شناخت مکانیسم ضمیرناخودآگاه در NLP

شناخت مکانیسم ضمیرناخودآگاه در NLP

مبحث شناخت مکانیسم ضمیرناخودآگاه را ادامه مى دهیم.

 

Career-Prospects-With-An-Early-Childhood-Development-Degree

 

گفتم که در مکاتب مختلف نام هاى مختلفى به ضمیر ناخودآگاه اطلاق مى شود که همه ى آنها قابل نقد است و فقط مربوط به بخشى از فعالیت هاى ضمیر باطن مى شود. ما مى گوییم قوى ترین نرم افزار مدیریت ذهن.

 

توانایى پردازش او ۴ میلیارد بیت اطلاعات در ثانیه!!
قدرت او شگفت انگیز و حیرت آور است اما موضوع تأسف بار این است که ما این قدرت الهى را محدود کرده و به ضمیرخودآگاه بیشتر اعتماد داریم! او واقعاً قادر است هر کارى را براى ما انجام دهد! اما پیامهاى منفى و بازدارنده ى ضمیرخودآگاه مانع بزرگى است در مسیر او!

من شما را جمع کرده ام که به شما یاد بدهم چگونه مى توانید این قدرت را احیا کرده و از آن بهره مند شوید. تمام تکنیکهاى ان ال پى بر همین اساس طراحى شده اند.


 

مى خواهم باهم به یک سفر برویم. یک سفر شگفت آور و هیجان انگیز! سفرى که نیاز به آذوقه و مقدمات ندارد.
کافی ست اراده کنید تا همین لحظه شما را به یک مسافرت ببرم. هیچ هزینه اى هم ندارد. فقط ویزا مى خواهد! یک ویزا از جنسى خاص و متفاوت.
ویزاى این سفر، پاکى و خلوص دوران کودکى ست. همین لحظه کودک شوید! براى یک لحظه تمام مسائل را فراموش کنید.

از روزمرگى ها فاصله بگیرید. فقط به بخش کودک شخصیت خود فکر کنید. تمرکز روى بخش کودک شخصیت خود! برویم به قدیم، به زمانى که کودک بودیم. کوچک بودیم. پاک بودیم. معصوم بودیم. با صفا بودیم. با غم بیگانه بودیم. با کینه غریبه بودیم.

در زمان دخل و تصرف مى کنم. در لحظه هاى خوش توقف مى کنم.

مى توان آن لحظه را تمدید کرد
خاطرات شاد را تشدید کرد
شعر خودم

برویم به محله ى قدیمى خودمان. کوچه هایى که شاهد خاطرات شاد دوران کودکى ما هستند. مى شود آن صدق و صفا را به زمان حال آورد.
دوستانِ مدرسه، معلم هایى که اذیتشان مى کردیم. محله قدیمى. خانه ى پدری. همسایه ها. ببینید چقدر لذتبخش بود زندگى!
ما چقدر از زمانمان بهتر استفاده مى کردیم. چقدر زندگى مان در عین کودکى با کیفیت بود. چقدر همه چیز به دلمان مى چسبید. حتى فیلمهاى تکرارى شبکه ٢ شبهاى ۴شنبه.
خاطرات خوب در انبوه روزمرگى ها مدفون شده


سوال مهم:

