشورهای توسعه‌یافته صنعت خودرو بیش‌ازحد به تغییرات نرخ ارز حساس است.
استراتژی موفق می‌بایست با تورم و سلامت اقتصاد عمومی و رشد اقتصادی و نرخ بیکاری سنجیده شود. معمولاً ضروری است ورای اقتصاد عمومی به‌سلامت هر یک از صنایع، نظیر خانه‌سازی، انرژی، بهداشت و بخش‌های درونی صنایع نظری افکنده شود.

[تعداد: ۴    میانگین: ۳.۸/۵]

درباره نویسنده

Avatar

علاقه شدیدی به رهبری و مدیریت کسب و کار دارم، و یکی از اساسی ترین ارکان موفقیت کسب و کار رو در ارتباط موثر میدونم.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar