• فروردین ۱۱, ۱۳۹۹

طرح سازمان های کسب و کار غیر دولتی چگونه نوشته می شود؟

طرح سازمان ها چگونه تهیه و تولید می شود؟ طرح سازمان های غیردولتی چگونه پیش می رود؟ این مقاله را با پاسخ به این سوالات همراه باشید.

 

طرح سازمان های کسب و کار غیر دولتی چگونه نوشته می شود؟

 

طرح سازمان های کسب و کار غیردولتی

 

شروع و اجرای پروژه سازمان های غیر دولتی یک تجربه هیجان انگیز است. اما به برنامه ریزی هوشمندانه ای برای موفقیت نیاز دارد. بسیاری از کارهای سازمان های غیر دولتی با شرکت های سنتی تداخل دارند، از جمله یک طرح کسب و کار خوب! طی روند شروع کارهای غیر دولتی متوجه می شوید که بدون برنامه ریزی یا مشاوره نه می توانید جلو بروید نه به اعضای جدید سازمان اعتماد کنید! طرح های کسب و کار استراتژی های متفاوتی برای کسب و کارتان خلق می کنند. برای گرفتن پروژه های موفقیت آمیز، برنامه ریزی لازمه کار هر مدیر به شمار می رود. تمام وظایف و معیارهای شرکت را با برنامه ریزی بررسی کرده و بهبود ببخشید.

چرا شما در حال نوشتن یک طرح کسب و کار هستید؟

چه کسی از طرح کسب و کار استفاده کرده و آن را اجرا می کند؟

چه کسی طرح کسب و کار شما را می خواند؟

تصور نکنید برنامه ریزی فقط برای برپایی یک نمایشگاه و بهبود مدیریت مفید است، به طور معمول یک سازمان غیر دولتی برای بهبود برنامه کاری خود به یک برنامه ریزی درست نیاز دارد. چه سازمان های دولتی و چه غیر دولتی برای بهینه سازی مدیریت خود و کنترل بودجه شرکت به یک برنامه طولانی مدت نیاز دارند.

 

ارزیابی نیازهای شرکت

بسیاری از سازمان های غیر دولتی به تجزیه و تحلیل نیازهای خود می پردازند. تجزیه و تحلیل نیازها جهت تمرکز روی پروژه های در حال توسعه ی سازمان هستند. تمام جزئیات پروژه هایی که اجرا می کنید را به صورت دقیق ارزیابی کنید تا در طول زمان با مشکلات روبرو نشوید.

در حال حاضر پروژه در دست اجرا دارید؟ آیا در مسیر صحیحی در حال حرکت اید؟

بعد از بستن قرارداد های مختلف مطمئن شوید برنامه هایی که طراحی کردید با پروژه ها مرتبط بوده و روی کار بهتر شما تاثیر می گذارد. اگر مخاطبان شما بفهمند که با سازمانی برنامه ریزی شده وارد عمل شدند؛ بیش تر به شما اعتماد خواهند کرد.

زمانی مردم کسب و کار شما را به رسمیت می شناسند که ایده های آن ها را به شکل موفقیت آمیزی محقق سازید. با رفع نیاز مردم، مشکلات مردم و علاقه مردم به محصولات، سازمان شما در تصور همه معتبر جلوه می کند. به مخاطبان خود بیاموزید انجام تحقیقات سنتی در بازار و جذب مشتریان بالقوه راه های دیگری هم دارد. به خاطر داشته باشید که طرح توسعه کسب و کار یک فرایند مستمر است. مانند نوشتن یک سند به طور فیزیکی، این سند برای همیشه برایتان باقی می ماند و یک استراتژی مداوم، در حال تحول و برنامه ریزی شده در طول زمان است که باعث پیشرفت سازمان می شود. بخش های متفاوتی در نوشتن یک طرح کسب و کار برای سازمان های غیر دولتی وجود دارد این بخش ها عبارتند از:

 

خلاصه اجرایی

خلاصه اجرایی یک طرح برای مخاطب تنظیم می شود و در بخش اول طرح قرار می گیرد تا مخاطب خلاصه برنامه طراحی شده یک پروژه را مطالعه کند. دقیقا مانند یک چشم انداز کلی از یک منطقه، بیننده در این بخش فقط قسمت های اساسی را مشاهده خواهد کرد و جزئیات در بخش های دیگر برنامه گنجانده می شود.

 

محصولات و خدمات

آیا ساخت یک برند و تولید محصولات باعث تغییر زندگی مردم یک جامعه می شود؟

آیا ارائه خدمات برای پروژه شما ضروری است؟

اگر چه در گذشته کارتان موفق بوده اید اما در حال حاضر با کمبود بودجه روبرو هستید، پس برای توسعه کارتان به برنامه ریزی نیاز دارید. سازمان شما از لحاظ ارائه هر گونه خدمات خاص است، اما مردم که از این موضوع اطلاعی ندارند.

چه رویکردی به کار می برید که مردم یک جامعه تغییر و رشد را در زندگی خود احساس کنند؟

تمام جزئیات کار را برای مردم توضیح دهید.

حتما می پرسید چگونه این کار را انجام دهم؟

شرح جزئیات مفیدی که باعث بهبود وضعیت زندگی مردم می شود کار راحتی نیست. به دستاوردهای گذشته، نقاط قوت، چالش های کاری و ماموریت های خود مراجعه کنید. تمام جزئیات این موارد جمله ای، تجربیاتی را برای شما ساخته که در نهایت باعث شده اکنون مدیر یک سازمان غیر دولتی باشید. مردم هم دوست دارند مانند شما ثروتمند شده و به جایگاه خوبی برسند.

 

تحلیل بازار

تجزیه و تحلیل بازار شامل چه مواردی ست؟

با تجزیه و تحلیل بازار می توانید پیش بینی کنید چه مقدار سرمایه ای را وارد بازار هدف کنید.

آیا به عنوان یک تولید کننده حامی خاصی در بازار دارید؟

چه سازمان هایی حامیان شما هستند؟

بازاریابی شما در بازار هدف، منعکس کننده مدیریت سازمان شماست. با برنامه ریزی دقیق در قسمت مالی شرکت رقبای خود را قافلگیر کنید. گر چه شرکت نوظهور شما کوچک است اما با استراتژی مدیریت مالی، از هر شرکت سنتی و هر چند قدیمی جلو بزنید سابقه داشتن شرکت ها نشانه موفقیت آن ها نیست. چه بسا شرکت های کوچک و نوظهوری که موفقیت های فراوانی کسب کرده اند.

 

[تعداد: 4   میانگین:  5/5]
Avatar

ناهید عساکره

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar