شناخت مشتری : چگونه ذهن مشتری را بخوانیم؟

شناخت مشتری و کسانی که برای تجارت با شما تمایل نشان می دهند خیلی مهم اند. پس فکر می کنید چگونه باید آنها را بشناسیم تا بهترین فروش و میزان سود را کسب کنیم؟

 

شناخت مشتری : چگونه ذهن مشتری را بخوانیم؟

 

شناخت مشتری

به عنوان یک صاحب کسب وکار، قطعاً آرزوی مشتریانی را دارید که تبلیغات محیطی، تبلیغات فیسبوک و پیام های بازاریابی شما را ببینند و در دل خود بگویند :ایول! دقیقا ذهن منو خونده! چطور می تونم بخرمش؟

برای اینکه به چنین سطحی برسید به چند نکته که اکثر صاحبان کسب وکار بی توجهی می کنند باید دقت کنید. این نکات در ادامه بیان می شود امیدوارم مفید واقع شود.

 

مطلب پیشنهادی: روانشناختی خرید مشتری براساس نیاز او!

 

۱- شناسایی کنید

در وهله ی اول، مشتری و ارباب رجوع خود را شناسایی کنید:

پروفایل یک مشتری ایده آل ایجاد کنید و دقیق شوید و بگویید که دقیقاً چه شخصی ست. زندگی او شبیه چیست. با چه مشکلاتی مواجه می شوند. چه راهکارهایی موردنیاز است. مثلاً شاید خانم های ۲۵ تا ۶۵ سال را دربربگیرد. پس خصوصی سازی کنید و طرح اولیه ی فرد را ترسیم نمایید.

اگر کسب وکارتان یک برند جدید است این افراد را در چرخه ی تخصصی خود بیابید. -نه در بین دوستان و آشنایان! از برادر و یا همسایه ی خود نپرسید  که چگونه فکر می کنند و چه پیشنهادی دارند. اصلاً شاید مخاطب هدف شما هم نباشند!

اگر از قبل کسب وکار دارید، بهترین مشتریانی را که تاکنون داشته اید لیست کنید. اینها باید کسانی باشند که شما از کار کردن با آنها لذت برده باشید.

 

۲- بپرسید

بدیهی به نظر می رسد اما بسیاری از صاحبان کسب وکارها این مرحله را نادیده می گیرند. از مشتریان درباره ی مشکلات و نیازهای آنها بپرسید. حدس نزنید! چند راه هوشیارانه در ادامه پیشنهاد می شود:

  • یک بررسی ایمیلی کوتاه ارسال کنید.

اگر یک ایمیل لیست رضایت بخش دارید یک بررسی را با استفاده از SurveyMonkey به رایگان بهره ببرید. می توانید از چالش برانگیزترین مسائل و یا مزایایی که به دنبالش هستند -به هنگام استفاده از خدمات و محصولات شما- سوال بپرسید.

 

  • پاسخگوی اتوماتیک فراهم کنید.

وقتی مردم برای لیست ایمیل شما ثبت نام می کنند، از پاسخگوی اتوماتیک برای آگاهی از نیازها و چالش های آنها استفاده کنید. بدین ترتیب آنها فقط باید دکمه ی “پاسخ دادن” را بفشارند. این خیلی برای شما مفید است.

 

  • مصاحبه های دو نفره پدید آورید.

به مشتری موردعلاقه یا وفادار شخصاً نزدیک شوید و به مدت ۳۰ دقیقه پای تلفن و یا قهوه صحبت کنید. دوباره یک هدیه ی قدردانی خیلی خوب ارائه دهید. نه تنها ایده های خوب بدست می آورید بلکه فیدبک جالبی را که جلوی هدر رفتن زمان و هزینه را می گیرد دریافت خواهید کرد.

 

  • میزبان باشید.

بسیاری از صاحبان کسب وکار دانا، “گروه تمرکز” خود را ایجاد کرده و مشتریان ایده آل را دور هم برای نوشیدن چای، کارگاه های رایگان و یا رویدادهای مختلف، گردهم آورید. اینکار، مکالمات اصلی و بنیانی را تشویق می کند. زیرا مشتریان چالش ها، مسائل و اهداف خود را با یکدیگر به اشتراک می گذارند.

 

۳- آینه

این مهم ترین جنبه برای شناخت مشتری و ایجاد جمله ی “ذهنمو خوندی!” می باشد. کلمات را فقط حدس نزنید. دقیقا همان کلمات و عباراتی را که مشتری استفاده می کند ضبط کرده و یا بنویسید. سپس همان کلمات را بصورت کپی به خودشان بازگردانید.

بدین ترتیب، از اصطلاحات تخصصی حرفه اجتناب خواهی کرد و آنها احساس می کنند که فقط ویژه ی آنها ایجاد کرده اید. به نقاط درد و مشکلات شان وصل شوید. مثلاً شاید مشتریان شما از کلماتی مثل دست پاچه شدن، گیج، فلج شدن -نسبت به “چالش برانگیز”- استفاده کنند. وقتی از این کلمات در محتوا استفاده کنید، بطور مستقیم بازخورد دریافت خواهید کرد.

 

 

[تعداد: ۱۴    میانگین: ۳.۸/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

1
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
1 نویسندگان دیدگاه
Maede
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
Maede
مهمان
Maede

عاله. ایده و تلاشتون برتی این سایت ستودنیه. ممنون