چرا در دوران کودکى همه چیز برایمان جلوه و دیگرى داشت؟ چه شد که الان اینطورى شدیم؟ ما با خودمان چه کرده ایم؟
یکى از مهمترین دلایل این است که ما به ضمیرناخودآگاه بى توجه شده ایم و به ضمیر خودآگاه دل خوش کرده ایم. باور کنید اگر این جابجایى صورت بگیرد ما در هر سنى که هستیم همان صدق و صفا و صمیمیت دوران کودکى را تجربه مى کنیم.
چرا حسین پناهى اینقدر محبوب است؟ (البته نظر من هست)
چون کودک ماند. چون فقط ظاهراً بزرگ شد. بخش کودک شخصیت خود را تا آخر عمر زنده نگاه داشت. به نظرم او به رسالتش رسید و فوت کرد. خدا رحمتش کند. رمز محبوبیت او در حفظ ارتباط با ضمیرناخودآگاهش بود!
بگذریم.. حالا ما مى خواهیم با ضمیرناخودآگاهمان ارتباط قوى برقرار کنیم. وقتى با او ارتباط برقرار کنیم او قدرتش را باز مى یابد و در اختیار خودآگاه قرار مى دهد. الان ما نمى دانیم او دارد با چه سیستمى زندگى ما را پیش مى برد.
اما او طبق منطق ویژه و خاص خود دارد زندگى ما را هدایت مى کند.
او در حالت فعلى در تقابل شدید با ضمیرخودآگاه قرار دارد. به همین دلیل پریشانى هاى ذهنى و نوسانات روانى و گفتگوهاى درونى زیادى را تجربه مى کنیم.
این سه عامل موجب افت انرژى ضمیرناخودآگاه مى شود. موجب کُندى حرکت و دلسردى او مى شود.
ما مى خواهیم با شناختن مکانیسم ضمیر ناخودآگاه بین او و ضمیرخودآگاه یک تعادل منطقى و استوار برقرار کنیم و این حاصل نمى شود مگر از طریق ((ایجاد درک واحد آنها از هر موضوع)) خوب دقت کنید؛
مثلاً یکى از اهداف ما ثروت است. تا زمانى که ضمیرناخودآگاه و ضمیرخودآگاه از مفهوم ثروت، به یک درک مشترک و تفاهم واحد دست نیابند، ما به آن موضوع نمى رسیم!
حالا تمرین امروز:
همان سفر به دوران کودکى!

انجام دهید و نتیجه اش را ببینید. حتى آنهایى که به قول خودشان اتفاق بدى در ذهنشان هست! مطمئناً بعد از یادآورى یک اتفاق بد به خاطرات خوب هم مى رسید.
مرور دوران کودکى یکى از قوى ترین و تأثیر گذارترین روشهاى برقرارى ارتباط با ضمیر ناخودآگاه است.
هیچوقت نگویید خاطره ى بد! کلمه ى خاطره، به تنهایى، بار مثبت دارد.
از این به بعد، در انتخاب کلمات خود دقت کنید، مثلاً بعضى ها مى گویند: امروز به طرز وحشتناکی خوش گذشت!!!

خب پس قرار ما این شد که به دوران کودکى خود فکر کنید و لحظات خوب را پررنگ کنید.

این کار از دید ضمیرناخودآگاه نوعى احترام براى او محسوب مى شود. با همین یادآورى و مرور خاطرات او را تشویق مى کنید که با شما (یعنى با ضمیرخودآگاه شما) ارتباط صمیمانه اى برقرار کند. این اولین قدم براى رسیدن به اهداف است. او از اینکه ما در طول شبانه روز لحظاتى را براى مرور دوران کودکى انتخاب کرده ایم بسیار لذت مى برد و به سمت ما مى آید.
وقتى که به سمت ما آمد ما فرصت پیدا مى کنیم از مکانیسم برنامه ریزى و استراتژى هاى پردازش اطلاعات توسط او و از منطق خاص او مطلع شویم.

موفق باشید دوستان من

[تعداد: ۹    میانگین: ۴/۵]

درباره نویسنده

Avatar

من ثروتمندم! همه ثروتمند هستيم!! ثروت حقيقى و اصيل ما زمان است ثانيه هاى بى بازگشت زندگى فقط بايد ياد بگيريم اين ثروت را چگونه سرمايه گذارى كنيم تا بيشترين سود نصيبمان شود به نظرم ان ال پى مسير خوب و كاملى هست

مطالب مرتبط

2
دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar
2 نویسندگان دیدگاه
shahبهار
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
بهار
مهمان
بهار

سلام و رسیار ممنون
مدتهاست دنبال مقاله ای اینچنین زیبا و پر میگردم. حتما تا آخر دنبال میکنم و تمرینات رو انجام میدم.

shah
مهمان
shah

سلام آقای کریمائی عزیز باورتون نمیشه وسط خوندن مطالب بودم که با تمام وجود دلم خواست بهتون پیام بدم بی نهاااااایت ممنونم از شما که اینقدر خالصانه همه ی اطلاعاتتونو در اختیار دیگران قرار دادید. خیلی مواقع هست که مطلبی رو می خونم متوجه میشم دقیقا چیزی هست که میخوام.بعد میبینم همه اون چیزی رو که خودم درک کردم درواقع یک سوال بوده که نویسنده نوشته. و من دنبال جوابش بودم که نویسنده چیزی راجعش ننوشته. دلسرد میشم. گاهی نویسنده سوال رو مطرح کرده و جواب رو بسیار عالی شروع کرده به نوشتن اما وسط جواب یک تله گذاشته که… موارد بیشتر »