شوخ طبعی و مزایای آن در کسب و کار، سلامت روحی و جسمی

شوخ طبعی مزایای بسیاری برای ایجاد ارتباطات و متقاعدسازی دارد. امروز به چند مورد از این مزایاها می پردازیم. با پدیده فکر مهتر همراه باشید.


شوخ طبعی و مزایای آن

شوخ طبعی در محل کار

مطالعاتی که توسط  Fabio Sala در Hay Group انجام شده مهارت های شوخ طبعی را نشان می دهد:

 • کاهش خصومت
 • اصلاح انتقادات
 • تسکین تنش ها
 • بهبود روحیه
 • کمک به پیامهای مشکل ارتباطی

مجریان عالی رتبه و برجسته بیش از دوبار از شوخ طبعی استفاده می کنند. (این میزان ۱۷-۱۸ بار در ساعت در مقابل ۵ تا ۷ بار در ساعت قرار دارد)

شوخی های مورداستفاده در اکثر موارد مثبت و بی طرفانه می باشد. اما گاهی اوقات شوخی های منفی نیز کاربرد دارند. همینطور، این افراد توانایی دریافت پاداش بیش تری را نیز دارند.

شوخی طبعی، یک فاکتور ضروری و کارآمد برای دستیابی به همه ی این مزایا نیست! شوخ طبعی، تنها و حداقل یک نشانه است که هوش احساسی را درگیر می کند.

تحقیقاتی که توسط Clouse و Spurgeon انجام شده نشان می دهد که یک جوک خوب یا خنده ی بلند (از ته دل) خلاقیت را در فرد افزایش داده و باعث ایجاد مکالمات بهتری شده و در نهایت محیطی سرشار از اعتماد را فراهم می آورد.

سایر تحقیقاتی که توسط Bettinghaus و Cody در سال ۱۹۹۴ و Foot در سال ۱۹۹۷ انجام شده نشان می دهند که “شوخ طبعی“:

 1. ایجاد تفاهم و تمایل به موردعلاقه واقع شدن
 2. شخص موردنظر، تمایل بیش تری برای “گوش دادن” پیدا می کند
 3. باعث ایجاد آرامش در فرد شده و برای پذیرفتن مطالب آماده تر می کند
 4. احساس خوبی در فرد ایجاد کرده و باعث می شود تا بطور دقیق و جدی به موضوع نگاه نکند
 5. باعث می شود اطلاعات بهتر در ذهن شان نقش ببندد
 6. فرد را از تفکر و استدلال منطقی و جدی رها می سازد

امتیاز گرفتن

شوخی های بامزه و بجا، احتمال افزایش امتیازات مالی را در طول یک مذاکره افزایش می دهد. فرد احساس راحتی را تجربه کرده و اعتماد را ایجاد می کند. در نتیجه مخاطب شما تمایل بیش تری برای ملاقات با شما پیدا می کند و شما را به عنوان “دوست” خود خواهد دید. پس، احتمال روی دادن قرارهای کاری بهتری نیز وجود دارد.

سلامت بهتر

شوخ طبعی در سلامت جسمی شما نیز مفید است. این اتفاق، مستقیماً به تغییرات افکار و اعتقادات شما اشاره ندارد. بلکه افرادی که سلامتی بهتری دارند تمایل بیش تری برای توجه کردن به شما را خواهند داشت. یعنی گوش دادن به ایده های شما دوست دارند!

برخی از اتفاقاتی که به هنگام خندیدن در بدن تان رخ داده و باعث سلامتی بیش تر می شوند عبارت اند از :

 • باعث کاهش فشار خون می شود.
 • باعث تمرین ماهیچه ها می شود. (از جمله: گردن، صورت، شانه ها و …)
 • باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن می گردد. هورمون های استرس را نیز کاهش می دهد.
 • تنفس را بهبود می بخشد.

 

شوخی کردن در محل کار

شوخی کردن در محل کار نشان دهنده ی اعتماد به نفس بالای فرد است. اما موضوع اینجاست که مخاطبان خود را به یاد داشته باشید.

مطالعات نشان می دهد که وقتی همکاران با همدیگر می خندند بهره وری و ابتکارشان در محل کار افزایش می یابد.

از برترین این مطالعات، تحقیقی از دانشگاه Business هاروارد و دانشکده Wharton بود که اخیراً دریافت کردند: کسانی که توانایی شوخ طبعی دارند افرادی با اعتماد به نفس بالا، راحت تر و شایسته ترند نسبت به کسانی که برای شوخی کردن احساس راحتی ندارند.

در یکی از آزمایش ها، محققان از ۱۶۶ شرکت کننده درخواست کردند تا توصیفات خود را از یک شرکت افسانه ای بیان کنند. اولین توصیف، جدی بودن این شرکت را مدنظر داشت و دومین توصیف، معتقد بود که باید مفرح باشد. شرکت کننده ها دریافتند که ارائه دهنده ی توصیفاتی که می گفت مفرح و شاد باشد، فردی با اعتماد به نفس بالا بودند و مایل بودند که رهبری بذله گو هم برای فعالیت های بعدی داشته باشند.

در آزمایش بعدی، محققان پنج سناریوی مصاحبه شغلی را برای شرکت کننده ها فراهم کردند تا مکالمه ی بین مدیران استخدام و کاندیدای شغلی را مطالعه کنند. در سناریوی اول، کاندیدا سوال مدیر را با پاسخی جدی بیان می کرد و در دیگری، کاندیدا طنزی موفق (خنده دار) را درباره ی محیط کاری مناسب بیان کرد که منجر به خنده ی مدیر شد. در سناریوی سوم، کاندیدای شغل یک لطیفه ی نامناسب اما موفق (خنده دار) را بیان می کرد. از دو سناریوی باقی هم یکی شامل لطیفه ی مناسب اما ناموفق و دیگری نامناسب اما ناموفق بودند. محققان از شرکت کنندگان درخواست کردند که اعتماد به نفس و شایستگی هر یک از افراد جویای کار را از سوالات ارزیابی کنند.

براساس بازخوردهای شرکت کنندگان به این تبادلات، محققان دریافتند که زخم زبان زدن در شوخی با یک طنز نامناسب باعث می شود فرد گوینده خودرأی و خودسر به نظر برسد. همینطور این شخص لیاقت کم تری را نسبت به کسی که طنزی مناسب بیان کرده خواهد داشت.

برای موفقیت در کسب و کار، باید طبیعت انسان را درک کنید و مخاطبان خود را بشناسید همین مهارت منجر به کمدیِ خوب می شود. قطعاً طنزی که شما به نزدیک ترین دوست خود می گویید را نمی توان برای یک مشتری جدید به کار ببندید. بنابراین همه چیز برمی گردد به محیط، شرایط و موقعیت همان لحظه!

 

 

مقاله ی مرتبط:

تکنیک فروش : مشتری را بخندانید، آنها خوششان می آیند، در نتیجه بیش تر می فروشید!

[تعداد: ۲    میانگین: ۴.۵/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط