• اسفند ۱۰, ۱۳۹۸

طوفان ذهنی چه نقشی در موفقیت کسب و کار دارد؟

طوفان ذهنی

 

طوفان ذهنی

طوفان ذهنی یک فرایند خلاق جمعی ست که همه ی اعضای تیم با تجمع ایده های خود برای حل مشکلات معین کسب و کار تلاش می کنند.

الکس آزبون در سال ۱۹۵۳ در کتاب “تخیل کاربردی”  باعث پیشرفت و توسعه طوفان ذهنی شد. او در این کتاب ۴ روش برای قواعد فعال طوفان ذهنی توضیح داده است.

– مقدار تمرکز

این اصل به معنای تقویت تولیدات مختلف است که باعث تسهیل در حل مشکل می شود. زیرا تولید زیاد باعث بهبود کیفیت می شود. این فرضیه به این معناست که هر چه ایده بیش تر باشد به تعداد فرصت ها نیز افزوده می گردد و تولید، قوی تر و فعال تر خواهد شد.

– موکول کردن انتقاد

در طوفان ذهنی باید انتقاد کردن را به زمان دیگری موکول کرده و فقط روی توسعه و پیشرفت ایده های خود تمرکز کنید. با این کار افراد، افکار خود را توسعه خواهند داد.

– استقبال از ایده های غیر معمول

این کار برای به دست آوردن لیستی از ایده هاست. با وجود مشکلات متعدد می توانید به امور و فرضیه های مختلفی بیندیشید. با این روش تفکر می توان راه حل های جالبی یافت.

– ترکیب کردن ایده ها و توسعه ی آن ها

با ترکیب کردن ایده و توسعه آن ها ایده ای بهتر خلق کنید. شعار این نکته ۱+۱=۳ است که باعث توسعه ذهن شما می شود.

اهداف طوفان ذهنی

حل مشکلات خلاقانه
ایجاد مشکلات برای رقبا
تشکیل پروژه های جدید
ایجاد انگیزه، آموزش، تفکر و خلاقیت کارآموزان

طوفان ذهنی شرایط فراوانی دارد

در اینجا ایده ناموفق یا غیر مفید وجود ندارد. همه ی ایده ها قابل قبول هستند و باید به آن ها احترام گذاشت تا باعث پیشرفت این ایده ها شوند. پس لازم است که اول به ایده گوش دهید سپس درباره آن گفتگو کنید.

انتقادی برای گوش دادن ایده ها وجود ندارد، مدیر جلسه باید همه ایده ها را جمع آوری کرده و آن ها را مرتب کند. طوفان ذهنی را برای به دست آوردن ایده هایی نو استفاده می کنند و بعد از به پایان رسیدن جلسه مدیر از ایده هایی که ارائه شده گزینه های مناسب را انتخاب خواهد کرد. یعنی بخاطر ایده های ساده ایده های عجیب را پس نزنید و ارزش هیچ یک را زیرسوال نبرید.

– تقسیم ایده های مطرح شده

ایده های مفید و قابل اجرا

ایده های مفید و قابل اجرا به کمک سایر ابزارها مورد استفاده قرار می گیرند.

ایده های خوب اما غیر قابل اجرا

از شرکت کنندگان درخواست کنید در این جلسه فقط به فکر مطرح کردن ایده باشند و اجرای ایده را در جلسه های بعدی عملی کنند زیرا باید تمرکز خود را روی این نکته متمرکز نمایند.

راهنمایی هایی برای جلسه های طوفان ذهنی

۱- بحث کردن درباره مشکلات

برخی از شرکت کنندگان از تمام مشکلات با خبر هستند اما برخی دیگر به طور دقیق مشکل را نمی دانند پس باید مدیر برای همه در حد معمول مشکلات را توضیح دهد.

۲- تکرار موضوع

در این مرحله، از شرکت کنندگان درخواست می شود، که درباره مشکل به وجود آمده صحبت کنند و جوانب مختلف موضوع را بازبینی نمایند.

۳- آماده کردن محیط ابداع و طوفان ذهنی

شرکت کنندگان در جلسه طوفان ذهنی به زمان کافی نیاز دارند تا برای پاسخگویی به سوالات رهبر خود آماده باشند. حدود ۵ دقیقه برای آموزش هر فرد کافی می باشد.

۴-  مطرح کردن سوالات

رهبر شروع به نوشتن سوالاتی که از قبل انتخاب کرده بود می پردازد، و از شرکت کنندگان درخواست می شود ایده های خود را به شکل آزاد روی کاغذ رسم کرده و یا از طریق اینترنت ارائه دهند.

۵- تعیین عجیب ترین ایده

شرکت کنندگان باید عجیب ترین ایده ها را نسبت به دیگر ایده ها انتخاب کنند و بیندیشند که چگونه می توان این ایده ها را عملی کرد. در پایان رهبر گروه از شرکت کنندگان بابت مشارکت آن ها تشکر می کند.

۶- ارزیابی جلسه

هدف از این جلسه ارزیابی ایده هاست، برخی ایده ها واضح هستند اما برخی از آن ها دشوارند و نیاز به تفکر و ارزیابی عمقی دارند.

[تعداد: ۴    میانگین: ۴/۵]
Avatar

ناهید عساکره

انسان باید توانایی های خودش را در علاقه مندی هایش امتحان کند. آشنایی با رموز موفقیت در کسب و کار هم از جمله علاقه های بنده برای آغاز این مسیر هست. از کنار انسانها به راحتی رد نشویم! شاید هریک نشانه ای باشد برای تغییر آینده ی ما

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را با دیگران به اشتراک بگذارید

avatar