شکست اولین کسب وکار به چه دلایلی رخ می دهد؟

اگر بدانید که شکست اولین کسب وکار چرا رخ می دهد، احتمالاً بهتر بتوانید خودتان را آماده کرده و از برخی اشتباهات اولین کسب وکار نجات یابید.

 

شکست اولین کسب وکار به چه دلایلی رخ می دهد؟

 

شکست اولین کسب وکار

شاید عنوان ” شکست اولین کسب وکار ” چندان جلوه ی جالبی نداشته باشد. با این حال بسیاری از صاحبان اولین کسب وکارها وجود دارند که می توانند موفقیت را پیدا کنند اما همچنان احتمال اینکه اولین کسب وکارتان با شکست روبرو شود هم زیاد است.

جنبه ی سازنده ی این اتفاق، این است که اگر درک کنید چرا این شکست رخ می دهد؛ می توانید خودتان را بهتر برای آن آماده کرده و از اشتباهات مرسوم اجتناب کنید. دلایل شکست اولین کسب وکار را در ادامه بخوانید:

 

۱- استثنا نیستید!

تعدادی اختلاف در آمار دقیق وجود دارد اما منابع بسیاری موافقند که اکثر کسب وکارها در نهایت با شکست مواجه می شوند. برخی ادعا می کنند که تنها ۴ درصد از کسب وکارها برای بیش از ۱۰ سال زنده می مانند. باورِ اینکه شما در این قانون استثنا هستید یا تمایل بیش تری برای موفقیت دارید؛ طبیعتاً دلداری می دهد اما اطلاعات و آمار پیشنهاد می دهند که این واقعی نیست!

 

۲- بی تجربه اید!

افراد حرفه ای باتجربه تر می توانند موفق تر از افراد آماتور شوند دلیلی دارد و آن هم این موضوع است که تجربه، مهارت و دانش را بدست می دهد. اگر الان اولین باری است که کسب وکار خود را راه اندازی می کنید یعنی هیچ تجربه ی اولیه ای به هنگام تصمیم گیری، ایجاد مسیر و رویارویی با چالش های سخت نزد شما نیست!

البته درست است که تجربه های دیگری در زندگی مثل ثبات در جایگاه رهبری و حتی کار با کارآفرینان دیگر می تواند سطحی از تجربه در اینجا معنی شود اما تا وقتی که روی صندلی راننده نشسته اید نخواهید دانست که مدیریت و هدایت یک کسب وکار دقیقاً چگونه است.

 

۳- ریسک پذیر نیستید!

کارآفرینانی که اولین کسب وکار خود را مدیریت می کنند معمولاً محافظه کار تر از همکاران با تجربه ی بیش ترند. این معمولاً بخاطر اعتماد به نفس کم تر این کارآفرینان تازه کار است که معمولاً هم از همان بی تجربگی ناشی می شود. زیرا اغلب این حقیقت وجود دارد که کارآفرینان تازه کار به منابع کم تری نسبت به همکاران باتجربه تر دسترسی دارند.

همه ی اینها بدین معنی ست که کارآفرینان تازه کار در اولین کسب وکار خود، ظرفیت کم تری برای تحمل بی ثباتی مالی دارند. محافظه کار بودن بطور بالقوه می تواند شما را به موفقیت هدایت کند، اما ریسک پذیر بودن است که شما را از رقبای خود متمایز می سازد.

۴- ارتباطات کافی ندارید!

حتی اگر فردی برون گرا هم باشید، احتمالاً شبکه ارتباطی وسیعی را به هنگام شروع اولین کسب وکار خود ندارید! شبکه حرفه ای شما هم نقش عظیمی را در موفقیت نهایی کسب وکارتان ایفا می کند. مخاطبان شما، مشتریان بالقوه، مشارکت ها، تهیه کنندگان و حتی کارکنان را فراهم می کنند. اگر خوش شانس باشید سرمایه گذاران و مشاورانی که اندرز و مشورت می دهند هم می توانند شما را همراهی کنند.

بدون یک شبکه ارتباطی قدرتمند همه ی این مزایاها را از دست داده و در پشتِ رقیبانی که شبکه های بیش تر و بهتر دارند قرار خواهید گرفت.

۵- غرایز درونی، تست نشده اند!

وقتی به درستی توسعه یابید، غریزه ی شما می تواند به یک ابزار ارزشمند برای استراتژی کردن و تصمیم گیری تبدیل شود. غرایز خوب معمولاً حاصل تجربه اند. اساتید شطرنج بازان می توانند “احساس کنند که کدام حرکت ها صحیح اند زیرا هزاران مسابقه را بازی کرده و می توانند نقشه را بطور ناخودآگاه بخوانند. به همین طریق، کارآفرینان فصلی هم می توانند حس کنند که کدام گزینه بهتر از سایرین است.

 

۶- خیلی هیجان زده اید!

به هنگام شروع اولین کسب وکار، خیلی هیجان زده، عصبی و استرسی هستید. اما این اشتیاق ممکن است سبب بازماندن شما شود. اگر خیلی هیجان زده باشید احتمال دارد در یک زمان به جهات مختلف کشیده شوید. ایده های مختلف بطور متعدد به سمت شما می آیند بجای اینکه روی موارد ویژه ای که کسب وکار بیش ترین نیاز را دارد متمرکز شوید.

همینطور، ممکن است خیلی زود روی توسعه و رشد سرمایه گذاری کنید یا در صرف منابع برای دستیابی سریع تر به بازار افراط ورزید.

۷- مردم شما را جدی نمی گیرند!

حقیقت تلخی ست اگر بدانید که سرمایه گذاران، شریکان، کارکنان و حتی مشتریان شما را جدی نمی گیرند اگر متوجه شوند که اولین کسب وکارتان است! آنها با این حقیقت که تجربه ی کم تر کارآفرینان سبب موفقیت نمی شود آشنا هستند و براحتی قادرند کسب وکار شما را نادیده بگیرند. زیرا کارآفرینان کم تجربه، فرصت خیلی کم تر و آرام تری برای موفقیت دارند.

شاید همه ی این فاکتورهای تهدیدآمیز باشند اما نکته ی مهمی که باید همواره بخاطر داشته باشید این است که شکست کسب وکار پایان نیست! بلکه آغاز مسیر است.

همه ی شکست ها در زندگی – از خطاهای کوچک و نامحسوس گرفته تا رویدادهای دلخراش عظیم- چیزهایی را به شما می آموزند، تجربه ای گرانبها را به شما می دهند و پلت فرمی را ایجاد می کنند تا در فرصت بعدی، اقدامات بهتری انجام دهید.

 

 

[تعداد: ۷    میانگین: ۴/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar