طرح فروش محصولات برای هر کسب و کاری الزامیست(۱)

طرح فروش محصولاتطرح فروش محصولات

در مقاله های پیشین، پنجمین پیشنهاد ما برای خودکفایی در استارتاپ شما، فروش خدمات بود.  در این مقاله قصد داریم به طرح فروش محصولات بپردازیم.

به نظر شما چگونه  میتوان یک طرح کسب و کار فروش نوشت؟

طرح کسب و کار فروش باید محصولات یا خدمات شما را توصیف کند. غالبا این توصیف به صورت متن است اما گاهی اوقات از جداول نیز میتوانید استفاده کنید.

توصیف شما باید نکات زیر را پوشش دهد:

محصولات و یا خدمات شما چیستند؟

قیمت آنها چقدر است؟

چه مشتریانی آنها را می خرند؟

با این محصول یا خدمات چه نیازهایی از مشتری را برطرف می کنید؟

شما ممکن است به این لیست نیازی نداشته باشید اما حداقل موارد مهم و اصلی را بنویسید!

 درنظرگرفتن نیازها و ویژگی های مورد نظر مشتری به جای تحلیل هزینه ها و قیمت فروش ، کمک بیشتری به شما میکند.

زمانی که این طرح را آماده میکنید، ممکن است یک ایده فوق العاده ناب به ذهنتان خطور کند…!

 پس حداقل مزیت نوشتن این طرح ، تولید ایده هایی برای رفع نیازهای حال و آینده مشتری شماست.

۷ راه استراتژیک برای قیمت گذاری محصولات و یا خدمات وجود دارند:

قیمت گذاری یک محصول یا خدمت میتواند یک کار دلهره آور باشد. البته ما به شما حق می دهیم…!

اگرچه استراتژی قیمت فروش باتوجه نوع محصول یا خدمت، تعیین میشود، اما

قیمت گذاری باید به عنوان یک فرایند عملی با هدف نهایی حفظ کسب و کارتان باشد. به منظور این کار باید دانش روانشانسی مصرف کنندگان را به عنوان زیربنای موفقیت خود درنظر بگیرید.

 ما قصد داریم موثرترین راه ها را برای به حداقل رساندن هزینه ها و به حداکثررساندن درآمدتان معرفی کنیم:

۱-استراتژی قیمت گذاری نفوذی

در این استراتژی شرکت با قیمت بسیار پایین یا پایین ترین  قیمت وارد بازار می شود. از این طریق مصرف کنندگان هزینه گرا را به خود اختصاص می دهید. زمانی که محصول در ذهن مشتری تثبیت شود، میتوان قیمت را افزایش داد. دلیل اصلی انتخاب این استراتژی، حضور اولیه پررنگ در بازار برای جذب مشتری است. این قیمت گذاری تصمیم مصرف کنندگان به خرید برندهای معروف با قیمت بالا را به خرید ارزانتر تغییر می دهد. “بست وسترن” نمونه ای از این نوع استراتژی قیمت گذاری است.

۲-استراتژی غیرنفوذی( تهاجمی-غارتگرانه)

در این استراتژی محصول یا خدمت با قیمت بسیار بالایی وارد بازار لوکس می شود. در این استراتژی میزان رقابت در سطح پایینی قرار دارد و بازار تقریبا انحصاری است. “canon”نمونه ای از این نوع  استراتژی قیمت گذاری است.

 

۳-استراتژی قیمت گذاری تله ای

در ساختار این استراتژی، قیمت فروش محصول یا خدمات به قیمت تمام شده نزدیک است.اما در عوض قیمت خدمات الزامی کنار محصول، سودآوری بالایی برای شما خواهد داشت. قیمت پایین محصولات یا خدمات در این استراتژی، منجر به خرید انگیزشی در مشتری می گردد. از طرفی میتوانید با ایجاد تفاوت های کوچک در محصول یا خدمات خود در مقایسه با سایر رقبا، شانس فروش خود را بیشتر کنید. با پیاده سازی این استراتژی میتوانید نقاط قیمت و حجم فروش محصولات را دستان خودتان نگه دارید.

۴-قیمت گذاری اقتصادی

در این قیمت گذاری برخلاف قیمت گذاری نفوذی که قیمت ها به طور مصنوعی پایین آمده است، از روش هایی در تولید استفاده میکنیم که قیمت تمام شده محصولات (البته با درنظر گرفتن کیفیت!)تا حد امکان کم شود. مصرف کنندگان اقتصادی در فروشگاه ها به دنبال چنین محصولاتی هستند. درنظر گرفتن تخفیفات دوره ای نیز حجم فروش این محصولات را بالا می برد.

۵-قیمت گذاری روانی

این قیمت گذاری براساس احساس مشتری در تصمیم گیری در خریدعمل میکند تا منطق او!

مثلا تعیین قیمت ۹۹ دلار به جای ۱۰۰ دلار. در ذهن مشتری ۹۹ دلار بسیار پایین تر از ۱۰۰ دلار به نظر می رسد.در حالی تفاوت تنها یک دلار است.

۶-قیمت گذاری مبتنی بر ارزش

در اینجا قیمت گذاری براساس ارزشی که بر روی محصولات یا خدمات ایجاد می کنند، صورت می پذیرد. هرچه میزان ارزش افزوده محصول یا خدمات بالاتر رود، قیمت بالاتر می رود.

۷-قیمت گذاری براساس رهبر بازار

در این قیمت گذاری، محصولات یا خدمات براس قیمت شرکت رهبر بازار(شرکتی که بالاترین سهم بازار را نصیب خود کرده است)تعیین می شود.

ادامه دارد…

[تعداد: ۵    میانگین: ۳.۲/۵]

درباره نویسنده

Avatar

کسب و کار دیروز، قوی سفید امروزست... و کسب و کار امروز، قوی سیاه فرداست... برای صعود، کافی است قوی سیاه را باور کنی! کارشناس مهندسی صنایع

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar