مکانیسم ضمیر ناخودآگاه و پیش فرض های NLP

۱۵۹۶۷۲۴۷۶۰۱_۹۳۱۴۹fe999_b

 

مکانیسم ضمیر ناخودآگاه و پیش فرض های NLP

امروز هم قصد دارم مکانیسم ضمیر ناخودآگاه و پیش فرض های NLP  را ادامه دهم.

بله ضمیر ناخودآگاه اطلاعات ورودى را تغییر می‌دهد.

  • تحریف
  • حذف
  • تعمیم

 

*تحریف: دست‌کاری کردن اطلاعات و تغییر واقعی! او اطلاعات را دست‌کاری می‌کند. او قصد دارد در هر صورت ممکن ما را در آرامش نگاه دارد. براى اینکار، واقعیت را به گونه‌ ای که خودش می‌خواهد در ذهن ما منعکس کرده و در همین راستا فرایندهاى حذف و تعمیم را هم اجرا می‌کند. هدف او فقط حفظ امنیت، رفاه و آرامش ماست.

 

هدف ضمیر ناخودآگاه، حفظ امنیت، رفاه و آرامش ماست.

 

درسِ امروز، راجع به یکى از پیش‌فرض‌های جالب NLP می‌باشد.

پیش‌ فرض (۱): براى رسیدن به یک سرزمین نیازمند نقشه هستیم. این‌ یک جمله ساده اما بسیار عمیق است! نقشه چیست و سرزمین کدام است؟

آلفرد کورزیبسکى از دانشمندان و نظریه ‌پردازان ان ال پى، این‌گونه تفسیر می‌کند: شما در یک دنیاى فاعلى زندگى می‌کنید و خودتان مسئول زندگى خودتان هستید. در واقع نقشه، همان طرح ذهنى ما از محیط است. محیط اطراف ما و حتى بسیار گسترده‌ تر! دنیایى که در آن زندگى می‌کنیم به شکل خاصى در ذهن ما ذخیره ‌شده است. اگر از شما بپرسند دنیا چیست و زندگی چگونه است، بی‌شک وارد مباحث فلسفى می‌شوید! اما ضمیر ناخودآگاه ما، این موضوع را به شکل ساده‌تری درک می‌کند! او این موضوع را به شکل یک تصویر ذهنى جامع و بزرگ در ذهن ما ذخیره کرده است. این تصویر بزرگ و کامل، در زندگى ما تأثیر مستقیم دارد! با تغییر این تصویر زندگى ما تغییر می‌کند. زیرا این تصویر دقیقاً همان world vision ماست. خب این را تا همین‌جا داشته باشید.

پیش‌فرض (۲):

نقشه نشان‌دهنده‌ی همان سرزمین نیست. یعنى اینکه ما نمی‌توانیم با قاطعیت بگوییم همان چیزى که ما فکر می‌کنیم درست است. بنابراین باز می‌گردیم به بحث قضاوت و واکنش ادراکى! ما حق نداریم درباره‌ی دیدگاه دیگران قضاوت کرده و آن‌ها را با هم مقایسه کنیم. اصلاً در ان ال پى ما فقط حق ‌داریم خودمان را با خودمان مقایسه کنیم!

 

در NLP ما فقط خودمان را با خودمان مقایسه می کنیم.

خب؛ پس لازم است که واکنش ادراکى را بهتر بیاموزیم تا قضاوت و مقایسه نکنیم.

شرایط احساسى ما بیشترین دخالت را در قضاوت ما دارند. ما در NLP معتقدیم چهار احساس بنیادین وجود دارد:

ترس، شادى، غم، خشم.

بقیه حالاتى که ما تجربه می‌کنیم، در واقع وضعیت‌های احساسى هستند. مانند دل‌شوره، تشویش، نگرانى، دلهره و … .همه‌ی این‌ها، وضعیت‌هایی هستند که از ترکیب آن ۴ احساس بنیادین بوجود آمده‌اند.

نتیجه‌گیری

ما باید در هر رویداد، درصد و میزان هرکدام از این احساسات بنیادین را پیدا کنیم. بی‌تردید در شادترین لحظات ما، غم هم وجود دارد و بی‌شک در غمگین‌ترین لحظات زندگى ما، شادى نیز یافت می شود.

خوب دقت کنید؛ زندگى و وقایع گذشته را مرور کنید. متوجه این مطلب می‌شوید که:

مهم‌ترین قانون ضمیرناخودآگاه

ضمیر ناخودآگاه، شدیدترین هیجانات مثبت و منفى را، پس از مدتى به تعادل می‌رساند. اصولاً به خاطر وجود و عملکرد همین مکانیسم است که ما تا به‌حال زنده مانده‌ایم. زیرا بار منفى برخى رویدادها، آن‌قدر سنگین است که ممکن است ما را تا سرحد مرگ، پیش ببرد. و همچنین، حتى گاهى ممکن است که بر اثر وقوع یک رویداد خوب، دچار استرس مثبت شویم و شادى مفرط ما از مرز زندگى عبور کند!

وجود مکانیسم برقرارى تعادل و کنترل هیجانات، موجب بقاى ما و تداوم زندگى است. خب؛ خواهشاً خوب دقت کنید؛

از حالا یک جمله را در هر شرایط خوب و بدى که قرار می‌گیرید با خود زمزمه کنید. شاید هم قبلاً می‌دانستید، اما از امشب به بعد، آن را به‌ عنوان مکانیسم بازدارنده‌ی ضمیر ناخودآگاه، استفاده کنید و از دستاوردهاى مثبت آن، آگاهانه بهره‌مند شوید.

*این نیز بگذرد! یا *چنان نماند و چنین نیز نخواهد ماند!*

با بیان این جملات، در ضمیر ناخودآگاه شما مکانیسمى فعال می‌شود که واکنش ادراکى و خنثى بودن نسبت به مسائل را تقویت می‌کند.

 

بیشتر بخوانید:

[تعداد: ۱۰    میانگین: ۳/۵]

درباره نویسنده

Avatar

من ثروتمندم! همه ثروتمند هستيم!! ثروت حقيقى و اصيل ما زمان است ثانيه هاى بى بازگشت زندگى فقط بايد ياد بگيريم اين ثروت را چگونه سرمايه گذارى كنيم تا بيشترين سود نصيبمان شود به نظرم ان ال پى مسير خوب و كاملى هست

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar