طراح وب سایت حرفه ای چه ویژگی هایی دارد ؟

طراح وب سایت حرفه ای

طراح وب سایت حرفه ای

اگر دوست دارید به یک طراح وب سایت حرفه ای بدل شوید این مقاله را از دست ندهید !

طراحان وب معمولاً دغدغه ی مهارت های قابل ارزیابی خود مانند فتوشاپ و برنامه نویسی را دارند. با این حال، موفقیت در بخش طراحی وب چیزی فراتر از داشتن ابزار کافی و خلق یک ایده درون طراحی ست! برخی موارد بسیار مهمی وجود دارد که هر طراح وبسایتی به هنگام ساخت مجموعه کارهای حرفه ای خود باید آنها را در ذهن داشته باشد. بنابراین، ما هم امروز مجموعه ای این نکات را گرد هم آوردیم تا به اطلاعات عمیق تری در این باره دست یابید.

مقدمه : چشم اندازی را برای خود ایجاد کنید

علاوه بر اینکه، طراحی وبسایت باید چشمگیر و جذاب بوده و حاوی اطلاعات گسترده ای باشد، چالشی که طراحان وب را با آن مواجه می کند این است که بتوانند شغل حرفه ای خود به طور موثرتری مدیریت کنند. کارِ یک طراح وبسایت، با ساختن یک وبسایت خوب به اتمام نمی رسد؛ بلکه باید همه ی عواملی را که موجب تشکیل یک کسب و کار موفق می شود را نیز مدیریت کند. از برنامه ریزی گرفته تا اجرای بازاریابی و ارتباطات به عهده ی اوست. طراح وب باید علاوه بر مصمم بودن در انجام هر یک از مراحل، هشیار و زیرک نیز باشد.

در واقع، موفق شدن یک سری رفتارها و ویژگی ها را در فرد می طلبد. احتمالاً برخی از این ویژگی ها همان هایی هستند که شما درون خود دارید. اما برخی دیگر آن دسته از ویژگی هایی هستند که به هزاران دلیل در انجام آنها غفلت می ورزید. اینها، همان هایی هستند که با مطالعه ی سریع کتاب ها و شرکت در کلاس ها بدست نمی آیند! بلکه دقیقاً برعکس! شاید از شما زمان زیادی را برای کسب تجربه در این مسیر طلب کنند. از نظر ما، نکاتی که امروز قید می کنیم فراتر از ارزش گذاری هستند و در گذر زمان متوجه خواهیم شد که تا چه اندازه در رسیدن به موفقیت کمک می کنند.

 مهارت ارتباطی موثر

طراح وب سایت حرفه ای ارتباط موثرمهارت ارتباطی موثر، از آن دسته مهارت هایی ست که باعث موفقیت یا شکست شما در هر زمینه ای می شود! اما طبیعتاً مهارت ارتباطی در برخی از رشته ها، اهمیت بیش تری می یابد. یکی از این رشته ها طراحی وبسایت است. در این شغل، شما با افراد مختلفی سروکار دارید. از جمله مشتری، کارشناس هنری و توسعه دهنده که ارتباط با هریک از آنان می تواند موفقیت پروژه را تضمین کند. شما باید قادر باشید که کاملاً هوشیارانه درباره ی انتخاب های طراحی خود صحبت کنید. علت اینکه چرا این گزینه ها را انتخاب کردید و چگونگی تاثیر این انتخاب ها بر کسب و کار آنان را کاملاً صادقانه بیان کنید. در چنین شرایطی، خواهید دید که بسیاری از مباحث و جدال های کوچک با مهارت ارتباطی که دارید به سادگی از بین خواهند رفت. پس، ارتباط گیری و مهارت داشتن در ارتباط موثر چیزی ست که می تواند ناجی شما بوده و باعث موفقیت تان گردد.

توانایی ابراز خود

در انگلیسی این جمله معادل “Sell Yourself”‌ هست که در فارسی روز “خودفروشی” ترجمه می شود. اما منظور از این عبارت، این است که فرد بتواند خود را به طور صحیح شناسانده و موردقبول دیگران واقع شود (در زمینه شغلی).

دنیای کوچکی ست. از نگاه یک طراح وب،‌ حتی بی شباهت به جنگل هم نیست! طراحان وب، می دانند که با رقیبان زیادی روبرو هستند و تنها آنهایی که توانایی زنده ماندن دارند نجات می یابند. برای اینکه بتوانید در میان همه ی این رقبا، محکم بایستید باید به مردم اجازه دهید که خود شما و مهارت های شما را بشناسند. راه های بسیاری برای اینکار وجود دارد. بازاریابی دهان به دهان و شبکه های اجتماعی حتی کارت ویزیت از جمله ی آنهاست. اما اگر ترجیح می دهید که به صندلی خود لم داده و منتظر مشتری باشید، باید بگوئیم که به هرآنچه که سرنوشت تان تعیین کرده رضایت داده اید!

برنامه ریزی قبل از طراحی

برنامه ریزی طراح وب سایت حرفه ای

شاید بسیاری از طراحان وب، منتظر رخ دادن یک معجزه در حرفه شان هستند اما واقعیتی که وجود دارد این است که اگر یک برنامه ریزی صحیح داشته باشند، شاید به سریع تر رخ دادن این معجزه کمک کنند. برنامه ریزی و تحقیق قبل از ورود به فرآیندهای طراحی از عوامل بسیار مهم می باشد. این بخش “برنامه ریزی” می تواند به سه قسمت تفکیک شود:

  • تحقیق درباره ی شرکت مشتری
  • پرسش از مشتری درباره ی اینکه دقیقاً به دنبال چیست و چه انتظاراتی از وبسایت مدنظر دارد؟
  • تفکر درباره ی اینکه رقبای او و حرفه ای مرتبط مشغول انجام چه کارهایی هستند

طرح اولیه ای از وبسایت را در ذهن خود ایجاد کنید سپس در صورت امکان، آن را بر روی کاغذ پیاده کنید. برنامه ریزی، یک فرآیند گیج کننده بوده و جذابیت خاصی ندارد به همین دلیل بسیاری از طراحان، تمایل زیادی را برای چشم پوشی از این مرحله به کار می بندند. اما در واقعیت، این مرحله ی “برنامه ریزی قبل از طراحی” در زمان، هزینه و منابع شما به بهترین صورت صرفه جویی می کند.

ارزیابی کار خود و دریافت فیدبک مناسب

چرخه ی پروژه ی طراحی وب، با ارزیابی و تحلیل کار طراحی انجام شده به پایان می رسد. برای یک طراح وب خلاق و حرفه ای، پذیرفتن و پیاده سازی بازخورد موثر در کار، رفتار بسیار مهمی ست که صورت می گیرد. مانند همه ی فاکتورهای ذکر شده، دقیق بودن در اشتباهات مرتکب شده نیز از معیارهای اصلی موفقیت می باشد. همینطور اگر زمانی را در اختیار دیگران قرار دهید تا وب ساخته شده توسط شما را چک کنند می تواند مفید واقع شود.

طراح وب باشید،‌ نه طراح گرافیک !

این یک باور عمومی و اشتباه است که گمان می شود طراحان گرافیکی که به مهارت های گرافیکی کامپیوتر تسلط دارند می توانند طراحی وب نیز انجام دهند! این اتفاق، تحت شرایط خاصی ممکن است حقیقت داشته باشد. اما به طور کلی، حرفه های بسیار کمی وجود دارد که بتوانند حفره ی واقع شده بین پروژه های قابل چاپ و پروژه های تحت وب را براساس قواعد خاصی پوشش دهند.

واقعیت این است که طراحی وب، کاملاً‌ با رشته ی طراحی متفاوت است و هریک تخصص های مختص خودش را می طلبد. همانطور که این دو موضوع باهم متفاوتند مخاطبان هدف و ابزار وبسایت نیز کاملاً با قطعه های گرافیکی تفاوت دارند.

با ادامه ی این مطلب همراه باشید

[تعداد: ۱    میانگین: ۲/۵]

درباره نویسنده

Avatar

ما در تعامل با انسانها، هر لحظه در حال انجام بازاریابی هستیم و این لزوماً وابسته به کسب و کار نیست! امیدوارم در بازاریابیِ لحظات تون موفق باشید و لبخند هدیه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar